środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Literacki Nobel dla... Boba Dylana

Literacki Nobel dla... Boba Dylana

Literacki Nobel dla... Boba Dylana
Data publikacji: 2016-10-13 14:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 2054 160844

Przyznanie w czwartek literackiego Nobla 2016 amerykańskiemu autorowi tekstów Bobowi Dylanowi wywołało niemałe zaskoczenie wśród publiczności zgromadzonej w Sali Giełdy w Sztokholmie. Wybór został nagrodzony głośnymi brawami.

Najpierw westchnienie wyrażające zaskoczenie, potem gromkie brawa - tak werdykt Akademii Szwedzkiej przyjęła publiczność.

- To nie tak, że Bob Dylan został nagle przez nas dostrzeżony. Przyznawanie Nagrody Nobla jest procesem. On był na naszej liście od dawna i <<czekał>> na swoją kolej - powiedział PAP Per Waestberg z Akademii Szwedzkiej. 

Radość z przyznania Nagrody Nobla Bobowi Dylanowi wiąże się przede wszystkim z popularnością jego piosenek. Wielu przysłuchujących się tegorocznemu werdyktowi krytyków miało wątpliwości, czy przyznanie Nobla autorowi tekstów to dobry pomysł. 

- Bob Dylan jest bardzo dobrym autorem piosenek, które towarzyszą mi całe życie. Zastanawiam się jednak, czy jest to poezja. Gdy czytam jego teksty bez muzyki, one bardzo dużo tracą - stwierdził szwedzki krytyk Svante Weyler. 

- Jestem bardzo zaskoczona. Tym werdyktem przełamano bariery, pokazano, że literatura może być teraz rozumiana zupełnie inaczej - uważa krytyk literacki telewizji SVT Ulrika Milles. 

Bob Dylan nie był faworytem w tegorocznych przednoblowskich spekulacjach, ale jego nazwisko jako potencjalnego kandydata do Nobla pojawiało się w poprzednich latach. Wielu obstawiało jednak, że po ponad 20 latach Nobel trafi nareszcie do autora z USA. 

(pap)

Fot. EPA/ISTVAN BAJZAT

Komentarze

8 milionow skr,
Po drugie: tam gdzie sa "pieniedze"... tam "Icek z Moskiem" bedzie zawsze pierwszy !!
2016-10-16 22:41:31
Ukady i ukladziki...
Odp. do Estera, a wlasnie ze z pewnoscia to odegralo glowna role ! Sa lepsi... ale moga sobie tylko "pogwizdac" !!
2016-10-16 22:36:00
Jarun
Dostał za „stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”-tak uzasadnili, pokrętnie i głupawo. Dylan nie jest pisarzem i nie wiadomo czy sam pisał teksty do swoich piosenek, czy też napisał (pomagał) "kalkoman" Ghost Writer (Cień pisarza). Jest to nagroda Akademii Szwedzkiej, a nie międzynarodowa nagroda. Podobnie jest z filmowymi Oscarami, to nagroda amerykańskich filmowców i ich widzenie kina. A Eurowizja ? Miała wygrać Ukrainka. Tak postanowili jurorzy. W 1938r. wg. "TIME" - Człowiekiem Roku został...Hitler.
2016-10-15 16:33:53
Estera
Wierzę że, fakt pochodzenia Roberta Dylana który był Żydem, urodzonym jako Robert Zimmerman nie odegrał żadnej roli w przyznaniu tej nagrody...
2016-10-15 15:28:09
Jarun
Widać można przyznać literacką nagrodę Nobla...piosenkarzowi. W Szwedzkiej Akademii też są ludzie, a nie nieomylni bogowie. Widocznie kilku dziadkom przypomniała się młodość i sklerotycy nagrodzili amerykańskiego barda. Dali nagrodę i co im zrobisz? Mogli też nagrodzić naszą pisarkę: Martę Kaszubowską.
2016-10-13 16:57:09

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy