wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Twórca WikiLeaks opuści ambasadę?

Twórca WikiLeaks opuści ambasadę?

Twórca WikiLeaks opuści ambasadę?
Data publikacji: 2017-05-21 21:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1479 259517

Przebywający od 5 lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange wyraził w piątek satysfakcję, że szwedzka prokuratura poinformowała o umorzeniu postępowania wobec niego. Nie powiedział, czy opuści placówkę. Brytyjska policja już zapowiedziała, że i tak go zatrzyma, jeśli opuści ambasadę, w której się schronił.

– Ten dzień jest znaczącym zwycięstwem dla mnie i dla systemu praw człowieka ONZ – powiedział Assange z balkonu ambasady. Dodał, że jego adwokaci kontaktowali się z brytyjskimi władzami, i wyraził nadzieję na „dialog o tym, jak w najlepszy sposób posuwać się naprzód”.

– Teraz rozpoczyna się prawdziwa bitwa – ocenił, przemawiając do grupy swoich zwolenników. Dodał, że WikiLeaks będzie kontynuować działalność.

Dochodzenie przeciwko Australijczykowi trwało od siedmiu lat i dotyczyło zarzutów gwałtu na obywatelce Szwecji. Assange zaprzecza zarzutom.

Od 2012 roku przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie schronił się, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji. Obawiał się, że w razie ekstradycji do tego kraju zostanie wydany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi dokumentami amerykańskimi dotyczącymi wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA.

Londyńska policja w komunikacie dała do zrozumienia, że mimo umorzenia szwedzkiego śledztwa Assange nadal jest ścigany brytyjskim nakazem aresztowania za niestawienie się w sądzie w 2012 roku mimo wpłaconej kaucji. Grozi za to do roku więzienia.

Jednocześnie policja zauważyła, że Assange jest teraz ścigany za „o wiele łagodniejsze przestępstwo” niż początkowo, w związku z czym „poziom zasobów” będzie proporcjonalny do tego wykroczenia.

(pap)

Fot. David G Silvers (Wikipedia)

Komentarze

wiki
Nie ufaj Angolom!
2017-05-22 07:46:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy