Piątek 30 lipca 2021r. 
REKLAMA

Air Berlin bankrutem

Data publikacji: 2017-08-15 20:04
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Air Berlin bankrutem
 

Linie Air Berlin złożyły w sądzie rejonowym w Berlinie wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego. Niemiecki rząd przyznał przewoźnikowi kredyt w wysokości 150 mln euro w celu utrzymania połączeń lotniczych. W ten sposób uda się uniknąć zawieszenia lotów.

Po oświadczeniu głównego akcjonariusza Etihad o zaprzestaniu finansowego wsparcia doszliśmy do wniosku, że Air Berlin PLC nie ma przed sobą pozytywnej prognozy rozwojowej - podał we wtorek przewoźnik.

Niemiecki rząd zapewnił o dostarczeniu tymczasowego kredytu w wysokości 150 mln euro w celu kontynuowania operacji lotniczych Air Berlin. Pieniądze mają wystarczyć na trzy miesiące działalności drugich co do wielkości niemieckich linii lotniczych. Firma ma dalej akceptować rezerwacje lotów. Loty przewoźnika Niki, filii Air Berlin, również mają odbywać się zgodnie z wcześniejszymi planami.

- Operacje lotnicze Air Berlin mogą być przeprowadzane w pełnym zakresie - oświadczyła minister gospodarki Niemiec Brigitte Zypries, podkreślając, że bez pomocy niemieckiego rządu nie byłyby możliwe "powroty lotnicze dziesiątek tysięcy podróżnych przebywających na wakacjach".

Air Berlin jest od kilku lat na minusie. W 2016 roku straty przewoźnika wyniosły 780 mln euro, a jego łączne długi to blisko 1,2 mld euro. Kryzys pogłębił się po wprowadzeniu w marcu letniego rozkładu lotów.

Jak podał brytyjski dziennik "Financial Times", Air Berlin miał problemy z rywalizacją z tanimi konkurentami, a jego działalność była możliwa jedynie dzięki wsparciu finansowemu od Etihad, które kupiło niemieckie linie lotnicze w 2011 roku. BBC wskazało z kolei, że firma traci klientów oraz mierzy się z licznymi spóźnieniami i odwoływaniem lotów, co powoduje miliony euro odszkodowań.

Bankructwo linii lotniczych wiąże się z ryzykiem utraty tysięcy miejsc pracy na kilka tygodni przed wyborami w Niemczech - zauważa agencja Bloomberg News. Dyrektor naczelny Air Berlin Thomas Winkelmann zapewnił jednak, że firma "pracuje bez wytchnienia, aby osiągnąć najlepszy możliwy wynik zarówno dla przewoźnika, jak i jego klientów oraz pracowników".

Największa niemiecka linia lotnicza Lufthansa prowadzi obecnie rozmowy z Air Berlin, by przejąć niektóre operacje przewoźnika w ramach większej restrukturyzacji. Handel akcjami Air Berlin na frankfurckiej giełdzie został zawieszony. (pap)

Fot.  EPA/FELIPE TRUEBA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dobra zmiana!
2017-08-16 14:34:36
@Gienio - wciąż łkacie w stronnictwie pruskim PO tym bankructwie? Nie możecie się pogodzić, że to niemiecka firma upadła, a nie wystawiana przez was do odstrzału polska? POdobnie zrobiliście z TVP odcinając jej finansowanie z abonamentu, a nie przyznając finansowania z budżetu. PiS upora się z tym problemem i TVP podobnie jak obecnie LOT będzie się rozwijać. @do "dobrej zmiany" - tobie głupeczku nie powiedzieli w TVN nic o komisji sejmowej ds. wyjaśnienia afery Amber Gold i nie pokazano zeznań przesłuchiwanych tam świadków, więc nie masz pojęcia o czym piszę. Albo inaczej: Masz TVNowskie POjęcie o rzeczywistości :))
obrona granicy zachodniej
2017-08-16 08:03:18
Zamiast analizy kredytow dla bankruta od rzadu i banku,ktore jest spoznione nalezy pogonic folkdojczów i reszte pruskich pachołkow, zamówic w Starachowicach dodatkowe haubicoarmaty o zasiegu 90 km z mozliwościa razenia Berlina zeby wermaht nie wpakował sie nam z towarzyska wizyta.Niemcy obecnie sa na etapie "heute gehört uns Deutschland, und morgen die ganze Welt" Jak dotad wszystkie takie marzenia zaczynali realizowac od najazdu na Polske Jeszcze nie zapłacili reperacji wojennych za II wojne swiatowa.
j
2017-08-16 07:07:12
Niezły ten główny akcjonariusz.
ckm
2017-08-16 02:09:58
to im wolno dotować firmy? a my musieliśmy zamykać stocznie?
Gienio
2017-08-16 00:31:02
@ Dobra zmiana! To jak ocenic pozyczke 800 milionow zlotych dla TVP? To pomoc publiczna dla bankruta. Przeciez pozyczki zaciaga sie w banku a nie w rzadzie PiSu!
do "dobrej zmiany"
2017-08-15 23:54:35
Idź się leczyć.
Dobra zmiana!
2017-08-15 22:53:33
To nie ci, którzy chcieli via OLT/Amber Gold uwalić LOT? Proszę, proszę przyszedł PiS do władzy, pognał pruskich pachołków od rządzenia i bankructwo zamiast w Polsce wydarzyło się w NRD :)) Mam nadzieję, że pryncypialna Komisja Europejska przyjrzy się też tej pomocy publicznej dla bankruta, której udzielił im rząd, bo to przecież żaden kredyt. Te zaciąga się w banku, a nie w rządzie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ