niedziela, 17 listopada 2019.
Strona główna > Kraj > Bezwizowa możliwość podróżowania do USA od 11 listopada

Bezwizowa możliwość podróżowania do USA od 11 listopada

Bezwizowa możliwość podróżowania do USA od 11 listopada
Data publikacji: 2019-11-06 11:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 20:01
Wywietleń: 563 426147

Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni - poinformował w środę (6 listopada) prezydent Andrzej Duda.

Podczas wystąpienia w Pałacu Prezydenckim podkreślił, że ambasador USA Georgette Mosbacher poinformowała go, iż w środę w Waszyngtonie zostanie ogłoszony oficjalny komunikat dotyczący przyjęcia Polski do programu bezwizowego oraz wyznaczenia daty, od której możliwe będzie podróżowanie Polaków do USA bez wiz.

– Bezwizowa możliwość podróżowania do Stanów Zjednoczonych do 90 dni w celach turystycznych i w celach biznesowych będzie możliwa od 11 listopada tego roku, a więc dosłownie za kilka dni – poinformował prezydent Andrzej Duda. Wyraził przy tym nadzieję, że to bardzo radosna wiadomość dla Polaków. Podziękował prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który rok temu obiecał, że Polska zostanie przyjęta do programu ruchu bezwizowego do końca jego pierwszej kadencji. – Bardzo dziękuję też pani ambasador za bardzo poważne potraktowanie tej sprawy, ale dziękuję także wszystkim moim rodakom, którzy się w tę sprawę zaangażowali. 

– Gratuluję Polakom – 38 milionom w Polsce i 10 milionom w Stanach Zjednoczonych – podkreśliła Mosbacher. Przypomniała, że sprawa ruchu bezwizowego była ważnym tematem już podczas jej pierwszych spotkań z prezydentem Dudą. – Prezydent powiedział coś, co mnie rzeczywiście poruszyło. Powiedział, że program ruchu bezwizowego dotyczy dumy narodowej. To mnie naprawdę poruszyło, ponieważ zdawałam sobie sprawę jaka jest nasza wspólna historia i jakie są wspólne wartości, które podzielamy.

Ambasador USA przypomniała też, że zapowiedzi dotyczące ruchu bezwizowego z Polską padły ze strony USA już wcześniej, m.in. obietnice takie składał były prezydent Barack Obama, jednak nie zostały one zrealizowane. "I kiedy prezydent Duda opowiedział tę historię prezydentowi Donaldowi Trumpowi, to prezydent Trump przyszedł do mnie i powiedział: «Georgette, uprawomocnię cię, żebyś powołała specjalną grupę, by tę sprawę załatwić»". Zaznaczyła, że zespół ten powstał zarówno w Waszyngtonie, jak i w Polsce.

– To był bardzo skomplikowany proces, który przebiegał zgodnie z wymogami prawa – zapewniła Mosbacher. 

(pap)

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher ogłosili w Pałacu Prezydenckim, że Polska została przyjęta do programu bezwizowego.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

do @ Ank "unirzonej"
- za "zielone kup se" słownik.
2019-11-08 18:45:32
PO_nownie Ala swym intelektem PO_wala
- pisałaś waćpanna "prawilno" do ...."I to wg PIS jest ruch bezwizowy?"... Do tego momentu to było wyjaśnienie za/przeciw "zdobyczy PiS-u..... Dopisowanie; "Ja i tak się t.." to kwiatek do fufajki i mnie nie interesuje co waćpanna z tą "zdobyczą PiS-u" zrobi. Poza nawiasem; "ludzie głosują nogami" i się okaże w praniu czy wszyscy podróżujący skorzystają z opcji "..nawet gdyby mnie tam za darmo chcieli wpuścić." Dla mnie jest "zdobycz" oznaką iż nareszcie po 30-tu latach Polacy mogą się sami przekonać na własnej "du(dz)ie" jak to z tą "wolnością" w USA jest - całkiem legalnie.
2019-11-08 18:42:00
A ciekawe
Ile i jakie piniadze i Pieniedze beda teraz Wywozone i ta bez-wizowa droga...??
2019-11-08 01:13:11
Anka
NO otworzyl "furtke" to dla niego jakby muszke zdmuchnal," a miejcie te bez-wizy i tak przywieziecie zielone!!!! ALE CZYN UCZYNIL PAN DLA UNIRZONYCH.
2019-11-07 18:55:19
zachowanie Dudy jest dla mnie upokarzające...
ten serwilizm już dawno przekroczył wszelkie granice
2019-11-07 18:31:43
ameryka
DOOOObrze - prosze tych rozkochanych w USA - przyjedzcie i FAKTYCZNIE zobaczcie, poczujcie,zjedzcie, wydajcie te zielone,porownajcie szczegolnie zycie przecietnego czlapjacego ulica roznokolorowego, wysluchajcie ichniej propagandy w TV,i zwroccie szczegolna Uwage ze gdzie sie NIE Obrocisz to widzisz mundur policji-ktora prawdopodobnie ochroni???? ciebie!!! Skad ja to znam!!! lata poprzednie w PL i godz. policyjna!!! ALE pamietajcie NIE chorujcie, bo stracicie majatek ten w Polsce na splate "opieki lekarskiej" amerkanskiej!!! Jak juz TAKA ciekawosc rozsadza to tak na 30 dni . Pisze szczerze.
2019-11-07 18:25:39
@PO_nownie Ala swym intelektem PO_wala
Odpowiem twoim językiem. Konar ci nie płonie i wyżywasz się na innych anonimowo? W taki sposób rozładowujesz swoje frustracje i niepowodzenia? Ja swoim wpisem nikogo nie obraziłam. Stwierdziłam tylko fakt ogólnie znany ludziom inteligentnym i nie tylko, którzy choć trochę interesują się życiem publicznym. A tak już poza nawiasem, nie jestem zwolennikiem PO jak próbujesz wszelkimi możliwościami to obwieścić. Jeśli nie umiesz rzeczowo komentować konkretnych artykułów, ponieważ ich pewnie nawet nie czytasz, to chociaż czytaj posty ze zrozumieniem i nie obrażaj innych, a jak jesteś "sfrustrowany" to udaj się do odpowiedniego specjalisty, po to oni są. A do USA nadal się nie wybieram i tym stwierdzeniem nikogo nie obrażam.
2019-11-07 10:32:25
PO_nownie Ala swym intelektem PO_wala
- pisze kilkanaście zdań krytykując "pisdzielca", a na końcu stwierdza;"...nawet gdyby mnie tam za darmo chcieli wpuścić".... PO kiego "gwinta" PiS_zesz swoje wy_PO_ciny? Nudno w chałupie czy chłop ma zwis?
2019-11-07 09:35:00
Alicja
To, że nie muszę wydać 160 dolarów na wizę (to była tylko promesa) to wcale nie oznacza, że mamy jak normalne kraje swobodny wjazd do USA. Nadal bowiem musimy wypełnić papiery, zapłacić ciut mniej, bo chyba tylko 15 dolarów, a i tak jak wysiądziemy w USA na lotnisku, to urzędnikowi może się nie spodobać nasza facjata i nas nie wpuści. Nie bo nie. Poza tym muszę mieć przy sobie bilet powrotny albo bilet wyjazdu do innego kraju. I to wg PIS jest ruch bezwizowy? Ja i tak się tam nie wybieram ponieważ nie przepadam za Amerykanami, nawet gdyby mnie tam za darmo chcieli wpuścić.
2019-11-07 07:52:14
Tylko
To nie jest zasługa Dudy
2019-11-06 16:38:31
PiS przekazuje Rydzykowi ogromne pieniądze publiczne, Które miały.....
- spytaj "judoków" od drukowania dolarów.
2019-11-06 14:21:46
Obserwatorka
Nic tylko jechać i zasilić szeregi polonii, tylko czemu ten kurs dolara tak idzie w górę?
2019-11-06 13:44:18
do stoczniowców, ekspertów i PO--ów
- ponownie Duda wy..ł PO_..ów i zbiera "punkty procentowe".... teraz Grzesiek im Rózia powinni skomleć u Donalda, mają czas do drugiego grudnia.
2019-11-06 12:36:44
Marek
Jak nie wiadomo o co chodzi - to chodzi o pieniądze. Abyś pojechał i zostawił swoje pieniądze, jako turysta lub biznesmen. Przelot, jedzeniem spanie - wszystko kosztuje. Ale w drugą stronę - abyś dostał wizę na osiedlenie, albo na pracę i broń boże wysyłał pieniądze z USA na zewnątrz - to wizy nie ma. Dalej pozwolenia itd. Taki to prezent.
2019-11-06 12:27:23