wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Świat > Już 272 ofiary trzęsienia ziemi w Ekwadorze

Już 272 ofiary trzęsienia ziemi w Ekwadorze

Już 272 ofiary trzęsienia ziemi w Ekwadorze
Data publikacji: 2016-04-18 15:31
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1380 128818

Do 272 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych niedawnego trzęsienia ziemi w Ekwadorze - poinformował w poniedziałek (18 kwietnia) prezydent Rafael Correa. Jako priorytet wskazał kontynuowanie poszukiwań ocalałych, zastrzegł jednak, że liczba zabitych może się jeszcze zwiększyć.

Poprzedni oficjalny bilans mówił o co najmniej 246 ofiarach śmiertelnych i ponad 2,5 tys. rannych. Jeszcze nie wiadomo, ile osób jest zaginionych. Na konferencji prasowej w dotkniętej przez kataklizm turystycznej miejscowości Portoviejo Correa powiedział, że są sygnały świadczące o tym, że pod gruzami zawalonych budynków nadal znajdują się żywi ludzie. Mimo to - podkreślił - liczba zabitych może jeszcze wzrosnąć.

- Potrzebujemy pomocy. Potrzebujemy leków, wody pitnej i żywności, by pomóc ludziom - powiedział Correa.

Ze względu na możliwe wstrząsy wtórne i awarię sieci energetycznej mieszkańcy regionów, które ucierpiały w sobotnim trzęsieniu, drugą noc z rzędu musieli spędzić pod gołym niebem i w całkowitych ciemnościach, do tego w deszczu. Media pokazywały spustoszone miasta, zawalone budynki, uszkodzone drogi i oszołomionych, płaczących ludzi. Wielu mieszkańców zaczęło zbijać prowizoryczne trumny dla ofiar i mimo ostrzeżeń władz szukało schronienia wśród uszkodzonych budynków.

180 osadzonych uciekło z więzienia El Rodeo obok Portoviejo. 20 z nich złapano, część wróciła z własnej woli, jednak większość pozostaje na razie na wolności.

W sześciu z 24 prowincji kraju ogłoszono stan wyjątkowy. Ze skutkiem natychmiastowym aktywowano kredyt na 600 mln dolarów na odbudowę. Do pomocy wysłano 10 tys. żołnierzy, 3,5 tys. policjantów i 500 strażaków. Pomoc skierowały do Ekwadoru Wenezuela, Meksyk, Kolumbia i Salwador.

Amerykańskie służby sejsmologiczne (USGS) podały, że sobotnie trzęsienie ziemi miało siłę 7,8 w skali Richtera, a po nim wystąpiło ponad 135 wstrząsów wtórnych, w tym jeden o sile 5,6. Rząd w Quito określa ten kataklizm jako najsilniejsze trzęsienie ziemi w Ekwadorze od 1979 roku, kiedy to 600 osób zginęło, a ok. 200 tys. odniosło obrażenia. (pap)

 

Fot. EPA/FREDY CONSTANTE

Komentarze

Cos za cos...!
Im wiecej bedziemy wydobywac: ropy, wegla i innych... materialow i surowcow z PO-dziemia Kuli Ziemskiej, tym wieksza bedzie PO-wstawala tam PO-dziemna PROZNIA i automatycznie wiecej bedziemy miec przesuwania sie podziemnych warstw ziemskich - czyli PO-waznych trzesien Ziemi !!
2016-04-19 12:10:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie