poniedziałek, 10 sierpnia 2020.
Strona główna > Świat > Bob Dylan może stracić pieniądze za Nobla

Bob Dylan może stracić pieniądze za Nobla

Bob Dylan może stracić pieniądze za Nobla
Data publikacji: 2017-03-28 19:08
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 2702 228574

Laureat literackiego Nobla Bob Dylan może stracić przysługującą mu nagrodę pieniężną w wysokości 8 mln koron (840 tys. euro), gdyż dotychczas nie wywiązał się z obowiązku wygłoszenia noblowskiego odczytu – podała Akademia Szwedzka.

Amerykański artysta Bob Dylan ma przyjechać do Szwecji, aby w dniach 1 i 2 kwietnia zagrać dwa koncerty w Sztokholmie oraz kolejny w Lund. W związku z tym Akademia Szwedzka, która przyznaje literackiego Nobla liczyła, że Dylan będąc w Szwecji wygłosi wykład oraz odbierze nagrodę pieniężną oraz dyplom, a także medal noblowski.

"Akademia Szwedzka informuje, że w ostatnich miesiącach z Bobem Dylanem nie miały miejsca żadne rozmowy telefoniczne. Dylan jest jednak świadomy, że wykład musi się odbyć w terminie do 10 czerwca, jeśli wypłata nagrody pieniężnej ma dojść do skutku. Tak określone jest w statucie Fundacji Noblowskiej" – napisała sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius.

Jednocześnie zaznaczyła ona, że Dylan pozostaje laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2016 rok. Informacja podana przez Akademię Szwedzką została skomentowana przez szwedzkie media jako "ostrzeżenie skierowane do noblisty". Gazeta "Svenska Dagbladet" wyraziła nadzieję, że w jakiś sposób artysta wygłosi jednak wykład podczas koncertu w Szwecji.

* * * 

Bob Dylan został nagrodzony literackim Noblem w październiku 2016 roku za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni". Najpierw przez długi czas unikając kontaktu zwlekał z decyzją o przyjęciu wyróżnienia, potem odmówił przyjazdu 10 grudnia 2016 roku na ceremonię wręczenia Nagrody Nobla do Sztokholmu. Na bankiecie noblowskim list od Boba Dylana odczytała ambasador USA w Sztokholmie Azita Raji: "Przykro mi, że nie mogę być z wami, ale proszę przyjąć, że jestem tu duchem i to zaszczyt przyjąć tak prestiżową nagrodę (...) Zostać uhonorowanym Nagrodą Nobla to jest coś, czego nie mogłem sobie wyobrazić lub oczekiwać".

(pap)

Fot. Wikipedia

Komentarze

Finansowa taktyka,
Do Jurana... czyzbys nalezal jeszcze do naiwnych ? Nikt tu nie jest az tak "skromny" gdyz nad tym pracuja "Ciezkie Glowy"... by te pieniedze taktycznie wyladowaly gdzie trzeba i jak trzeba ! Gdzie przy okazji po dodatkowym zrobieniu Reklamy, pojdzie jeszcze dodatkowo zarobic... na 3-ch Koncertach - podczas pobytu w Kwietniu w Szwecji !!
2017-03-30 12:10:37
Jarun
Wino gazowane nie jest szampanem a Zachodniopomorska Nagroda Nobla nie jest Noblem. To surogat albo prościej rzecz ujmując - to podróba z przypiętą etykietą do tandety. Może w końcu nasi szczecińscy nobliści "zrozumią", że kudy im do Nobla, że są żałośni a zarazem śmieszni. Bierzcie przykład z Dylana - który widocznie uważa, że nie jest literackim geniuszem i literatem. Więcej skromności i samokrytyki (pani profesor).
2017-03-29 08:40:37

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
30
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie