środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Świat > Dżihadyści grożą kolejnymi atakami

Dżihadyści grożą kolejnymi atakami

Dżihadyści grożą kolejnymi atakami
Data publikacji: 2015-11-16 20:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1776 37989

Po zamachach w Paryżu policja we Francji i sąsiedniej Belgii przeprowadziła w poniedziałek operacje zakończone zatrzymaniami. Nie ujęto jednak w Brukseli głównego podejrzanego, Salaha Abdeslama. Przywódcy w Europie ostrzegli przed dalszymi zamachami.

Prezydent Francji Francois Hollande poinformował, że zwrócił się o spotkanie z prezydentami USA i Rosji, aby przedyskutować połączenie wysiłków mających na celu zniszczenie Państwa Islamskiego (IS). Opublikowało ono tego dnia nagranie wideo, w którym ostrzegło, że kraje uczestniczące w nalotach w Syrii spotka taki sam los jak Francję. Dżihadyści zagrozili też atakiem na Waszyngton. Barack Obama i Władimir Putin wyrazili chęć współpracy. 

Premier Francji Manuel Valls powiedział, że po piątkowych atakach policja przeszukała we Francji ponad 150 mieszkań osób ze środowisk islamistycznych. Doszło do zatrzymań. Z kolei w Brukseli policyjna obława w dzielnicy Molenbeek, której celem było ujęcie Salaha Abdeslama zakończyła się niepowodzeniem. Nikogo nie zatrzymano. Prokuratura poinformowała, że z siedmiu osób zatrzymanych w Belgii jeszcze w sobotę, pięć zostało zwolnionych, a dwie - oskarżone o powiązania z zamachami i przynależność do organizacji terrorystycznej. Według doniesień mediów, niepotwierdzonych oficjalnie, belgijskie służby podejrzewają, że organizatorem zamachów był urodzony w Brukseli Abdelhamid Abaaoud. Belg marokańskiego pochodzenia był prawdopodobnie mózgiem siatki i kierował nią z Aten. Miał planować kilka innych zamachów w Europie. W styczniu uciekł do Syrii.

- Francja i Europa muszą przygotować się na kolejne zamachy - ostrzegł tego dnia Manuel Valls. Brytyjski premier David Cameron powiedział, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy służby specjalne udaremniły w Wielkiej Brytanii siedem zamachów. (pap)

 

Na zdjęciu: Obława na zamachowców w Belgii

Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Komentarze

Rzadzacym Politykom calego Swiata pod rozwage... !
Szalonosc i ciemnota winnych tragedi... IS-lamistow, w roku juz 2015-ym nie powinna miec miejsca i racji bytu na calej kuli ziemskiej ! Dlatego trzeba "PO-wycinac" IS-lamistycznych Przywodcow wraz z korzeniami, gdyz inaczej za jakis czas PO-nownie sie "odrodza" ! Dlatego rowniez tak ONZ jak i inne Organizacje Pokojowe na calym Swiecie, powinny ustalic wspolne odpowiednie Miedzynarodowe Prawo w sprawie natychmiastowego i bezzwlocznego zwalczania wszelkiego rodzaju terroryzmu ! A wiec stworzyc "Swiatowe Guantannamo" na szersza skale ! !
2015-11-17 11:06:56
Europa
To zły to ptak, co własne gniazdo kala. A gdy ptaków jest całe stado?
2015-11-17 07:09:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie