czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Świat > Dzieci wojny

Dzieci wojny

Dzieci wojny
Data publikacji: 2015-12-20 14:20
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 2186 65932

Ponad 16 mln dzieci urodziło się w 2015 r. na obszarach, gdzie trwają konflikty zbrojne – poinformował UNICEF. To jedno na ośmioro dzieci, które przyszły na świat w mijającym roku.

Dane te, jak podkreśla UNICEF, wskazują na rosnącą liczbę dzieci, których dotyczą zagrożenia związane z toczącymi się konfliktami.

- Co dwie sekundy noworodek bierze swój pierwszy oddech w samym środku konfliktu zbrojnego, często w dramatycznych okolicznościach i bez dostępu do opieki medycznej – alarmuje dyrektor generalny UNICEF Anthony Lake.

UNICEF wskazuje, że w państwach ogarniętych konfliktami, takich jak Afganistan, Republika Środkowoafrykańska, Irak, Sudan Południowy, Syria czy Jemen, dzieci i ich matki narażone są na zagrożenia. Na takich terenach kobiety rodzą w niehigienicznych warunkach, a dzieci są bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem piątego roku życia i doświadczenie stresu, który może mieć długofalowy, negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny i poznawczy.

Organizacja przypomina, że konflikty, ubóstwo, zmiany klimatyczne, nieustanny stan zagrożenia i brak perspektyw dla dzieci popychają miliony ludzi do opuszczenia domostw i podjęcia niebezpiecznej podróży w poszukiwaniu spokojnego schronienia i lepszego życia.Z danych przywoływanych przez organizację wynika, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku ponad 200 tys. dzieci ubiegało się o azyl w państwach Unii Europejskiej. Tym samym, jak podaje UNICEF, dołączyły do 30 mln dzieci na świecie, które w 2014 r. na skutek wojen, przemocy i prześladowań były zmuszone do opuszczenia swoich domów. To najwyższa liczba od czasów II wojny światowej.

(pap)

Fot. EPA/YOUSSEF BADAWI

Komentarze

Z Zachodu patrzac,
A z tych rzekomych 200 000 dzieci (?) ktore rzekomo ubiegaly sie o azyl w UE, to okolo 50-iu procentom zaden azyl sie nie nalezy ! Gdyz sa wysylani tylko po to, by pozniej moc sciagnac reszte Rodziny i tylko poprawic calej Rodzinie lepszy ekonomiczny byt ! !
2015-12-20 23:33:17
Wina Rodzicow,
Tylko "nierozgarnieci i na krotko myslacy" potrafia jeszcze plodzic dzieci na szeroka skale w warunkach kazdej wojny ! !
2015-12-20 23:24:23

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
27
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie