środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Świat > Dzieci wojny

Dzieci wojny

Dzieci wojny
Data publikacji: 2015-12-20 14:20
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 2027 65932

Ponad 16 mln dzieci urodziło się w 2015 r. na obszarach, gdzie trwają konflikty zbrojne – poinformował UNICEF. To jedno na ośmioro dzieci, które przyszły na świat w mijającym roku.

Dane te, jak podkreśla UNICEF, wskazują na rosnącą liczbę dzieci, których dotyczą zagrożenia związane z toczącymi się konfliktami.

- Co dwie sekundy noworodek bierze swój pierwszy oddech w samym środku konfliktu zbrojnego, często w dramatycznych okolicznościach i bez dostępu do opieki medycznej – alarmuje dyrektor generalny UNICEF Anthony Lake.

UNICEF wskazuje, że w państwach ogarniętych konfliktami, takich jak Afganistan, Republika Środkowoafrykańska, Irak, Sudan Południowy, Syria czy Jemen, dzieci i ich matki narażone są na zagrożenia. Na takich terenach kobiety rodzą w niehigienicznych warunkach, a dzieci są bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem piątego roku życia i doświadczenie stresu, który może mieć długofalowy, negatywny wpływ na ich rozwój emocjonalny i poznawczy.

Organizacja przypomina, że konflikty, ubóstwo, zmiany klimatyczne, nieustanny stan zagrożenia i brak perspektyw dla dzieci popychają miliony ludzi do opuszczenia domostw i podjęcia niebezpiecznej podróży w poszukiwaniu spokojnego schronienia i lepszego życia.Z danych przywoływanych przez organizację wynika, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku ponad 200 tys. dzieci ubiegało się o azyl w państwach Unii Europejskiej. Tym samym, jak podaje UNICEF, dołączyły do 30 mln dzieci na świecie, które w 2014 r. na skutek wojen, przemocy i prześladowań były zmuszone do opuszczenia swoich domów. To najwyższa liczba od czasów II wojny światowej.

(pap)

Fot. EPA/YOUSSEF BADAWI

Komentarze

Z Zachodu patrzac,
A z tych rzekomych 200 000 dzieci (?) ktore rzekomo ubiegaly sie o azyl w UE, to okolo 50-iu procentom zaden azyl sie nie nalezy ! Gdyz sa wysylani tylko po to, by pozniej moc sciagnac reszte Rodziny i tylko poprawic calej Rodzinie lepszy ekonomiczny byt ! !
2015-12-20 23:33:17
Wina Rodzicow,
Tylko "nierozgarnieci i na krotko myslacy" potrafia jeszcze plodzic dzieci na szeroka skale w warunkach kazdej wojny ! !
2015-12-20 23:24:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie