Poniedziałek 20 września 2021r. 
REKLAMA

Prezydent w głębokiej defensywie

Data publikacji: 2016-03-22 14:28
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-23 10:06
Prezydent w głębokiej defensywie
 

Piotr Krzystek jeszcze podczas pełnienia swoich prezydenckich kadencji nie znajdował się w tak głębokiej defensywie, jak podczas wtorkowej sesji Rady Miasta. Temat znany i bardzo gorący - stadion. Żadne decyzje we wtorek nie zapadły, bo nikt ich nawet nie oczekiwał.

W roli mediatora wystąpił największy piłkarski autorytet w Polsce - Zbigniew Boniek. Nie skrytykował projektu forsowanego przez prezydenta, nawet trochę współczuł, że ten znalazł się w takim westernowym, jak to określił położeniu. On sam i cała reszta przeciwko niemu. Taka była na sali sesyjnej atmosfera.

Po stronie prezydenta i jego koncepcji pozostali jedynie radni skupieni wokół jego osoby. Atmosferę mocno podgrzali licznie przybili kibice. Pokojowo nastawieni nie byli. Pola do dyskusji na argumenty nie było. Tak ocenił to też Zbigniew Boniek.

- Odnoszę wrażenie, że wszyscy chcą się wypowiedzieć, ale mało kto jest do rozmowy przygotowany - zauważył prezes, który już na samym wstępie zaznaczył, że chce wypowiedzieć się, jako ostatni. - Na miejscu projektanta z Łodzi Jacka Ferdzyna mogło przyjechać dziesięciu innych projektantów i każdy z nich też miałby dobrą jego zdaniem koncepcję. Decyzja nie może być polityczna, ale merytoryczna i wierzę, że taka zostanie podjęta. Dziś widzę, że działa trochę psychologia grupy. Jeden coś powie, kilku innych bije brawo. Muszę przyznać, że początkowy projekt prezydenta, który widziałem był fatalny. Ten obecnie jest znacznie lepszy, ma czwartą kategorię, podczas gdy koncepcja Jacka Ferdzyna tylko trzecią. To ważne kwestie, ale nie jedyne. Dziś koncepcja łódzka jest rozpatrywana jedynie w kategoriach retoryki, a nie siły argumentów. Trzeba obie koncepcje porównać wtedy, kiedy będą porównywalne i wybrać najlepszą. Panie prezydencie, proszę nie zapominać, że piłka nożna jest dla kibiców.

Mroczek otrzymał dokumenty

Zanim dwugodzinną dyskusję o stadionie zakończył Zbigniew Boniek, szansę na wypowiedzi mieli inni. Jarosław Mroczek poinformował, że otrzymał wymagane dokumenty potrzebne do sporządzenia dokładniejszych kosztów.

- W ciągu 10 dni, tak jak obiecałem przedstawię szczegółowe wyliczenia - powiedział prezes Pogoni.

- Te koszty nie będą większe, jak 150 mln zł. - deklarował Jacek Ferdzyn.

Dodał też, że w jego koncepcji należałoby zlikwidować boisko nr.2

- Wówczas przestrzeń dla kibiców byłaby większa, a zespół boisk znajdowałby się na koronie obiektu - zapewnił łódzki projektant.

Po raz kolejny w tym samym tonie jak w poniedziałek wypowiedzieli się radni. Marek Duklanowski jeszcze raz zaapelował do prezydenta, by poczekał z realizacją inwestycji do sporządzenia dokładnego projektu łódzkiej koncepcji.

Regularny konflikt

Paweł Bartnik jeszcze raz wyraził zdziwienie i zaniepokojenie, że tak duża inwestycja realizowana ma być bez akceptacji społecznej i w regularnym konflikcie z prezesem klubu.

Małgorzata Jacyna - Witt natomiast swoją pełną energii wypowiedzią mocno rozbawiła dość znudzonego w końcowej fazie debaty Zbigniewa Bońka.

Nie wypowiadał się natomiast Piotr Krzystek. Jednym zdaniem odparł jedynie, że nie ma obecnie dwóch projektów i nie ma do czego się odnosić.

Niemal wszyscy uczestnicy debaty nalegali, by prezydent rozważył koncepcję łódzką forsowaną przez prezesa Pogoni Jarosława Mroczka.

- Panowie, myślę, że miesiąc czasu wystarczy, żebyście uczciwie ocenili, która koncepcja jest bardziej wartościowa, która lepiej spełnia rolę społeczną, która lepiej będzie służyła klubowi i przede wszystkim kibicom - powiedział na zakończenie swojego wystąpienia Zbigniew Boniek. - To oni mają się dobrze czuć na tym obiekcie.

Zbigniew Boniek ewidentnie postawił się w roli arbitra, ale od prezydenta Piotra Krzystka nie usłyszeliśmy żadnej deklaracji, że zechce współpracować w sposób, o jaki został we wtorek poproszony. ©℗ Wojciech Parada

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do: Wąsik
2016-03-23 08:34:03
Nie mów, że nie widziałeś trabanta z abs'em?
do :)
2016-03-22 21:02:36
tylko jest jeden problem. Wlascicielem stadionu Arkonii jest... Arkonia, a nie jak w wiekszosci szczecinskich stadionow MOSRiR.
:)
2016-03-22 20:33:34
To nie lepiej wybudowac nowy np w miejscu stadionu Arkonii? miejsce idealne ,teren wypłaszczony,obecny teren przy Twardowskiego sprzedac i kasa jest dla miasta, co tu duzo myslec i czekac? najprostsze rozwiazania i projekty sa najlepsze
Do pana prezydenta
2016-03-22 19:40:37
Zamiast stadionu niech pan zainwestuje w pole golfowe , kupi nowy żaglowiec i wybuduje nową drogę na Warszewie dla kilku kolegów z PO . A w filharmonii proponuję postawić złote fotele. Ta dzicz co nie chce stadionu będzia z pana dumna.
Kalafior
2016-03-22 19:34:03
Krzystek nawet mnie troche zadziwia swoim uporem i wytrwaloscia. Tylko upiera sie przy czyms czemu przeciwni sa jego pracodawcy czyli Szczecinianie. Wyglada na to ze sprawa nowego stadionu wywindowala najpierw Krzystka na szczyty (wyborcze obiecanki), a teraz straci go w otchlan (bo cierpliwosc mieszkancow wkrotce sie skonczy). No i prosze nie porownywac Szczecina do Gdanska czy Wroclawia bo w tych miastach nigdy nie bylo klimatu dla pilki noznej i tylu kibicow co w Szczecinie.
tylko pytam...
2016-03-22 18:24:23
Czy ta dzicz stadionowa zasłużyła na nowy stadion? Czym zapracowali? Burdami i zniszczeniami cudzego mienia?
Jan
2016-03-22 17:21:48
Po co rozbudowa stadionu? Średnia frekwencja na meczach pogoni to 5 tys. kibiców. O czy więc rozmawiać? Stadion śląska Wrocław świeci pustkami. Po co pakować pieniądze w błoto? Dla 5 tys kibiców? Zainteresowanie Pogonią nie będzie większe jeśli wybuduje się większy stadion. Stadion bernabeu budowano wtedy, gdy drużyna wiele lat była na szczycie piłki światowej.A u nas zastaw się a postaw się. Botany Hill
m
2016-03-22 16:06:14
caly UM do wymiany i chodzic na wybory
roger
2016-03-22 15:37:33
Bednarek spi. nawet na pogrzebie Obsta nie umiał w imieniu ZZPN przemówić.. tragedia.komuch
Wąsik
2016-03-22 14:57:36
Cytat z wypowiedzi pana Krzystka z 2006-go roku, kiedy to starał się o głosy w wyborach na prezydenta miasta: "Nie możemy już więcej inwestować w stadion na Twardowskiego, każde tam włożone pieniądze, to jakby ABS wkładać do Trabanta". Głupi elektorat zjadł kiełbasę, wybrał, teraz można ich w konia robić... https://youtu.be/z00P8UblVmg
Stadion
2016-03-22 14:55:16
Prezydent jest silną osobowością i jeśli ma swoje zdanie, lub swoich doradców, to będzie się go trzymał.
FIKI MIKI
2016-03-22 14:51:52
Natychmiast powołać grupę inicjatywną DO REFERENDUM 1.Odwołac Krzystka 2.Odwołać Radnych z bożej łaski REFERENDUM MA SZANSĘ 100 % POWODZENIA WSZYSTKIE INWESTYCJE OPÓŻNIONE I SKOPANE KOLEDZY TYPU CHOCHULSKI TYLKO KOPRZYSTAJĄ A MIASTO UPADA wIOSNA WASZA LATO NASZE
kiki
2016-03-22 14:50:43
Natychmiast powołać grupę inicjatywną 1.Odwołac Krzystka 2.Odwołać Radnych z bożej łaski REFERENDUM MA SZANSĘ 100 % POWODZENIA WSZYSTKIE INWESTYCJE OPÓŻNIONE I SKOPANE KOLEDZY TYPU CHOCHULSKI TYLKO KOPRZYSTAJĄ A MIASTO UPADA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ