Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Dżihadyści grożą kolejnymi atakami

Data publikacji: 2015-11-16 20:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Dżihadyści grożą kolejnymi atakami
Obława na zamachowców w Belgii Fot. EPA/OLIVIER HOSLET  

Po zamachach w Paryżu policja we Francji i sąsiedniej Belgii przeprowadziła w poniedziałek operacje zakończone zatrzymaniami. Nie ujęto jednak w Brukseli głównego podejrzanego, Salaha Abdeslama. Przywódcy w Europie ostrzegli przed dalszymi zamachami.

Prezydent Francji Francois Hollande poinformował, że zwrócił się o spotkanie z prezydentami USA i Rosji, aby przedyskutować połączenie wysiłków mających na celu zniszczenie Państwa Islamskiego (IS). Opublikowało ono tego dnia nagranie wideo, w którym ostrzegło, że kraje uczestniczące w nalotach w Syrii spotka taki sam los jak Francję. Dżihadyści zagrozili też atakiem na Waszyngton. Barack Obama i Władimir Putin wyrazili chęć współpracy. 

Premier Francji Manuel Valls powiedział, że po piątkowych atakach policja przeszukała we Francji ponad 150 mieszkań osób ze środowisk islamistycznych. Doszło do zatrzymań. Z kolei w Brukseli policyjna obława w dzielnicy Molenbeek, której celem było ujęcie Salaha Abdeslama zakończyła się niepowodzeniem. Nikogo nie zatrzymano. Prokuratura poinformowała, że z siedmiu osób zatrzymanych w Belgii jeszcze w sobotę, pięć zostało zwolnionych, a dwie - oskarżone o powiązania z zamachami i przynależność do organizacji terrorystycznej. Według doniesień mediów, niepotwierdzonych oficjalnie, belgijskie służby podejrzewają, że organizatorem zamachów był urodzony w Brukseli Abdelhamid Abaaoud. Belg marokańskiego pochodzenia był prawdopodobnie mózgiem siatki i kierował nią z Aten. Miał planować kilka innych zamachów w Europie. W styczniu uciekł do Syrii.

- Francja i Europa muszą przygotować się na kolejne zamachy - ostrzegł tego dnia Manuel Valls. Brytyjski premier David Cameron powiedział, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy służby specjalne udaremniły w Wielkiej Brytanii siedem zamachów. (pap)

 

Na zdjęciu: Obława na zamachowców w Belgii

Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rzadzacym Politykom calego Swiata pod rozwage... !
2015-11-17 11:06:56
Szalonosc i ciemnota winnych tragedi... IS-lamistow, w roku juz 2015-ym nie powinna miec miejsca i racji bytu na calej kuli ziemskiej ! Dlatego trzeba "PO-wycinac" IS-lamistycznych Przywodcow wraz z korzeniami, gdyz inaczej za jakis czas PO-nownie sie "odrodza" ! Dlatego rowniez tak ONZ jak i inne Organizacje Pokojowe na calym Swiecie, powinny ustalic wspolne odpowiednie Miedzynarodowe Prawo w sprawie natychmiastowego i bezzwlocznego zwalczania wszelkiego rodzaju terroryzmu ! A wiec stworzyc "Swiatowe Guantannamo" na szersza skale ! !
Europa
2015-11-17 07:09:01
To zły to ptak, co własne gniazdo kala. A gdy ptaków jest całe stado?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA