czwartek, 04 czerwca 2020.
Strona główna > Świat > Londyńska policja aresztowała założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a

Londyńska policja aresztowała założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a

Londyńska policja aresztowała założyciela WikiLeaks Juliana Assange'a
Data publikacji: 2019-04-11 12:08
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-15 10:20
Wywietleń: 1129 385283

Brytyjska policja poinformowała w czwartek o aresztowaniu założyciela serwisu WikiLeaks Juliana Assange'a, który od siedmiu lat przebywał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Mężczyzna został przewieziony do aresztu i ma wkrótce stanąć przed sądem.

Policjanci mogli zatrzymać Australijczyka dzięki temu, że władze Ekwadoru podjęły decyzję o wycofaniu udzielonego mu azylu politycznego i pozwoliły funkcjonariuszom na wejście na teren placówki dyplomatycznej. Opublikowane przez media zdjęcia pokazały jednak, że konieczne było wyprowadzenie mężczyzny z budynku siłą.

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid potwierdził aresztowanie Assange'a, informując, że założyciel WikiLeaks "słusznie będzie teraz musiał stanąć przed wymiarem sprawiedliwości". "Nikt nie jest ponad prawem" - zaznaczył w krótkim wpisie na Twitterze.

Po południu szef MSW ma wygłosić szersze oświadczenie na ten temat w Izbie Gmin.

W podobnym tonie wypowiedział się wiceminister spraw zagranicznych Alan Duncan, który zaznaczył, że "decyzja o tym, co się teraz wydarzy, leży w gestii sądu".

- Jesteśmy bardzo wdzięczni rządowi Ekwadoru kierowanemu przez prezydenta Lenina Moreno za podjęte działania. Dzisiejsza akcja jest konsekwencją rozległego dialogu pomiędzy obu krajami i cieszę się na myśl o silnych, dwustronnych stosunkach między Wielką Brytanią a Ekwadorem w kolejnych latach - powiedział.

W rozmowie z londyńską popołudniówką "Evening Standard", Duncan ocenił, że w ostatnich miesiącach Assange "był coraz bardziej nieuprzejmy wobec ekwadorskiego rządu". - Jak zawsze, był architektem swojego własnego upadku - dodał.

Według "Guardiana" od marca br. szef WikiLeaks nie miał dostępu do internetu ani możliwości przyjmowania w ambasadzie jakichkolwiek gości.

Prezydent Moreno napisał na Twitterze, że rezygnacja z przyznanego mężczyźnie statusu była "suwerenną decyzją" Ekwadoru, związaną z "konsekwentnym łamaniem (przez niego) międzynarodowych konwencji i protokołów dotyczących życia codziennego". W opublikowanym wideo prezydent podkreślił, że Ekwador otrzymał gwarancje od brytyjskich władz, iż Assange nie zostanie wydany państwu, w którym obowiązuje kara śmierci.

46-letni Assange ukrywał się w ekwadorskiej placówce dyplomatycznej przed brytyjską policją, która chciała go aresztować za zlekceważenie wezwania do stawienia się w sądzie 29 czerwca 2012 roku. Wezwanie to dotyczyło wydanego przez Szwecję w 2010 roku międzynarodowego nakazu aresztowania w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne i gwałt.

Szwedzcy śledczy zrezygnowali później z prowadzenia tego postępowania, ale szef WikiLeaks nadal pozostawał w ambasadzie Ekwadoru. Jego prawnicy argumentowali, że mógłby zostać wydany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi amerykańskimi dokumentami dotyczącymi wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA.

(pap)

Fot. EPA/STRINGER

Komentarze

e
wygląda na siedemdziesionę
2019-04-15 09:48:33
Mundek!
- ten "gościówa" skończy na Guantanamo, ze szlauchem w du..ie gdy przyjdzie mu ochota głodować lub dać światu znak iż USA nie przestrzegają "praw człowieka"... Robimy zakład?
2019-04-14 15:20:55
Edmund
I po co mu to było? Gdyby nie kombinował to juź dawno by "wyklepał",a tak 7 latek z źycia zmarnował i jeszcze trzeba będzie te 5 a moźe i więcej dowiedzieć.
2019-04-12 09:03:09
Wtajemniczeni wiedza...
Co... i w GB trawie "piszczy" !!
2019-04-11 23:47:11
I tak właśnie wygląda
Wolność, Freedom, Freiheit w wydaniu światowych elit...
2019-04-11 12:43:56
Equadaor
Może mieli dość, że od 7 lat dawali dach nad głową i jedzenie.
2019-04-11 12:18:22

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie