Poniedziałek 21 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Piłka nożna. Transferowe okazje

Data publikacji: 2016-12-06 13:40
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-06 13:40
Piłka nożna. Transferowe okazje
 

Cornel Rapa i Ricardo Nunes to piłkarze, którzy w Pogoni mają wiele wspólnego. Obaj występują na bocznej obronie, są obcokrajowcami i obaj trafili do Pogoni w podobnych okolicznościach. Zostali pozyskani przez szczeciński klub już po zamknięciu okna transferowego.

Są żywym przykładem na to, że nawet po upływie określonej daty można pokusić się o wartościowy transfer. Obaj trafiali do Pogoni z łatką byłych reprezentantów kraju, z lig uważanych obecnie za mniej atrakcyjne od Polski głównie z powodów finansowych. To spowodowało, że zdecydowali się na dość ryzykowny krok, ale w obu przypadkach ewidentnie widać, że były to posunięcia korzystne dla każdej ze stron.

Życiowy sezon

Nunes obecnie rozgrywa w ogóle swój życiowy sezon. Pogoń jest dopiero jego drugim klubem, w którym występuje dłużej, niż dwa sezony. Wcześniej tak długo grał tylko w jednej drużynie – słowackiej Żylinie, dla której w ciągu dwóch sezonów zdobył trzy gole i zaliczył dwie asysty.

Liczby Cornela Rapy

Otelul Galati            129 meczów    1 gol      4 asysty

Steaua Bukareszt      79 meczów    2 gole    7 asyst

Pogoń Szczecin         12 meczów    0 goli      1 asysta

W ciągu nieco ponad dwóch lat gry w Pogoni goli i asyst już ma trzy razy więcej, niż w słowackiej Żylinie. Szczególnie intensywny pod względem liczb jest obecny sezon. Nunes już ma na koncie pięć asyst, czyli dokładnie tyle samo, ile zaliczył podczas dwóch poprzednich niepełnych sezonów.

Zdobył też trzy gole (wliczając mecze w ekstraklasie i w pucharze Polski), czyli już więcej niż podczas dwóch niepełnych poprzednich sezonów i tyle samo, ile podczas gier w słowackiej Żylinie. W kilku poprzednich klubach: Portimonense, Levskim Sofia, Arisie Limassol i Trofense nie wpisywał się na listę strzelców i nie zdobywał goli w ogóle.

Rapa bez liczb

Rapa dopiero pracuje na swoją pozycję w Pogoni, ale nawet po okresie niespełna trzech miesięcy można śmiało stwierdzić, że jest to dobry transfer i materiał na klasowego prawego obrońcę. Rumun w każdym z kolejnych meczów daje więcej drużynie, ale jak dotąd nie zanotował zbyt wielu liczb. W 13 meczach (9 w ekstraklasie, 3 w pucharze Polski, 1 w III lidze) zaliczył tylko jedną asystę.

Liczby Ricardo Nunesa

Pogoń Szczecin      66 meczów    5 goli    10 asyst

Żilina                      61 meczów    3 gole     2 asysty

Inne kluby             50 meczów     0 goli     0 goli

Co ciekawe, w swoich poprzednich klubach, w których osiągał klubowe sukcesy, to też tych liczb nie miał nigdy zbyt wiele, ale jednak w każdym kolejnym klubie pod tym względem się poprawiał. W lidze rumuńskiej rozegrał ponad 200 spotkań i zdobył zaledwie trzy gole i zaliczył jedenaście asyst. Nie zdarzył się sezon w karierze Rumuna, że zakończył go z liczbą powyżej jednego gola i dwóch asyst.

To są jego górne limity, które jednak zaprowadziły go do gier w reprezentacji Rumunii i na szczeblu Ligi Mistrzów i Ligi Europy. W Pogoni ma dużą szansę na znaczne podreperowanie tych statystyk, tak jak ma to miejsce w przypadku Nunesa. 30-letni lewy obrońca dopiero po przejściu do Pogoni wykorzystuje swój potencjał, którego nie pokazywał w poprzednich klubach. ©℗ (par)

Fot. R. Pakieser

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ