Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Dalsza współpraca Polski i Danii. Po Baltic Pipe morskie farmy wiatrowe

Data publikacji: 28 lutego 2023 r. 12:01
Ostatnia aktualizacja: 04 marca 2023 r. 08:22
Dalsza współpraca Polski i Danii. Po Baltic Pipe morskie farmy wiatrowe
Premierzy Polski i Danii na wspólnej konferencji prasowej w Kopenhadze Fot. KPRM  

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki udał się z wizytą do Kopenhagi, gdzie spotkał się z premier Danii Mette Frederiksen. Podczas rozmów z szefową duńskiego rządu poruszono najważniejsze kwestie dwustronne: współpracę w zakresie energetyki oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem Europy i wsparciem Ukrainy. Dodatkowo omówiono wybrane tematy z agendy unijnej.

Polska i Dania to strategiczni partnerzy – w szczególności w zakresie współpracy energetycznej. We wrześniu 2022 roku państwa te wspólnie uruchomiły gazociąg Baltic Pipe. Ta inwestycja, stworzona przez Polskę we współpracy z Danią i Norwegią, jest dziś kluczem do niezależności energetycznej od Rosji. Gazociąg Baltic Pipe zapewnia bezpieczne dostawy gazu dla Polski i sąsiednich krajów.

Obie strony szukają dalszych możliwości rozwoju współpracy w tym zakresie.

Zdaniem premier Mette Frederiksen, dalsza współpraca Polski i Danii mogłaby objąć: rozwiązania w zakresie farm wiatrowych na morzu, odnawialne źródła energii, dzielenie się najlepszymi praktykami oraz bardzo bliską współpracę z pozostałymi krajami basenu Morza Bałtyckiego.

– Znajdujemy się w takim szczególnym momencie historycznym, więc poruszamy wiele innych ważnych tematów – migracje, odnawialne źródła energii – powiedział szef polskiego rządu. – Tutaj również się zgadzamy, jeśli chodzi o tak wiele kwestii.

(K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do@do@...
2023-03-03 22:56:14
To ty kompletnie nic nie zrozumiałeś. PO decyzje o węgiel idź do UE bo to nie nasz rząd nas go pozbawił. A obecne bezpieczeństwo energetyczne i nasz byt to gazociąg Batic Pipe, gazoport LNG w Świnoujściu z docelowo trzema zbiornikami, dwa nabrzeża do rozładunku gazowców z LNG, interkonektory z Litwą i Słowacją, planowany pływający terminal LNG w Gdańsku oraz własne wydobycie gazu ziemnego. Podpisana z USA umowa przedprojektowa dla elektrowni jądrowej w Polsce to nasza energetyczna przyszłość.
@do@...
2023-03-03 14:22:40
Ciesze sie, ze w sprawie bezpieczenstwa energetycznego zrozumiales, ze rzad nas jego pozbawil podobnie jak szans na tania energie. Teraz jestesmy uzaleznieni od wszystkiego z wyjatkiem WLASNEGO wegla. Jezeli chodzi o przygotowania do wojny, to obecna Polska jest w tym samym miejscu jak Polska w 1939 za sanacji. W razie czego bedziesz walczyl fakturami i zamowieniami, bo ze sprzetu nie masz nic. Dlatego w naszym interesie jest nawolywac do pokoju, a nie (na zyczenie USA) do wojny. Zrozumiales?
do @do@...
2023-03-03 12:55:43
Szkoda słów na te twoje tezy i wyPOciny o bezpieczeństwie militarnym Polski, która obecnie zbroi się zwiększając liczbę wojska i kupując najnowocześniejszy sprzęt dostępny na świecie i w krajowym przemyśle zbrojeniowym. Tym sposobem trwa wymiana sprzętu postsowieckiego na sprzęt kompatybilny z natowskim. Sytuacja geopolityczna i wojna za wschodnią granicą to tempo zakupów na nas wymusza. Do tego obecność u nas wojsk USA i NATO to kluczowy wkład w nasze bezpieczeństwo. Bez komentarza i bez urazy.
@do@...
2023-03-03 09:10:29
Wspieram wylacznie polskie interesy. O wycofaniu sprzetu wojskowego nie z magazynow, a z jednostek bojowych mowil osobiscie prezydent Duda na zlocie czarownic w Davos. Nie slyszales? W dobie kryzysu niszczenie wlasnych zasobow energetycznych, to sabotaz. Powolywanie sie na UE jest slaba wymowka, bo wszystkie te zielone plany mozna bylo zawetowac. Jednak Sztudent Jacob tego nie zrobil. Domyslasz sie dlaczego? Wiesz w ogole kto to jest Sztudent Jacob? Propaganda to przemilczala.
do @ do@@...
2023-03-02 15:20:27
Nie wiem czyje ty interesy wspierasz i lobbujesz ? ale w twoich tendencyjnych tezach widać, że na pewno nie polskie ? Co do węgla i kopalń to przecież UE swoimi nierealnymi "aspiracjami klimatycznymi" i dyrektywami wymusza na nas odchodzenie od węgla i paliw kopalnych. Niestety w PE często przy wsparciu europosłów oPOzycji co widać było np. przy próbie wymuszenia zamknięcia kopalni Turów. W temacie militarnym Polski sugeruję byś zmienił "media" i źródła wiedzy bo wyglądasz (bez urazy) na laika.
@ do@@...
2023-03-01 15:44:58
Gdyby tak bylo jak piszesz, to rzad nie zasypywal by kopalni pelnych wegla, a przeciez w obecnej sytuacji geopolitycznej i wojny za wschodnia granica to robi. To tyle na temat bezpieczenstwa energetycznego. Jezeli chodzi o militarne, to wszyscy jestesmy swiadkami jednostronnego rozbrajania sie Polski i dekompletacji wyposazenia polskich jednostek bojowych. Takie sa fakty. Propaganda jest inna. Nie ulegaj jej. Ani PiS, ani PO nie chca dla Polski dobrze.
do @@ Tłumaczę na ..
2023-03-01 10:06:49
Interesem Polski w obecnej sytuacji geopolitycznej i wojny za wschodnią granicą jest teraz bezpieczeństwo energetyczne i militarne. Temu służy dywersyfikacja źródeł oraz dostawców gazu i ropy z różnych kierunków aby nie być uzależnionym od dostaw z jednego źródła co stwarza możliwość szantażu energetycznego.Tak jest w przypadku Rosji która zakręciła nam i kilku innym państwom kurek z gazem i ropą mimo ważnych jeszcze umów. Dlatego Baltic Pipe, LNG z USA, ropa z Arabii to nasz byt, a nie opcja.
@ @Tlumacze na nasze
2023-03-01 08:49:50
Dziekuje za twoj wpis, ale ja pisalem o czyms innym. Staraj sie analizowac moje wypowiedzi w kontekscie interesu Polski, a nie pozorowanej dla gawiedzi wojenki PO-PiS, ktorej celem jest niezmienne trwanie jednych i drugich u koryta za cene wyprzedazy naszej Ojczyzny.
@Tlumacze na nasze:
2023-02-28 20:12:35
Gdyby nie obecny rząd RP który doprowadził do budowy Baltic Pipe oraz gazoport w Świnoujściu, gaz LNG i wybudowane konektory gazowe z Litwą i Słowacją to teraz "ekspercie" grzałbyś się, ale przy ognisku, paląc chrust. Rosja zakręciła nam gaz w kwietniu 2022r. mimo ważnej jeszcze do końca roku umowy. Zatem nie jątrz i nie płyń z nurtem oPOzycji która za swoich rządów blokowała i zrezygnowała z budowy rurociągu BP, a podpisując długoterminowe umowy uzależniła nas w 100% od gazu z Rosji.
Tlumacze z dunskiego
2023-02-28 14:16:00
na nasze: w podziece za uratowanie tylka PiS, czyli uratowanie Baltic Pipe przez Dunczykow, ktorzy wycyckali juz wczesniej Polakow (ustepstwa przy Bornholmie, zeby potem ruskie mogly tamtedy puscic swoja rure) i jeszcze wstrzymywali "ekologicznie" budowe, Jacob Morawer zdecydowal sie oddac Dunczykom energetyke morska w Polsce. Poniewaz jest to dziedzina wysoko dotowana, bedziemy bulic na dunskie emerytury w kazdym rachunku za prad o swoich emeryturach powoli zapominajac. Unia Europejska lubi to!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA