czwartek, 28 stycznia 2021r.

Ostatnie formalności przed dołączeniem Polski do ruchu bezwizowego

Data publikacji: 2019-10-31 10:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-01 09:36
Ostatnie formalności przed dołączeniem Polski do ruchu bezwizowego
 

To szef resortu bezpieczeństwa narodowego USA, współpracującego z Departamentem Stanu, ogłosi datę przystąpienia Polski do programu ruchu bezwizowego. O decyzji tej poinformowany zostanie Kongres USA.

Po podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa zgody na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego oczekuje się rychłej administracyjnej decyzji o oficjalnym zniesieniu obowiązku wizowego dla Polaków. Eksperci, z którymi rozmawiał PAP nie precyzują konkretnej daty, ale potwierdzają, że wszelkie procedury mogą zostać zakończone przed 1 stycznia 2020 roku.

Od tym od kiedy Polacy będą mogli wjeżdżać do USA bez wiz, zdecyduje resort bezpieczeństwa narodowego, który zawiadomi też o swojej decyzji Kongres USA.

– Ten de facto nie ma możliwości zablokowania trwającej rządowej procedury, której zasady sam ustanowił. Amerykański parlament na obecnym etapie dołączania Polski do Visa Waiver Program nie pełni żadnych funkcji w administracyjnych decyzjach – wyjaśnia były pracownik Departamentu Stanu USA, Ted Kontek.

– Kraj zostaje włączony (do programu ruchu bezwizowego), kiedy resort bezpieczeństwa narodowego uzna, że kryteria są spełnione – informuje z kolei Phill Davidson, doradca ds. komunikacji zaangażowanego w sprawę zniesienia wiz dla Polaków kongresmena, Dana Lipinskiego. Davidson podkreśla, że Polska "wywiązała się ze wszystkich". Chodziło o kryteria związane nie tylko z liczbą odmów wizowych poniżej 3 procent wszystkich wniosków, ale też o sprawy związane z bezpieczeństwem. To właśnie z powodów bezpieczeństwa narodowego USA obywatele Izraela, bliskiego sojusznika Waszyngtonu, mają obowiązek wizowy przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych. Spowodowane jest to liczną społecznością arabską posiadającą paszport państwa żydowskiego. Budzi to obawy władz amerykańskich z uwagi na penetrację tej społeczności przez islamskie organizacje terrorystyczne.

Przy dołączaniu do programu ruchu bezwizowego nie bez znaczenia pozostają argumenty natury ekonomicznej. Jak mówią eksperci rozwój gospodarczy Polski i otwarcie dla Polaków zachodnioeuropejskich rynków z atrakcyjnymi ofertami pracy znacząco zmieniły formę przyjazdów do USA znad Wisły. Coraz więcej Polaków przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych.

Dołączenie Polski do programu ruchu bezwizowego, w której znajduje się obecnie 38 państw, stanowi wyłom w antyimigracyjnej polityce administracji Trumpa. Być może nie jedyny – po Polsce do programu ruchu bezwizowego z USA może dołączyć starająca się równocześnie o wejście do strefy Schengen Chorwacja.

(pap)

Fot. EPA/CJ GUNTHER 

Komentarze

PiS przekazuje Rydzykowi ogromne pieniądze publiczne, Które miały.....
2019-11-01 09:22:13
- wybory "siem zbiżajom" , w "Jułesłej" i w Polsce. Mam 70 na karku i jeszcze bez demencji, czyli pamiętam ostatnie 30-ci lat. "Azbest" istnieje i istniał będzie także bez "zniesienia wiz" - biznes is bisnes.
guciu
2019-11-01 04:17:04
Linia USA-Polska wreszcie istnieje czas na poważne rozwiązania nie było takiego kraju... Coca-Cola wypita brawo.
I ciekawe
2019-10-31 23:03:19
Jak beda wygladaly 1-sze "takie czy inne kozackie wpadki"... przynoszace Wstyd calej Polsce ?/!!
.
2019-10-31 11:38:38
Nie porównujmy Polski z Chorwacją, chociażby przez nasze uwarunkowania historyczne. Chorwacja to była Jugosławia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ