Środa 07 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Tenis stołowy. Mistrzostwa Europy w Belgradzie

Data publikacji: 2022-07-20 23:52
Ostatnia aktualizacja: 2022-07-20 23:52
Tenis stołowy. Mistrzostwa Europy w Belgradzie
 

W piątek Belgradzie zakończyły się Mistrzostwa Europy Kadetów i Juniorów. Reprezentanci naszego kraju zdobyli w Serbii aż 10 medali, w tym 3 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe, ustanawiając historyczny rekord kraju.

Nasi zawodnicy na sukcesach zespołowych nie poprzestali, medale drużynowe podsyciły nadzieje medalowe turniejów indywidualnych i deblowych, co zaowocowało kolejnymi 7 krążkami.

Niekwestionowaną dominatorką zakończonego turnieju okazała się Natalia Bogdanowicz, która podczas mistrzostw w Serbii aż czterokrotnie stawała na podium gromadząc 2 złote (w tym jeden drużynowy) i 2 srebrne medale.

Również czterokrotnie na podium wchodziła Wiktoria Wróbel, zawodniczka MRKS-u Gdańsk, której bilans medalowy to 1 złoty (drużynowy), 1 srebrny i 2 brązowe krążki.

Młodzieżowy czempionat rozegrany w Belgradzie jest nie tylko historycznym sukcesem reprezentacji Polski, ale również dobrą prognozą przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Europy Kadetów i Juniorów, które odbędą się w dniach 14-23 lipca 2023 w Arenie Gliwice.

- Wysoką formę pokazała Natalia Bogdanowicz. Natalia jest związana z Lidzbarkiem Warmińskim i to właśnie w tym klubie Zbyszek Pietkiewicz od lat najmłodszych wykonuje całą pracę szkoleniową. Po tym i wielu innych przypadkach widzimy, jak ważną rolę posiada klub macierzysty dla każdego młodego zawodnika - opisał występ naszych rodaków Rafał Buczek, grający trener Top-Spinu Szczecin.

###

Tenisiści stołowi Akademii Zamojskiej wygrali Europejskiej Igrzyska Akademickie, które rozgrywane są w Łodzi. W gronie kobiet brązowe medale zdobyły przedstawicielki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Gracze Akademii Zamojskiej po triumf w rywalizacji drużynowej w Łodzi sięgnęli w imponującym stylu, wygrywając wszystkie mecze w turnieju. We wcześniejszych spotkaniach podopieczni Piotra Kostrubca pokonali Uniwersytet w Pecs (Węgry) 3:1, Uniwersytet w Genewie (Szwajcaria) 3:0, Uniwersytet w Porto (Portugalia) 3:0 i Politechnikę Poltava z Ukrainy 3:1.

W rywalizacji kobiet brązowy krążek wywalczyły przedstawicielki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - Anna Węgrzyn, Katarzyna Węgrzyn i Julia Szymczak. W półfinałowym spotkaniu wrocławianki uległy Uniwersytetowi Dauphine w Paryżu 1:3.

Jakub Folwarski z Akademii Zamojskiej wywalczył złoty medal w grze pojedynczej mężczyzn podczas Europejskich Igrzysk Akademickich w Łodzi. Srebrny medal w rywalizacji kobiet zdobyła Anna Węgrzyn.

Na podium w Łodzi stanęło aż trzech naszych graczy. Zwyciężył Folwarski, który w finałowym meczu pokonał Turka Ibrahima Gunduza 3:2. Na najniższym stopniu podium zmagania ukończyli Mateusz Ufnal i Adam Dosz.

Wśród kobiet rywalizację w grze pojedynczej wygrała Ece Harac, która w finale pokonała studentkę Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - Annę Węgrzyn. Brązowy medal w tej konkurencji przypadł w udziale siostrze bliźniaczce Anny - Katarzynie.

Biało-czerwoni stawali na podium również z grze podwójnej. W gronie kobiet brązowe krążki wywalczyły Katarzyna i Anna Węgrzyn, a wśród mężczyzn na najniższym stopniu podium uplasowali się Mateusz Ufnal i Michał Majchrzak.

- Akademia Zamoyska wystąpiła w bardzo mocnym składzie. Niewątpliwie jest to duży sukces naszej drużyny - Opisał wyniki R.Buczek.

###

Troje Polaków – Jakub Dyjas, Samuel Kulczycki i Natalia Bajor wystąpiło w turnieju głównym gry pojedynczej WTT Feeder w Budapeszcie. A już wcześniej szanse na grę w głównej drabince straciła Natalia Partyka.

Polka przegrała swój drugi mecz eliminacyjny z reprezentantką Japonii - Honoko Hashimoto 0:3 (5:11, 6:11, 6:11), a wcześniej, bo w pierwszej rundzie kwalifikacji, Natalia Partyka wygrała z Li Ching Wan (Hongkong) 3:0 (11:8, 11:7, 11:4).

Drugi z Polaków, który wystąpił w eliminacjach - Artur Grela, przegrał w pierwszej rundzie z koreańskim nabytkiem Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowiecki w LOTTO Superlidze – Jangiem Seongilem 0:3 (6:11, 4:11, 8:11).

Po porażkach Partyki i Greli w turnieju głównym rywalizowało tylko troje biało-czerwonych.

Aktualny mistrz Polski w grze pojedynczej Jakub Dyjas, w pierwszej rundzie turnieju głównego w pięciu setach pokonał Alana Kurmangaliyeva z Kazachstanu 4:1. Bliscy awansu do 1/16 finału byli również Samuel Kulczycki i Natalia Bajor, jednak przegrali swoje wtorkowe spotkania w stosunku 3:4.

Drugi dzień zmagań w Budapeszcie był bardzo udany dla Dyjasa. Polak oprócz zwycięstwa w grze pojedynczej, zanotował także triumfy w grze podwójnej i mieszanej. Tenisista stołowy Dekorglassu Działdowo w pierwszej rundzie debla wspólnie z Samuelem Kulczyckim ograli japońską parę: Yuta Tanaka/Hiroto Shinozuka 3:1, a w grze mieszanej razem z Natalią Bajor wyeliminowali turniejową „jedynkę” – Lee Ho Ching i Ho Kwan Kita z Hongkongu.

W środę 20. kwietnia, swój start w turnieju zakończył Jakub Dyjas. Polak odpadł ze wszystkich konkurencji, w których brał udział.

W drugiej rundzie turnieju głównego gry pojedynczej tenisista stołowy Dekorglassu Działdowo stoczył bardzo zacięty i wyrównany mecz z rozstawionym z „jedynką” Xiang Pengiem z Chin, przegrywając ze swoim rywalem 3:4 (5:11, 11:9, 10:12, 13:11, 11:9, 6:11, 3:11).

Aktualny mistrz kraju w środę odpadł także ze zmagań w grze podwójnej i grze mieszanej. W tej pierwszej konkurencji, Dyjas występujący wspólnie z Samuelem Kulczyckim, przegrali w ćwierćfinale z serbską parą – Aleksandar Karakasevic/Lubomir Pistej 1:3.

W drugim środowym ćwierćfinale – tym razem w grze mieszanej, Jakub Dyjas i Natalia Bajor ulegli Nandorowi Ecsekiemu i Dorze Madarasz 1:3.

- Bardzo liczyliśmy na dobre gry naszych eksportowych reprezentantów, jednak do Budapesztu przyjechała cała czołówka światowa i o czołowe lokaty łatwo nie było - podsumował zmagania w Budapeszcie R. Buczek.

###

Za nami V wakacyjny turniej FETS. W miniony weekend zwyciężył Jarosław Bęćkowski, drugi był Krzysztof Rusiecki, a trzecie miejsce zajęła Karolina Ligocka. Rozgrywki odbywają się w każdą niedzielę, w Szczecinie - przy ulicy Łukasińskiego 110 (Fabryka Energii).

- W minioną niedzielę zagrały 24 osoby, a zapisanych było 25. Mamy szczyt sezonu urlopowego i stąd taka frekwencja. Turniej przebiegł sprawnie. Zagraliśmy w trzech grupach A, B i C, a poziom w każdej z grup był wyrównany. W naszych rozgrywkach każdy znajdzie miejsce dla siebie, ten wspaniale grający jak i początkujący - opisał niedzielny turniej R. Buczek.

Na niedzielny, amatorski turniej tenisa stołowego można się zapisać przez stronę: www.czasnarozrywke.pl. (Tenis stołowy - zachodniopomorskie). Zapisy trwają do soboty, do godziny 19.00.

PR

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA