Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Współpraca Orlenu z uczelniami w Szczecinie i Trójmieście

Data publikacji: 28 marca 2021 r. 12:17
Ostatnia aktualizacja: 28 marca 2021 r. 12:17
Współpraca Orlenu z uczelniami w Szczecinie i Trójmieście
Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

PKN Orlen rozpoczyna współpracę z Akademią Morską w Szczecinie, Uniwersytetem Morskim w Gdyni i Politechniką Gdańską, obejmującą edukację i badania na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. To kluczowy element szkolenia wyspecjalizowanej kadry do budowy i obsługi nowego sektora polskiej energetyki.

Współpraca PKN Orlen i Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zakłada m.in. realizację innowacyjnych inicjatyw badawczych, analitycznych i naukowych związanych z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Podobny zakres obejmie współpraca z Akademią Morską w Szczecinie, z którą ponadto od roku akademickiego 2021/22 koncern uruchomi kierunek studiów inżynierskich poświęconych morskiej energetyce wiatrowej. Ich absolwenci zyskają wiedzę techniczną niezbędną do pracy przy przygotowaniu i obsłudze farm, które wkrótce powstaną na Bałtyku.

Współpraca z Politechniką Gdańską dotyczy partnerstwa strategicznego przy III i IV edycji działających już podyplomowych studiów na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa. To pierwsza w Polsce uczelnia, która już realizuje kształcenie kadr dla tego sektora.

Morskie farmy wiatrowe

To jeden z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki w Europie.

– Inwestycje w branży offshore wind, w tym działania prowadzone przez PKN Orlen, wymagają zarówno sprawnie działającego łańcucha dostaw, jak i tysięcy wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy zostaną zaangażowani w przygotowanie, budowę, i późniejszą obsługę morskich farm – podkreśla koncern i zapowiada, że podzieli się z uczelniami, naukowcami i studentami praktyczną wiedzą, doświadczeniem oraz zapewni wsparcie merytoryczne przy dalszym rozwoju badań i nowych kierunków kształcenia.

Budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów rozwojowych PKN Orlen, wpisującym się w strategię koncernu zakładającą inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej prowadzone są poprzez spółkę Baltic Power, która posiada koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Projekt realizowany jest w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power, która docelowo obejmie 49 proc. udziałów w projekcie. Obszar inwestycji, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw., zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

fin
2021-03-29 09:42:34
A kiedy współpraca z mleczarniami np. Grajewo lub Piątnica. Tam jest wiele do zepsucia

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA