czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Wybiorą, kto zapłaci za śmieci

Wybiorą, kto zapłaci za śmieci

Wybiorą, kto zapłaci za śmieci
Data publikacji: 2015-12-09 15:50
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 1854 47328

Policzanie zapłacą więcej za wywóz śmieci. Ale mogą zdecydować, jak się tymi podwyżkami podzielą. Dla jednych mogą wynieść nawet kilkaset procent, dla innych - kilkadziesiąt, ale może też być grupa mieszkańców, która na nowym systemie zyska. W każdym zaproponowanym wariancie więcej pieniędzy wpłynie do gminnego budżetu na gospodarowanie opłatami. Konsultacje potrwają do końca tego roku.

Temat stawek i systemu opłat za śmieci w Policach wzbudza kontrowersje już od kilku miesięcy. Tak duże, że burmistrz, pod naciskiem mieszkańców, wystąpił do radnych o unieważnienie uchwały wprowadzającej nowy sposób rozliczania. Radni wniosek przyjęli. Teraz ten wycofany wariant mieszkańcy mogą sobie wybrać sami. Jest wśród czterech zaproponowanych w konsultacjach, które rozpoczynają się już w czwartek.

- Pierwszy wariant zakłada opłatę dla wszystkich równą, czyli przy zbiórce selektywnej będzie to 15 zł od osoby - opisuje wiceburmistrz Maciej Greinert. - Wariant drugi jest też opłatą od osoby, ale kwota jest uzależniona od ilości osób zadeklarowanych, czyli jeśli w gospodarstwie domowym jest zadeklarowanych od 1 do 3 osób, to opłata będzie 16 złotych, od 4 do 6 osób -15 zł, a powyżej 7 osób - 14 złotych. Trzeci wariant jest ryczałtowy, to ten, który był już uchwalony przez radnych (i wycofany na kolejnej sesji - red.): w zabudowie jednorodzinnej  - 50 zł od gospodarstwa, w zabudowie wielorodzinnej - 40 zł, przy czym, jeśli zużycie wody w gospodarstwie nie przekracza 4 metrów sześciennych miesięcznie, to będzie możliwość rozliczania od wody, w cenie 5 złotych za metr sześcienny. Wariant czwarty jest podobny do przyjętego w Szczecinie - w zabudowie jednorodzinnej jest ryczałt od gospodarstwa domowego wynoszący 50 złotych, a w zabudowie wielorodzinnej - rozliczenie wyłącznie od metrów sześciennych zużytej wody, również po 5 złotych za metr sześcienny. Te wszystkie stawki dotyczą oczywiście zbiórki selektywnej.

Wszystkie informacje i formularz są dostępne na stronie: www.odpady.police.pl  Mieszkańcy gminy mogą oddać swój głos w siedzibie swojej rady osiedla lub rady sołeckiej, dostarczyć formularz osobiście, albo wysłać na adres urzędu tradycyjną pocztą lub - po zeskanowaniu - elektronicznie. Konsultacje zakończą się 31 grudnia. Wyniki konsultacji mają być znane szybko. Wiceburmistrz zapowiedział, że projekt uchwały w sprawie wybranego przez mieszkańców systemu naliczania opłat ma być gotowy na styczniową sesję. A nowy system opłat może zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2016 roku.

Obecnie w Policach wszystkich mieszkańców obowiązuje jedna stawka - 12 złotych od osoby. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

Na zdj.: Od prawej: Wiceburmistrz Maciej Greinert, burmistrz Władysław Diakun i przewodniczący rady miejskiej Witold Król - przedstawiali tryb i zasady konsultacji w sprawie wyboru metody rozliczania mieszkańców za wywóz śmieci.

Komentarze

Kasa
Takie życie, gminy nie biorą pieniędzy z kosmosu, więc skąd to zdziwienie.
2015-12-10 07:41:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie