niedziela, 23 lutego 2020.
Strona główna > Świat > Londyńska policja aresztowała założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a

Londyńska policja aresztowała założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a

Londyńska policja aresztowała założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a
Data publikacji: 2019-04-11 12:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-15 10:20
Wywietleń: 1073 385283

Brytyjska policja poinformowała w czwartek o aresztowaniu założyciela serwisu WikiLeaks Juliana Assange'a, który od siedmiu lat przebywał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Mężczyzna został przewieziony do aresztu i ma wkrótce stanąć przed sądem.

Policjanci mogli zatrzymać Australijczyka dzięki temu, że władze Ekwadoru podjęły decyzję o wycofaniu udzielonego mu azylu politycznego i pozwoliły funkcjonariuszom na wejście na teren placówki dyplomatycznej. Opublikowane przez media zdjęcia pokazały jednak, że konieczne było wyprowadzenie mężczyzny z budynku siłą.

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid potwierdził aresztowanie Assange'a, informując, że założyciel WikiLeaks "słusznie będzie teraz musiał stanąć przed wymiarem sprawiedliwości". "Nikt nie jest ponad prawem" - zaznaczył w krótkim wpisie na Twitterze.

Po południu szef MSW ma wygłosić szersze oświadczenie na ten temat w Izbie Gmin.

W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister spraw zagranicznych Alan Duncan, który zaznaczył, że "decyzja o tym, co się teraz wydarzy, leży w gestii sądu".

- Jesteśmy bardzo wdzięczni rządowi Ekwadoru kierowanemu przez prezydenta Lenina Moreno za podjęte działania. Dzisiejsza akcja jest konsekwencją rozległego dialogu pomiędzy obu krajami i cieszę się na myśl o silnych, dwustronnych stosunkach między Wielką Brytanią a Ekwadorem w kolejnych latach - powiedział.

W rozmowie z londyńską popołudniówką "Evening Standard", Duncan ocenił, że w ostatnich miesiącach Assange "był coraz bardziej nieuprzejmy wobec ekwadorskiego rządu". - Jak zawsze, był architektem swojego własnego upadku - dodał.

Według "Guardiana" od marca br. szef WikiLeaks nie miał dostępu do internetu ani możliwości przyjmowania w ambasadzie jakichkolwiek gości.

Prezydent Moreno napisał na Twitterze, że rezygnacja z przyznanego mężczyźnie statusu była "suwerenną decyzją" Ekwadoru, związaną z "konsekwentnym łamaniem (przez niego) międzynarodowych konwencji i protokołów dotyczących życia codziennego". W opublikowanym wideo prezydent podkreślił, że Ekwador otrzymał gwarancje od brytyjskich władz, iż Assange nie zostanie wydany państwu, w którym obowiązuje kara śmierci.

46-letni Assange ukrywał się w ekwadorskiej placówce dyplomatycznej przed brytyjską policją, która chciała go aresztować za zlekceważenie wezwania do stawienia się w sądzie 29 czerwca 2012 roku. Wezwanie to dotyczyło wydanego przez Szwecję w 2010 roku międzynarodowego nakazu aresztowania w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne i gwałt.

Szwedzcy śledczy zrezygnowali później z prowadzenia tego postępowania, ale szef WikiLeaks nadal pozostawał w ambasadzie Ekwadoru. Jego prawnicy argumentowali, że mógłby zostać wydany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi amerykańskimi dokumentami dotyczącymi wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA.

(pap)

Fot. EPA/STRINGER

Komentarze

e
wygląda na siedemdziesionę
2019-04-15 09:48:33
Mundek!
- ten "gościówa" skończy na Guantanamo, ze szlauchem w du..ie gdy przyjdzie mu ochota głodować lub dać światu znak iż USA nie przestrzegają "praw człowieka"... Robimy zakład?
2019-04-14 15:20:55
Edmund
I po co mu to było? Gdyby nie kombinował to juź dawno by "wyklepał",a tak 7 latek z źycia zmarnował i jeszcze trzeba będzie te 5 a moźe i więcej dowiedzieć.
2019-04-12 09:03:09
Wtajemniczeni wiedza...
Co... i w GB trawie "piszczy" !!
2019-04-11 23:47:11
I tak właśnie wygląda
Wolność, Freedom, Freiheit w wydaniu światowych elit...
2019-04-11 12:43:56
Equadaor
Może mieli dość, że od 7 lat dawali dach nad głową i jedzenie.
2019-04-11 12:18:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie