sobota, 26 września 2020.
Strona główna > Na Luzie > Wenecja bez cruiserów

Wenecja bez cruiserów

Wenecja bez cruiserów
Data publikacji: 2017-11-12 22:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-12 11:27
Wywietleń: 2855 300915

Wielkie statki wycieczkowe już niedługo nie będą wpływać do Wenecji i cumować przy nabrzeżu w historycznym centrum miasta - tak zdecydowano po sześciu latach dyskusji i polemik. Doszło do tego podczas obrad w Rzymie zajmującego się sprawą cruiserów w lagunie międzyresortowego komitetu.

Ogłosił ją w Rzymie włoski minister transportu i infrastruktury Graziano Delrio. Stracą na tym pasażerowie gigantycznych wycieczkowców, którzy nie będą już schodzić z pokładu tuż przy placu Świętego Marka i Pałacu Dożów.  Zyskają zaś wenecjanie i turyści, którym cruisery nie będą zasłaniać widoków.

O zablokowanie wstępu wielkim statkom apelują od lat komitety mieszkańców i ekolodzy. Ich zdaniem cruisery bardzo niszczą środowisko. Przeciwstawiała się temu branża turystyczna i zwolennicy "masowej turystyki za wszelką cenę".

Decyzja nie wejdzie w życie natychmiast. Żegluga gigantycznych statków najpierw będzie stopniowo ograniczana. Minister Delrio poinformował, że za 3-4 lata wszystkie jednostki o tonażu powyżej 55 tys. ton będą zawijać do portu Marghera na stałym lądzie. Opracowane też zostaną alternatywne trasy żeglugi, aby wycieczkowce nie zawijały do centrum Wenecji.

Zadowolony z podjętej decyzji  jest burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro, który musiał się tłumaczyć przed UNESCO z problemów, jakie miasto ma z masową turystyką i żeglugą wycieczkowców. Skrytykowali ją ekolodzy i działacze komitetu "Nie dla wielkich statków". Uważają, że jest najgorszym z możliwych rozwiązań.

(g)

Fot. Marcin Kubera

Komentarze

floting......
No to przypłyną na Wały Chrobrego !!!
2017-11-14 20:03:34
Czesław
Planujemy odwiedzić Wenecję, ale niekoniecznie statkiem.
2017-11-13 09:28:29
Venezia
O wiele za późno, ale dobre i to.
2017-11-13 06:38:52

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie