Poniedziałek 20 września 2021r. 
REKLAMA

Piłka nożna. Cena sprawą drugorzędną

Data publikacji: 2018-12-21 22:19
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-22 21:32
Piłka nożna. Cena sprawą drugorzędną
 

Miasto Szczecin przygotowało szczegółową analizę kosztów budowy kompleksu piłkarskiego, który ma powstać w miejscu obecnego stadionu i przyległego terenu.

Analiza ma na celu pokazanie faktycznych kosztów konkretnych elementów i nasuwa się nieodparte wrażenie, że gmina zamierza jednak przystać na ofertę jedynego chętnego budowy piłkarskiego kompleksu.

Firma Doraco i PBG SA wyceniły realizację przedsięwzięcia na kwotę 364 mln złotych. To kwota zdecydowanie odbiegająca od możliwości finansowych miasta. Różnica wynosi aż 82 mln złotych, czyli około 30 procent całej inwestycji.

Jeżeli Miasto zdecyduje się na przyjęcie warunków oferenta, to oznaczać to będzie jedyną taką inwestycję w kraju i mocno przeinwestowaną. Przez wiele lat dyskutowania o finansowaniu przedsięwzięcia nigdy finansowe prognozy nie wybiegały powyżej 200 mln złotych.

120 mln złotych drożej

Zdecydowany wzrost finansowego zaangażowania nastąpił w roku 2018. Co kilka miesięcy dowiadywaliśmy się o rosnących prognozach, które i tak były wyszacowane zdecydowanie niżej od zaproponowanej oferty. Jeszcze rok temu stadion wraz z budową Centrum Szkolenia wyceniono na 240 mln złotych, czyli o ponad 120 mln złotych mniej niż obecnie.

Z analizy kosztów wynika, że niemal w każdym elemencie Miasto czekają wyjątkowe w skali kraju wydatki. Budowa lub przebudowa pięciu boisk to koszt blisko 34 mln złotych. Wynika z tego, że jedno boisko treningowe wycenione zostało na blisko 7 mln złotych. To bardzo dużo.

Ponadto Miasto rozbiło koszty związane z budową lub przebudową boisk i budową jedynie budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Koszt budowy samego budynku wyceniono na blisko 22 mln złotych.

Rozbijanie kosztów budynku i boisk jest mocno kontrowersyjne i niepotrzebne. Każdy ośrodek treningowy wyposażony jest w boiska i nowoczesne zaplecze i w żadnym przypadku nie pokazuje się kosztów w rozbiciu na poszczególne elementy. Wychodzi z tego, że Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży to koszt ponad 55 mln złotych, czyli bardzo dużo.

Kluby budują ośrodki

Ponadto w innych miastach to kluby finansują własne ośrodki treningowe, i to poza miastem. Legia Warszawa buduje Centrum Szkolenia za kwotę 50 mln złotych wraz z ośmioma boiskami i całym niezbędnym zapleczem, a dofinansowanie ma wynieść 15 mln złotych.

Cracovia buduje własny ośrodek za kwotę 30 mln złotych z pięcioma boiskami i otrzymała 8 mln złotych dofinansowania, natomiast Jagiellonia Białystok buduje zdecydowanie najtaniej, bo za 15 mln złotych, z czego 5 mln złotych pochodzić ma z dofinansowania. Za tę kwotę będą trzy boiska i niezbędne zaplecze szatniowe, administracyjne.

Miasto Szczecin też otrzymało dofinansowanie – w kwocie aż 30 mln złotych – i nastąpiło to w ramach ministerialnego programu mającego na celu rozwój bazy obiektów sportowych służących potrzebom sportu wyczynowego. W przypadku Szczecina do programu zakwalifikowana została budowa bazy treningowej, a nie stadionu.

Sam stadion w Szczecinie wyceniony został na kwotę 260 mln złotych, co ma pokazać wcale nie tak duży koszt budowy obiektu, które mają już niemal wszystkie kluby ekstraklasy.

Koszty związane ze stadionem

W rozliczeniu kosztów podaje się jednak blisko 37 mln złotych na zagospodarowanie i uzbrojenie terenu oraz 11 mln złotych na pozostałe koszty. Razem oznacza to prawie 50 mln złotych kosztów, które przecież są bezpośrednio związane z budową stadionu i Centrum Szkolenia.

Nie są to koszty powstałe poza obszarem inwestycji, ale są ściśle z nią związane, uwzględnione przy budowie stadionu, a nie żadnego innego przedsięwzięcia.

Jakkolwiek by nie liczyć, to kwota 364 mln złotych, która jest na razie kwotą wstępną, może ulec zmianie, to znaczy podwyższeniu, wciąż jest kwotą wysoką, stanowczo wygórowaną, pozostawiającą mnóstwo wątpliwości, czy aby na pewno Miasto postąpi słusznie, decydując się na tak ryzykowną inwestycję za taką kwotę.

Planowane wydatki Szczecina na piłkarski obiekt Pogoni Szczecin są zdecydowanie najwyższe spośród wszystkich innych sportowych inwestycji zaplanowanych w najbliższym czasie.

Łódź też buduje

Łódź ogłosiła przetarg na dobudowanie trzech trybun do stadionu ŁKS mających miejsce na przestrzeń komercyjną i okazało się, że przygotowanych na ten cel 95 mln złotych to o około 50 procent za mało w stosunku do 142 mln złotych, czyli najtańszej oferty.

Różnica w zakładanych kosztach do przedstawionej oferty to około 50 procent, podczas gdy przy szczecińskiej inwestycji to 30 procent, jednak w liczbach całkowitych porównanie dla Szczecina wygląda kiepsko.

Łódź zastanawia się nad różnicą ponad 40 mln złotych, a Szczecin nad różnicą ponad 80 mln złotych. Porównanie całości kosztów obu inwestycji też jest zdecydowanie na niekorzyść Szczecina.

3 stycznia ma nastąpić otwarcie ofert na kompleks sportowy w Sosnowcu. Miasto chce przeznaczyć 162 mln złotych na inwestycję składającą się z trzech dużych elementów: stadionu mogącego pomieścić 12 tys. widzów, hali sportowej na 3 tys. miejsc i krytego lodowiska na 2 tys. miejsc dla widowni.

Już wkrótce przekonamy się, na ile przedsięwzięcie wycenią oferenci. Kwota wstępna za dość ambitny i sensownie przemyślany projekt zakładający budowę aż trzech dużych obiektów sportowych jest jednak na zdecydowanie innym finansowym poziomie niż kwoty, jakimi operujemy przy szczecińskim sportowym obiekcie.

Każda inwestycja jest inna, dokładnie nie da się ich porównać, jednak skala wydatków pokazuje, że w Szczecinie doszło do dużego przerostu oczekiwań nad możliwościami. Stadion jest inwestycją tak mocno oczekiwaną, tak niezbędną, że dla przedstawicieli klubu i wielu kibiców koszty stają się już sprawą absolutnie drugorzędną. ©℗ 

Wojciech PARADA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

okiem kibica
2018-12-22 21:17:50
Dla nas wszystkich zarabiających po 2.000 zł kwoty na budowę kompleksu przyprawiają o zawrót głowy-to normalne.Podobnie jak pensje ( kontrakty ) piłkarzy.Ktoś mądry szacuje koszty takiej inwestycji,wszystko jest wyliczalne,tu nie ma żadnej dowolności.Ufam i wierzę w to,że tak dużego kompleksu nie da się wybudować za 200 mln.Miasto również doskonale wie,ma świadomość,że każdy rok zwłoki to dodatkowe koszty całego projektu.Owszem można szukać taniej siły roboczej np.chińczyków-azjatów,lub ukraińców.Wybudują zdecydowanie taniej,ale....doświadczeń z nimi raczej dobrych nie mamy a ryzyko problemów w trakcie budowy może być duże.Miasto zatem ma duży orzech do zgryzienia i bardzo bardzo trudne decyzje do podjęcia żyjąc ze świadomością,że podejmują dziejową decyzję dla miasta i przyszłych pokoleń.Jedno na pewno jest poza wszelką dyskusją-stadion,arena imprez sportowych na europejskim poziomie, miastu naszemu jest niezbędna.
Tęcza i tolerancja.
2018-12-22 18:21:01
Zamiast stadionu postawmy wielką tęczę na 200 metrów wysoką i oświetloną setkami reflektorów. To będzie wiadomość dla Europy i świata , że Szczecin jest miastem tolerancyjnym i otwartm dla muzułmanów i Żydów.
Biznesmen
2018-12-22 17:21:04
Pytania zasadnicze. Ile Pogon będzie płaciła Miastu za wynajęcie stadionu rocznie po jego wybudowaniu ? Ile Pogon będzie płaciła za wynajęcie Ośrodka piłkarskiego wartego 50 mln ? Kto będzie Operatorem stadionu i na jakich zasadach ? Czy Miasto będzie uzyskiwać środki finansowe za zawodników wychowanych na miejskich obiektach.na przykład za takich Walukiewiczow czy Piotrowskich. Jaka będzie dostępność obiektu dla innych klubów szczecińskich i na jakich zasadach ? Czy klub nie będzie otrzymywał wsparcia od Miasta na promocję w wysokości obecnych ponad 4 mln rocznie ? Wskazane byłoby żeby mieszkańcy znali odpowiedzi na te i inne pytania , bo w końcu to z podatków mieszkańców i to olbrzymich będzie ta budowa stadionu i centrum szkoleniowego. A pytań oraz wątpliwości jest wiele widać choćby czytając opinie ....
Śp.Stalin
2018-12-22 13:20:22
Za zaoszczędzone pieniądze koniecznie wybudować halę widowiskową !!!!!! pełnowymiarową dla sportów halowych z trybunami na 1,5- 2,0 tys widzów są gotowe projekty działają takie w innych miastach! a tereny wokół pogoni czekają - czy dalej takie miasto mając kilka drużyn ekstra klasowych ma rozgrywać mecze w kurnuku na Twardowskiego?????
Dynia
2018-12-22 11:16:35
Panie redaktorze czy oglądał, analizował Pan projekt? Zna się Pan na kosztorysowaniu kosztów robót budowlanych, że stwierdza zawyżoną cenę?Dobrze, że miasto stworzyło grafikę z rozbiciem ceny, za rzadko był akcentowane powstanie centrum szkolenia na poziomie europejskim. Porównywanie do rozbudowy stadionu ŁKS też dobre. Tam za 140 mln. mają powstać 3 trybuny z skromnym zapleczem. Trybuna z VIP, obsługą TV, szatniami i całym zapleczem klubu oraz zagospodsrowanie terenu np.parkingi w Łodzi już istnieją. Takie są teraz ceny na rynku. Czy jeden z drugim krytyków i znawców zna różnice w wycenuaniu na podstawie PFU a PW, w tym postępowaniu (co było błędem )nadrzędny był program funkcjonalno użytkowy gdzie nie ma konkretnych rozwiązań a tylko opis założeń. To zawsze dla wykonawców gorsza sytuacja niż projekt wykonawczy gdzie masz do kalkulacji ceny konkretne dane. Tajemnica poliszynela hest dlaczego biuro z Izabelina mimo 4 lat nie stworzyło porządnego projektu mogącego być podstawą do przetargu a pieniądze wzięło, mało się o tym mówi.
Sępy " wyczuły krew".
2018-12-22 08:08:44
Redaktor Parada jest przeciwko budowie nowego stadionu. Natychmiast uaktywnili się wszelkiego rodzaju frustraci i cwaniacy , którzy chcą ugrać coś dla siebie. Frustrat z Pogodna chce przenieść stadion na prawobrzeże a na Pogodnie wybudować kolejny dom dla swojej rodziny. Kolejny frustrat nazywający siebie "kibicem Pogoni" nie chce nowego stadionu. A mnie nurtuje pytanie , KTO , przygotował tak drogi projekt ? Stadion nie powstanie przez najbliższe 20 lat , a kasę rozkradną złodzieje w "białych kołnierzykach ". Oni mają najlepszych prawników. Mogą kraść i tak są bezkarni. Jeden cwaniak już tu napisał , żeby zrobić w miejsce stadionu dzielnicę domków dla swoich . Liczy , że część programu sfinansuje miasto z kasy przeznaczonej na budowę stadionu. Teraz złodzieje będą składać kolejne propozycje ? Oczywiście jako "kibice Pogoni".
Pisałem juz wczesniej
2018-12-22 00:47:09
Stadion budować w nowym miejscu (obstawiam prawobrzeże - ze względu na dojazd i niższe koszty ziemi), lekko z boku, obecne miejsce przeznaczyć pod zabudowę jednorodzinną i to raczej luksusowa - ze sprzedaży ziemi pokryć częściowo koszty stadionu. Obecna lokalizacja to poważny kłopot infrastrukturalny (wystarczy sprawdzić jak wygląda Pogodno obstawione w wąskich uliczkach samochodami kibiców).
mm
2018-12-22 00:35:44
prezio czekał ponad 10 lat, to i się doczekał ceny wartej swoich kadencji.
Szczecinianin
2018-12-21 23:33:00
Tak sobie przypominam że pewien Prezes odlicza tez VAT udowadniając ze to przecież tak niewielki koszt inwestycji ! Teraz poinformowano nas za pomocą prowych sztuczek, dosyć prymitywnych zresztą źe stadion to tylko 260 mln ..a pozostałe 100 mln to jakieś drobiazgi , uzupełnienia. Klamka chyba rzeczywiscie zapadła bo widać ze trwa zaciemnianie obrazu finansowego. Mamy uwierzyć źe to przecież niewiele tylko 260 mln.za stadion ! ..czekam teraz na podobne sztuczki jak skończy się przetarg na aquapark i okaże się że jest 240 mln..zamiast przewidywanych 140 mln.i wtedy dowiemy się ze cześć rekreacyjna to tylko 100 mln, część edukacyjna 80 mln, a pozostałe prace tylko 60 mln. Tylko skąd ta cała kasa na obie największe inwestycje , a tu przed nami kilkanaście dużych wyzwań inwestycyjnych. I czy tak drogie inwestycje są nam potrzebne ? Przydałoby się trochę rozsądku i chłodnych głów , ale o to coraz trudniej .
W
2018-12-21 23:21:56
Pomimo tego, że jestem kibicem to dobro budżetu miasta też się dla mnie liczy. Nie mam klapek na oczach tak jak niektórzy. Ze względu na chore koszty jestem przeciwny budowie tylko co dalej? Bez stadionu to możemy pomarzyć o pucharach itd ale tak to jest, jak się odkładało latami budowę to teraz płać i płacz. Albo nie buduj.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ