Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Wybiorą, kto zapłaci za śmieci

Data publikacji: 09 grudnia 2015 r. 15:50
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:36
Wybiorą, kto zapłaci za śmieci
 

Policzanie zapłacą więcej za wywóz śmieci. Ale mogą zdecydować, jak się tymi podwyżkami podzielą. Dla jednych mogą wynieść nawet kilkaset procent, dla innych - kilkadziesiąt, ale może też być grupa mieszkańców, która na nowym systemie zyska. W każdym zaproponowanym wariancie więcej pieniędzy wpłynie do gminnego budżetu na gospodarowanie opłatami. Konsultacje potrwają do końca tego roku.

Temat stawek i systemu opłat za śmieci w Policach wzbudza kontrowersje już od kilku miesięcy. Tak duże, że burmistrz, pod naciskiem mieszkańców, wystąpił do radnych o unieważnienie uchwały wprowadzającej nowy sposób rozliczania. Radni wniosek przyjęli. Teraz ten wycofany wariant mieszkańcy mogą sobie wybrać sami. Jest wśród czterech zaproponowanych w konsultacjach, które rozpoczynają się już w czwartek.

- Pierwszy wariant zakłada opłatę dla wszystkich równą, czyli przy zbiórce selektywnej będzie to 15 zł od osoby - opisuje wiceburmistrz Maciej Greinert. - Wariant drugi jest też opłatą od osoby, ale kwota jest uzależniona od ilości osób zadeklarowanych, czyli jeśli w gospodarstwie domowym jest zadeklarowanych od 1 do 3 osób, to opłata będzie 16 złotych, od 4 do 6 osób -15 zł, a powyżej 7 osób - 14 złotych. Trzeci wariant jest ryczałtowy, to ten, który był już uchwalony przez radnych (i wycofany na kolejnej sesji - red.): w zabudowie jednorodzinnej  - 50 zł od gospodarstwa, w zabudowie wielorodzinnej - 40 zł, przy czym, jeśli zużycie wody w gospodarstwie nie przekracza 4 metrów sześciennych miesięcznie, to będzie możliwość rozliczania od wody, w cenie 5 złotych za metr sześcienny. Wariant czwarty jest podobny do przyjętego w Szczecinie - w zabudowie jednorodzinnej jest ryczałt od gospodarstwa domowego wynoszący 50 złotych, a w zabudowie wielorodzinnej - rozliczenie wyłącznie od metrów sześciennych zużytej wody, również po 5 złotych za metr sześcienny. Te wszystkie stawki dotyczą oczywiście zbiórki selektywnej.

Wszystkie informacje i formularz są dostępne na stronie: www.odpady.police.pl  Mieszkańcy gminy mogą oddać swój głos w siedzibie swojej rady osiedla lub rady sołeckiej, dostarczyć formularz osobiście, albo wysłać na adres urzędu tradycyjną pocztą lub - po zeskanowaniu - elektronicznie. Konsultacje zakończą się 31 grudnia. Wyniki konsultacji mają być znane szybko. Wiceburmistrz zapowiedział, że projekt uchwały w sprawie wybranego przez mieszkańców systemu naliczania opłat ma być gotowy na styczniową sesję. A nowy system opłat może zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2016 roku.

Obecnie w Policach wszystkich mieszkańców obowiązuje jedna stawka - 12 złotych od osoby. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

Na zdj.: Od prawej: Wiceburmistrz Maciej Greinert, burmistrz Władysław Diakun i przewodniczący rady miejskiej Witold Król - przedstawiali tryb i zasady konsultacji w sprawie wyboru metody rozliczania mieszkańców za wywóz śmieci.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kasa
2015-12-10 07:41:53
Takie życie, gminy nie biorą pieniędzy z kosmosu, więc skąd to zdziwienie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA