poniedziałek, 20 maja 2019.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Stadion zdecydowanie za drogi

Piłka nożna. Stadion zdecydowanie za drogi

Piłka nożna. Stadion zdecydowanie za drogi
Data publikacji: 2018-12-17 12:36
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-19 12:41
Wywietleń: 2182 367206

W drugim przetargu na budowę kompleksu piłkarskiego w Szczecinie z nowym stadionem i zespołem boisk treningowych wpłynęła tylko jedna oferta. Firma Doraco wraz z PBG zaoferowała wybudowanie centrum piłkarskiego za kwotę 364 mln złotych.

To zdecydowanie zbyt wiele, jak na możliwości miasta, które zamierza przeznaczyć na budowę stadionu wraz z Centrum Szkoleniowym nie więcej, jak 282 mln złotych. Różnica jest zatem gigantyczna, wynosi aż 82 mln złotych. Drugi przetarg nie przyniósł zatem znaczących nowych rozwiązań, trudno mówić o przełomie.

Rozdźwięk pomiędzy ofertą zamawiającego, a ofertą wykonawcy jest ogromny i raczej trudno się spodziewać, żeby miasto zdecydowało się na budowę stadionu wraz z Centrum szkoleniowym za tak gigantyczną kwotę.

Wszelkie ustępstwa polegające na rezygnacji z wielu udogodnień okazały się tylko mało konkretnymi zabiegami, w praktyce spowodowały niewielkie obniżenie kosztów - o 6,5 procent.

W pierwszym przetargu najtańsza oferta wynosiła 388 mln złotych i złożyła ją ta sama firma, która jako jedyna wzięła udział w drugim przetargu. ©℗ (par)

 

Komentarze

Do niedouczonego Romana
Legia,Wisła,Jagiellonia,Motor Lublin,GKS Tychy,Lech,Śląsk Wrocław to też są prywatne interesy.A odpowiedz uprzejmnie KTO TYM klubom stadiony wybudował (bądź wyremontował,odnowił).I jeszcze ŁKS i Widzew.(I i II liga)Łódź ma pieniądze na stadiony dla wyrobników.A Szczecin?...
2018-12-19 11:34:27
Do Romana
Miasto Szczecin , od kilkudziesięciu lat , wydaje setki milionów złotych na prywatne inwestycje. Ostatnio budowali ulicę w dzielnicy domków jednorodzinnych dla kilku milionerów. Budowano także przystań żeglarską dla kilku bogaczy. Takich przykładów są setki. Na mecze Pogoni chodzi tysiące mieszkańców Szczecina płacących tu podatki. To dla nich ma być ten stadion ( jeśli powstanie ). Nie lubisz piłki nożnej to twój problem. Chociaż tak myślę , że ten stadion szybko nie powstanie. A jak nie powstanie to Szczecin będzie mógł się pochwalić , że jest jedynym dużym miastem w Polsce bez nowoczesnego stadionu. Jacy mieszkańcy takie osiągnięcia.
2018-12-18 15:05:08
Roman
Proszę zapamiętać, że POGOŃ to PRYWATNY interes - dlaczego miasto ma finansować prywatny biznes.
2018-12-18 11:40:24
Gość
Wręcz "bule porodowe" z tym stadionem!!!Przez minimum osiem lat powstawały plany budowy,padały różne propozycje lokalizacji,raz miał być z trzema trybunami innym razem z czterema)))Wachlarz wariantów ogromny!!A finał tego wszystkiego jest taki że miasto(siódme pod względem wielkości w kraju)niema obiektu!!)))))A zabawa trwa dalej!!!!
2018-12-18 05:11:50
Kibic
Jak brakuję, to weście sobie kredyt. Na pewno się zwróci.
2018-12-17 21:02:07
Kumaty
Jak polityka wchodzi w sport to efekt tylko jeden,komus ewidentnie zależy aby w Szczecinie sport upadł,od Stoczni się zaczęło,stadion i silna Pogon to nieodłączna para zależności,więc odłóżmy marzenia.Ręczna męzczyzn i futsal też już ledwo zipią.Co gorsza ,gdzie jest szczecińska młodziez ,która z wielką siła zasilała wszelkie sekcje sportowe w latach 80 i 90 tych i nie musilismy brać zaciągów na ta skalę co teraz.Pływajace ogrody 2050 Panie Krzystek?Chyba jak będzie powódz na wyspie Puckiej...
2018-12-17 18:32:16
Do Obserwatora.
Problemem Szczecina nie jest stadion. Problemem tego miasta zawsze było gigantyczne złodziejstwo , przekręty vatowskie tak zwanych biznesmenów , ukrywane majątki złodzieji , nieudolni( nie chcę napisać złodzieje ) politycy , ustawiane przetargi i konkursy , upadek przemysłu z winy polityków. Utopiono tak miliardy złotych publicznych pieniędzy. Miliardy !!! Tym się martw i odpier... się od stadionu , bo i tak powstanie. Jak czytam takie wypociny takich jak ty cwaniaków to dostaję wysypki na twarzy.
2018-12-17 18:16:19
Dlugi z V-ki syn Balbiny, tak, ten uposledzony
Krzystek znowu wudmuchal glosujacych, stadionu nie bedzie bo niby za drogi
2018-12-17 17:33:18
Obserwator
Godne zauważenia są przytaczane w mediach środki zaplanowane w wieloletnim planie finansowym Miasta na stadion w latach 2019 do 2021. To o ile pamięć mnie nie myli i media się nie mylą jest kwota około 170 mln na trzy lata ? Ciekaw jestem jak teraz będą wyglądały zapisy dotyczące wszystkich planowanych w mieście inwestycji na trzy , cztery najbliższe lata ? Bo przed miastem kilkanaście wyjatkowo drogich przedsięwzięć. Coś tu nie gra ..obawiam się czy Miasto stać na te wszystkie inwestycje.wiadomo zresztą źe rzadko zdarza się by wstępna oferta z przetargu się sprawdziła. Zwykle jest wyższa. Stadion jest zdecydowanie przewartościowany jak na miasto wielkości Szczecina. A widzów coraz mniej na stadionach.w ostatniej kolejce na kilku stadionach było od 3 do 4 tysięcy. Chyba się w naszym kraju niektórym poprzewracało w głowach. Całość tego zwykle prywatnego biznesu jest prze wartościowana. Teraz trzeba odwagi by powstrzymać ten szalony proces budowy drogich i nieefektywnych obiektów.Przed Polska i Europą czas zmniejszenia wzrostu gospodarczego. Oby stadion nie był dla Miasta kulą u nogi ciągnąco nas pod wodę !
2018-12-17 17:31:13
mm
no to prezio za daleko nie ujechał, a przez 3 kadencje tylko bajki.
2018-12-17 17:06:06
Robert
Z fabryką wody będzie identycznie.
2018-12-17 16:19:13
Zmowa firm budowlanych ???
Tak to jest , panie prezydencie Krzystek , jak się czeka 8 lat z budową stadionu. Firmy budowlane wiedzą , że jest pan " na musiku" więc zmówiły się . Zgłasza się jedna firma , a inne rezygnują. W innych miastach zgłaszało się do przetargu na budowę stadionów po kilka firm. No to mamy problem , bo wszyscy wiemy ,że to nie jest przypadek. Trzeba chyba podzielić budowę na 2 etapy . Najpierw stadion , a potem ośrodek treningowy dla młodzieży. I trzeba powiadomić CBA o tym " dziwnym" przetargu.
2018-12-17 15:12:28
Miejski włóczykij
Czyli sprawa jest prosta,to nie koszty budowy są wysokie a zmowa cenowa dwóch,trzech firm,które zawarły koalicję między sobą.Oni wiedzą że jest interes do zrobienia a miasto pod presją kibiców będzie pod ścianą.Każdą kalkulację i wycenę,można robić"po swojemu" Przykład OC i wypłaty odszkodowań.Ubezpieczyciel ma swój taryfikator a wyceny rzeczoznawców swój.Te same naprawy,te same części u różnych kosztują inaczej.Tu jest identycznie,każdy liczy po swojemu.Wybudować sam stadion,a Centrum budować na raty.To teraz takie modne w Szczecinie,lub wybrać firmę z wolnej ręki bez przetargu w określonych pieniądzach i zagrać na nosie"koalicji" która się zmówiła.Pójdą z niczym.
2018-12-17 14:45:52
jgh
Tyle dróg jest w mieście dziurawych, że na coś się przydadzą.
2018-12-17 14:44:10
szcznin
coś czuję że na 364mln by się nie skończyło... wyszłyby jakieś problemy z gruntem, braki w inwentaryzacji i kiepskiej jakości, za duży stadion wyszedłby za 500mln. @zbulwersowany! pisał że za te kwotę można wybudować dalsza część obwodnicy.. otóż droga od arkońskiej do węzła łękno , wraz z bardzo dużym węzłem kosztuje miasto 30mln [70 dokłada UE]. Więc za te kwotę można by było wybudować 10 części obwodnicy [a pozostało do zrobienia .. 3]. I jeszcze by zostało kasy na inne inwestycję. Więc niech każdy zrobi rachunek zysków i strat tego stadionu we własnym zakresie....
2018-12-17 14:28:10
Pogoniarz
Będzie budowany. Pewne info
2018-12-17 14:02:30
znudzony
Przestańcie zawracać doopę, przecież już jest po wyborach.
2018-12-17 13:59:15
Loker75
W tym mieście nic się nie udaje kupa gówna i tyle w temacie tyle lat. Brawo Krzystek masz swój stadion elitę. Wesołych świąt
2018-12-17 13:42:50
majstersztyk
@kibol. Bo Pogoń, nasza duma, rozsławia Szczecin na całym świecie.
2018-12-17 13:20:33
Zbulwersowany!
Za te pieniądze miasto mogłoby budować następny etap obwodnicy śródmiejskiej (trasy średnicowej jak to się teraz nazywa w nowomowie). Dlaczego z uporem maniaka miasto chce utopić ogromne pieniądze w bardzo drogą zabawkę? Kibice i tak nie głosują, a na pewno nie na Krzystka i jego koalicje obywatelską, więc dlaczego ten chce im koniecznie się przypodobać? Linie tramwajowe, drogi, generalnie wszytko tylko nie ten stadion.
2018-12-17 13:11:53
Fajerwerki
Żaden problem. Za zaoszczędzone pieniądze można zrobić pokaz fajerwerków. Będzie ładny. Jak coś zostanie, może kilka milionów, mozna odbudować siatkówkę w Szczecinie. Reszta na nagrody dla prezesów spółek w tym dla prezesa spółki powołanej do budowy stadionu. proponuję 1% od niewydanej kwoty... Jakby było mało można coś dorzucić... Same korzyści dla miasta.
2018-12-17 13:10:37
kibol
Na co im stadion jak z Cracovią nie wygrali?
2018-12-17 12:46:43