poniedziałek, 25 maja 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. 30 mln złotych dofinansowania na stadion

Piłka nożna. 30 mln złotych dofinansowania na stadion

Piłka nożna. 30 mln złotych dofinansowania na stadion
Data publikacji: 2018-11-21 16:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-22 10:21
Wywietleń: 1629 362547

Wniosek o finansowe wsparcie budowy nowego stadionu i Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży został pozytywnie rozpatrzony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 30 mln zł., czyli optymistycznie patrząc niespełna 10 procent całej inwestycji.

- Gdy zaczynaliśmy starania o dofinansowanie było słychać wiele głosów wątpliwości czy mamy jakiekolwiek szanse, bo najlepszy czas na budowanie piłkarskich stadionów w Polsce już minął. Udało nam się jednak znaleźć odpowiednią formułę tej inwestycji. Połączyliśmy funkcję obiektu dla profesjonalistów z funkcją szkoleniową dzieci i młodzieży. Dzięki temu udało nam się sięgnąć po te pieniądze – mówi zastępca prezydenta Szczecina, Michał Przepiera.

Dodatkowe fundusze na budowę Stadionu Miejskiego i Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży pomogą zrealizować dość ryzykowny pod względem wysokich kosztów wariant inwestycji, na który zdecydowano się po pierwszym przetargu i ofertach znacząco odbiegających od budżetu przeznaczonego na to zadanie.

Miasto powalczy o kolejne pieniądze

W przyszłości władze miasta zamierzają walczyć o kolejne pieniądze z Ministerstwa Sportu i Turystyki, ale uczciwie trzeba przyznać, że szanse na to nie są zbyt wielkie. 30 mln złotych dofinansowania było możliwe tylko dlatego, że miasto zdecydowało się budować stadion wraz z przyległym Centrum Szkoleniowym.

- To nie jest nasze ostatnie słowo, bo trzeba pamiętać, że to jest inwestycja zaplanowana na kilka lat, dlatego za jakiś czas będziemy aplikować o kolejne środki – podsumował Michał Przepiera.

Firmy zainteresowane budową Stadionu Miejskiego i Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży mogą składać oferty do godz. 12.00, 17 grudnia 2018 r. w siedzibie spółki Inwestycje Miejskie Stadion, przy ul. Twardowskiego 8, 71-100 Szczecin.

Drugi przetarg trzeba było rozpisać po nieudanym i mocno zaskakującym pierwszym podejściu. Przetarg był źle przygotowany i zakończył się bolesną porażką zamawiającego.

Okazało się, że najkorzystniejsza oferta przekraczała możliwości finansowe miasta o ponad 100 mln złotych, czyli ponad jedną trzecią wartości całej inwestycji. Zaoferowano 388 mln zł, podczas gdy Szczecin miał przewidziane na inwestycję 285 mln zł.

Podrożało o 150 mln złotych

Jeszcze niespełna rok temu koszt stadionu wraz z przyległym Centrum Szkoleniowym szacowano na 240 mln złotych, czyli o prawie 150 mln złotych mniej, jak najtańsza oferta w pierwszym przetargu.

Praktyka pokazała, że mamy do czynienia z niezbyt sprzyjającym czasem na rozpoczynanie tak dużych inwestycji, które z uwagi na ryzyko ze strony wykonawcy zdecydowanie podrożały.

Podjęto szereg zabiegów mających zniwelować wysoki koszt budowy. Unieważnienie pierwszego przetargu nastąpiło 1 października, a już dwa tygodnie później zaczął się drugi. Okazało się, że część przyjętych rozwiązań obniżających koszty ponownie znalazły się na liście, przez co szanse na znaczne obniżenie kosztów są niewielkie. 

Część funkcji usuniętych w ramach oszczędności została ponownie przywrócona w trakcie przetargu. Między innymi klimatyzacja części pomieszczeń, podgrzewana i hybrydowa murawa boiska treningowego, oraz parking podziemny, choć ograniczony do 65 samochodów, czyli też całkiem sporo.

Za niespełna miesiąc przekonamy się, na ile te zabiegi okazały się skuteczne. ©℗ Wojciech Parada

Jaki stadion w Szczecinie?

Komentarze

Netto
Gdzieś już wielokrotnie z ust pewnego Prezesa słyszałem i czytałem te wywody o kwotach netto . Centrum szkoleniowym .To takie fałszowanie rzeczywistości . O inwestycji która niestety jest nadmiernie droga i na którą miasta wielkości Szczecina nie stać. W drugim przetargu miałoby być wiele zmian oszczędnościowych.a są jakieś kosmetyczne. Co będzie jak teraz cena będzie wynosiła 350 mln albo 360 ? Bedziemy szczęśliwi ze jest o 30 mln mniej ! Trochę rozsądku zalecam. A 30 mln jest na centrum a nie stadion to prawda !
2018-11-21 22:06:46
Prawda
30 mln zł dofinansowania to więcej niż 10% rzeczywistego kosztu budowy. Zakładając, że w wyniku II przetargu cena nieco spadnie, np. do 350 mln zł to jeśli odliczymy VAT (tj. około 70 mln zł) oraz tę dotację w wysokości 30 mln zł to całość nie będzie miasta kosztowała więcej niż 250 mln zł. Podobny stadion w Białymstoku zbudowany przy znacząco tańszym rynku budowlanym kosztował kosztował netto ok. 210 mln zł. Oznacza to, że cena uzyskana w Szczecinie (stadion plus CSDiM) jest de facto taka sama lub nawet niższa za sam stadion a dofinansowanie w kosztach budowy stanowi ok.12%. Czasami trzeba spróbować coś rzetelnie policzyć a nie tylko narzekać i wszystko negować.
2018-11-21 20:01:04
Pomorzanin
Ciekawe ile kasy ze wspólnego wora poszło na (pseudo)Narodowy i stadion legły...
2018-11-21 18:24:44
Prof. Miodek
@ obiektywny - co stanęło ci na przeszkodzie nauczyć się ortografii? Ci chuligani?
2018-11-21 17:58:25
obiektywny
CZY NIE LEPIEJ BASENY, CENTRA KULTURY WYBUDOWAC NIŻ STADION DLA HULIGANÓW?
2018-11-21 17:19:22
Długi z vki to pała
Dofinansowanie super sprawa ale jak narazie stadionu nie widac
2018-11-21 17:06:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy wybierasz się do restauracji lub kawiarni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie