poniedziałek, 10 sierpnia 2020.
Strona główna > Świat > Literacki Nobel dla... Boba Dylana

Literacki Nobel dla... Boba Dylana

Literacki Nobel dla... Boba Dylana
Data publikacji: 2016-10-13 14:44
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 2500 160844

Przyznanie w czwartek literackiego Nobla 2016 amerykańskiemu autorowi tekstów Bobowi Dylanowi wywołało niemałe zaskoczenie wśród publiczności zgromadzonej w Sali Giełdy w Sztokholmie. Wybór został nagrodzony głośnymi brawami.

Najpierw westchnienie wyrażające zaskoczenie, potem gromkie brawa - tak werdykt Akademii Szwedzkiej przyjęła publiczność.

- To nie tak, że Bob Dylan został nagle przez nas dostrzeżony. Przyznawanie Nagrody Nobla jest procesem. On był na naszej liście od dawna i <<czekał>> na swoją kolej - powiedział PAP Per Waestberg z Akademii Szwedzkiej. 

Radość z przyznania Nagrody Nobla Bobowi Dylanowi wiąże się przede wszystkim z popularnością jego piosenek. Wielu przysłuchujących się tegorocznemu werdyktowi krytyków miało wątpliwości, czy przyznanie Nobla autorowi tekstów to dobry pomysł. 

- Bob Dylan jest bardzo dobrym autorem piosenek, które towarzyszą mi całe życie. Zastanawiam się jednak, czy jest to poezja. Gdy czytam jego teksty bez muzyki, one bardzo dużo tracą - stwierdził szwedzki krytyk Svante Weyler. 

- Jestem bardzo zaskoczona. Tym werdyktem przełamano bariery, pokazano, że literatura może być teraz rozumiana zupełnie inaczej - uważa krytyk literacki telewizji SVT Ulrika Milles. 

Bob Dylan nie był faworytem w tegorocznych przednoblowskich spekulacjach, ale jego nazwisko jako potencjalnego kandydata do Nobla pojawiało się w poprzednich latach. Wielu obstawiało jednak, że po ponad 20 latach Nobel trafi nareszcie do autora z USA. 

(pap)

Fot. EPA/ISTVAN BAJZAT

Komentarze

8 milionow skr,
Po drugie: tam gdzie sa "pieniedze"... tam "Icek z Moskiem" bedzie zawsze pierwszy !!
2016-10-16 22:41:31
Ukady i ukladziki...
Odp. do Estera, a wlasnie ze z pewnoscia to odegralo glowna role ! Sa lepsi... ale moga sobie tylko "pogwizdac" !!
2016-10-16 22:36:00
Jarun
Dostał za „stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”-tak uzasadnili, pokrętnie i głupawo. Dylan nie jest pisarzem i nie wiadomo czy sam pisał teksty do swoich piosenek, czy też napisał (pomagał) "kalkoman" Ghost Writer (Cień pisarza). Jest to nagroda Akademii Szwedzkiej, a nie międzynarodowa nagroda. Podobnie jest z filmowymi Oscarami, to nagroda amerykańskich filmowców i ich widzenie kina. A Eurowizja ? Miała wygrać Ukrainka. Tak postanowili jurorzy. W 1938r. wg. "TIME" - Człowiekiem Roku został...Hitler.
2016-10-15 16:33:53
Estera
Wierzę że, fakt pochodzenia Roberta Dylana który był Żydem, urodzonym jako Robert Zimmerman nie odegrał żadnej roli w przyznaniu tej nagrody...
2016-10-15 15:28:09
Jarun
Widać można przyznać literacką nagrodę Nobla...piosenkarzowi. W Szwedzkiej Akademii też są ludzie, a nie nieomylni bogowie. Widocznie kilku dziadkom przypomniała się młodość i sklerotycy nagrodzili amerykańskiego barda. Dali nagrodę i co im zrobisz? Mogli też nagrodzić naszą pisarkę: Martę Kaszubowską.
2016-10-13 16:57:09

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
30
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie