sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Świat > Pasażerowie zadowoleni z wprowadzenia programu bezwizowego

Pasażerowie zadowoleni z wprowadzenia programu bezwizowego

Pasażerowie zadowoleni z wprowadzenia programu bezwizowego
Data publikacji: 2019-11-12 17:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-12 17:04
Wywietleń: 436 427301

W poniedziałek o godz. 15.43 (21.43 czasu polskiego) na lotnisku JFK w Nowym Jorku wylądował samolot PLL LOT, rejs nr 006. Był pierwszym, który dotarł do USA w dniu wejścia w życie bezwizowego programu dla Polaków.

W terminalu nr 7 zgromadziła się tylko garstka Polonusów, która przybyła, by odebrać rodziny i przyjaciół przylatujących z Warszawy. W pierwszym dniu wprowadzonych w życie zmian wszyscy pasażerowie przybyli bowiem z Polski z wizami uzyskanymi w konsulatach.

Poniedziałek był dla wielu przybyszów z Polski nie całkiem fortunny. W terminalu nr 7 otwarte były tylko dwa stanowiska odprawy pasażerów (prawdopodobnie z powodu amerykańskiego Dnia Weterana). Niektórzy na przywitanie Ameryki musieli czekać w kolejce nawet trzy godziny.

Wychodząca z odprawy tarnowianka Antonina przekonywała, że zniesienie wiz będzie korzystne dla Polaków i ich rodzin z Ameryki, bo nieraz całymi latami się nie mogli spotykać. Ucieszyło ją też to, że nie będzie już obowiązku rozmów z konsulami.

- Nie będzie już tych sprawdzeń i dopytywań. To dobrze, bo nie było to przyjemne - mówiła.

Jedna z młodszych pasażerek LOT-u, która przybyła w odwiedziny do ojca, także z zadowoleniem przyjęła zastąpienie dociekań pracowników konsularnych rejestracją w systemie elektronicznym. Uznała pytania Amerykanów za naruszające prywatność, drażniące i zbyt ingerujące w życie. Zdaniem Polki zniesienie wiz najbardziej ucieszy ludzi lubiących podróżować. Uznała, że dopiero teraz wiele osób przełamie się i zacznie zwiedzać Amerykę. W jej opinii może sobie już na to pozwolić duże grono Polaków.

- Dopiero dzisiaj na lotnisku dowiedziałam się, że zostały zniesione wizy dla Polaków. Jest to dla mnie dobra i ważna wiadomość. Mam kuzynów, którzy chcą mnie odwiedzać. Jeden z nich uparł się, że nie przyjedzie, dopóki nie zostaną zniesione wizy - powiedziała Kasia z Nowego Jorku.

Piłkarz Mariusz Barnak, który mieszka w Nowym Jorku, musiał się w poniedziałek sporo naczekać na lotnisku, zanim zobaczył córkę. W jego opinii Visa Waver Program w odniesieniu do turystyki z Polski zbyt wiele nie zmieni.

- Wydaje mi się, że ci, którzy chcieli przylecieć, już przylecieli lub przylatują. Moim zdaniem większego natłoku nie będzie. Plusem jest większa wygoda, bo nie trzeba będzie jeździć do konsulatów w Krakowie czy w Warszawie, by starać się o wizy, a wiadomo, że pochłania to sporu czasu, praktycznie cały dzień - wyjaśnił Barnak, który niegdyś grał w Stali Mielec.

Z entuzjazmem o zmianach wyrażała się Honorata Pierwoła, prezes Stowarzyszenia Polskich Biur Podróży w USA i Kanadzie (SPATA). Zapewniała, że jej organizacja jako jedna z pierwszych walczyła o zniesienie wiz.

- Byliśmy w Białym Domu, pracowaliśmy bardzo mocno z Polską Organizacją Turystyczną i Polską Izbą Turystyki. Zniesienie wiz jest bardzo ważne dla biur podróży SPATA, ale i innych biur podróży w Stanach. Ucierpiały, odkąd turystyka zaczęła się mocno opierać na Internecie, a linie lotnicze same sprzedają bilety. Poza tym Polacy nie przyjeżdżają tak licznie do USA jak wówczas, kiedy Polska nie była jeszcze w Unii Europejskiej - wyjaśniała.

Szefowa SPATA zauważyła, że w ostatnim czasie Polacy się bardzo wzbogacili, zwiedzają świat, chcą jechać wszędzie, a wizy do USA były dla nich wielką przeszkodą. Jak mówiła, nie tylko dlatego, że trzeba było długo czekać, stać w kolejce i płacić, ale także ze względu na konieczność przebrnięcia przez nieprzyjemne formalności.

(pap)

Na zdjęciu: Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i prezes zarządu PLL LOT Rafał Milczarski podczas symbolicznego rozpoczęcia programu ruchu bezwizowego na lotnisku Okęcie w Warszawie

Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie