Wtorek 28 września 2021r. 
REKLAMA

Z roszczeniem do marszałka

Data publikacji: 2015-09-08 23:52
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-09 08:27
Z roszczeniem do marszałka
 

Biuro podróży Alfa Star 29 września ogłosiło swoją niewypłacalność. Wnioski o zwrot pieniędzy za wykupioną wycieczkę klienci powinni składać do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Po południu 29 sierpnia biuro podróży Alfa Star SA. poinformowało mailem Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego o utracie płynności finansowej i zaprzestaniu realizowania oraz dalszej sprzedaży oferty turystycznej. Podało też, że gwarancja ubezpieczeniowa wystawiona jest przez Europäische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce i opiewa na kwotę 20 mln zł.

Urząd marszałkowski na podstawie znowelizowanej ustawy o usługach turystycznych jest zobowiązany do zapewnienia turystom powrotu do kraju. Samorząd województwa mazowieckiego nie ponosi jednak żadnej odpowiedzialności materialnej za zobowiązania Alfa Star SA.  Zarówno powroty turystów do kraju, jak i roszczenia osób, które wykupiły wycieczki, a z nich nie skorzystały, będą wypłacane do kwoty gwarancji ubezpieczeniowej – 20 mln zł.

Okazało się, że Alfa Star SA ma trzy gwarancje ubezpieczeniowe wystawione przez Europäische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce. Pierwsza - na kwotę 24,6 mln zł - obejmuje okres od 17 września 2013 r. do 16 września 2014 r., druga (19,4 mln zł) od 17 września 2014 r. do 16 stycznia 2015 r., a trzecia (20 mln zł) – od 17 stycznia 2015 r.

- W związku z tym najmniej czasu na złożenie dokumentów mają klienci, którzy wykupili wycieczki przed 17 września 2014 r. – ich czas na składanie roszczeń upływa już 16 września ! - przypomina Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. - Turyści, którzy zakupili wycieczki miedzy 17 września 2014 r. a 16 stycznia 2015 r., mogą składać roszczenia do 16 stycznia 2016 r. Najwięcej czasu mają klienci, którzy wykupili usługę w Alfa Star po 17 stycznia br. – termin na ubieganie się o roszczenie upływa we wrześniu 2016 r.

Na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego www.mazovia.pl można znaleźć wszystkie niezbędne do składania roszczeń formularze oraz informacje, jakie dokumenty, gdzie i w jakich terminach można składać. Dla wszystkich klientów biura podróży Alfa Star uruchomiony został także specjalny adres mailowy: alfastar@mazovia.pl.

Internetowe biuro podróży FLY.PL, sprzedające oferty kilkudziesięciu biur podróży, w związku z ogłoszeniem upadłości przez Alfa Star postanowiło uruchomić specjalne procedury.

- Podjęliśmy decyzję, aby naszym klientom, których wakacje z Alfa Star nie doszły do skutku, pokryć różnicę między środkami wpłaconymi a kwotą, która zostanie wypłacona przez ubezpieczyciela - mówi Grzegorz Bosowski, prezes spółki FLY.PL.

Poszkodowani klienci otrzymają też specjalnego doradcę, który udzieli im wszystkich informacji oraz pomoże wypełnić i skompletować niezbędne dokumenty, potrzebne do uzyskania zwrotu środków z gwarancji ubezpieczeniowej biura podróży Alfa Star za pośrednictwem mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego.

- Dokładamy wszelkich starań, aby klienci FLY.PL w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki upadłości touroperatora- zapewnia Grzegorz Bosowski. - Z własnych środków pokryjemy różnice między kwotą wpłaconą do Alfa Star a wypłaconą przez ubezpieczyciela. Środki zostaną zwrócone klientom w postaci bonu wakacyjnego FLY.PL. Poszkodowani klienci mogą również bezpłatnie korzystać z porad udzielonych przez naszych prawników. Mamy nadzieję, że współpraca z naszymi ekspertami pozwoli dopełnić wszelkich formalności, a nasi turyści, dzięki pewności odzyskania środków pojadą na bezpieczne wakacje.

Na stronie FLY.PL klienci mogą pobrać formularz zgłoszenia roszczenia oraz kontaktować się z doradcami nie tylko telefonicznie, ale również pod specjalnym adresem mailowym: alfastar@fly.pl.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kolejna "niewyplacalnosc"...,
2015-09-08 22:19:09
Juz samo slowo FLY mowi o "ucieczce czy odlocie..." z Polski ! Czyli ze za wczesnie sprytnie zarobiona kase, teraz Sami PO-jada sobie na dlugiii... i luksusowyyy... urloppp ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ