wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Biały Dom ogłosił nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego

Biały Dom ogłosił nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego

Biały Dom ogłosił nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego
Data publikacji: 2019-10-04 18:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-16 15:09
Wywietleń: 871 419377

Biały Dom ogłosił w piątek nominację Polski do Programu Ruchu Bezwizowego - podała Ambasada USA w Polsce. Jak poinformowano, aby sfinalizować przystąpienie Polski do programu, potrzebne jest przeprowadzenie dodatkowych procedur ze strony rządu USA, co może potrwać kilka miesięcy.

Ambasada podkreśliła w informacji przekazanej PAP, że nominacja Polski to historyczny moment i wspólny sukces.

Zakwalifikowanie się Polski do nominacji do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego oznacza - podała amerykańska placówka - że wkrótce Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach biznesowych i turystycznych, w większości przypadków, bez wizy.

"Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA, aby sfinalizować przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Ambasada USA przewiduje, że procedury te potrwają kilka miesięcy, zanim rozpocznie się podróżowanie bez wiz. Po zakończeniu tego procesu Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosi datę rozpoczęcia podróżowania w ramach Programu Ruchu Bezwizowego" - poinformowała ambasada.

Według amerykańskiej ambasady nominacja do Programu Ruchu Bezwizowego jest zasługą także Polaków, którzy przyczynili się do obniżenia wskaźnika odmów wizowych poniżej 3 proc., co było podstawowym warunek zakwalifikowania Polski do programu. Polska i USA 30 września dopełniły ponadto warunków wszystkich umów dwustronnych dotyczących bezpieczeństwa.

"Polska i Stany Zjednoczone są nie tylko sojusznikami, ale najbliższymi przyjaciółmi, a w tym roku wspólnie tworzyliśmy historię" - powiedziała w okolicznościowym nagraniu ambasador Georgette Mosbacher. "Ten milowy krok był moim priorytetem od samego początku" - podkreśliła.

Na ten temat w piątek mówił też prezydent USA Donald Trump. Poinformował on dziennikarzy, że podpisał zgodę na włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego, na mocy którego w celach turystycznych i biznesowych do Stanów Zjednoczonych można bez wizy wjechać na 90 dni.

Rozmawiając z dziennikarzami przed Białym Domem, Trump powiedział, że podpisał zgodę na zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków.

Dodał: "wkrótce podpiszę (...) będziemy podpisywać pełen program bezwizowy".

(pap)

Fot. EPA/SHAWN THEW

Komentarze

Viza
On moze tylko mowic i mowic bo lubi duzo gadac ale jeszcze w tym kraju jest Kongres i Senat i TO ONI ( ich czlonkowie Kongresmani i Senatrowie) decyduja w glosowaniu JAWNYM!!! a tam Nasz Kraj NIE ma Wspierajacych NAS !!! i sprawa Viz moze przepadnac. Taka jest PRAWDA. Ale JA chcialabym aby sie POWIODLO.
2019-10-07 20:48:33
guciu
Glejt prawie gotowy i za Ocean jak za Wielkiej Emigracji brawa dla tych.
2019-10-07 05:37:38
Yes...
A dla Lewactwa - nie znosic zadnych Viz i niech se dalej PO-jada za Bug... !!!
2019-10-05 23:45:06

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie