wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Będzie stadion z czterema trybunami

Piłka nożna. Będzie stadion z czterema trybunami

Piłka nożna. Będzie stadion z czterema trybunami
Data publikacji: 2016-04-26 18:51
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-05 00:37
Wywietleń: 1248 131122

We wtorek odbyło się spotkanie wiceprezydenta Krzysztofa Soski, prezesa Pogoni Jarosława Mroczka i projektanta Janusza Pachowskiego. Tematem była zmiana koncepcji projektu z trzytrybunowego na czterotrybunowy.

- Nie chcę się wypowiadać zanim nie zostanie podany oficjalny komunikat - powiedział nam Janusz Pachowski. - Mogę jedynie powiedzieć, że rozmowy i ustalenia są konstruktywne i zadowalają wszystkie strony.

Kibice i prezes Pogoni Jarosław Mroczek sprzeciwiali się budowie stadionu bez czwartej trybuny. Zależało im, żeby w Szczecinie zbudowano typowo piłkarski stadion i wszystko wskazuje na to, że taki rzeczywiście powstanie.

Projekt ma być gotowy pod koniec roku, wtedy nastąpi przetarg budowlany i dopiero wówczas poznamy prawdziwy koszt inwestycji. Zdaniem Janusza Pachowskiego nie powinien przekroczyć 180 mln. zł.

Dwie koncepcje

Obecnie trwają prace nad dwoma koncepcjami. Jedna zakłada budowę stadionu o pojemności powyżej 20 tys. kibiców, a druga na nieco mniejszą liczbę. Żadna z nich nie przewiduje jednak pozostawienia wolnej przestrzeni zamiast czwartej trybuny.

To już przesądzone, że pierwotnie forsowany projekt nie będzie realizowany. Wszystkie zmiany w projekcie nie spowodują drastycznego opóźnienia w realizacji inwestycji, która ma być zakończona w 2019 roku.

Prezes Mroczek nalega, by zwiększono liczbę lóż biznesowych. W obecnym projekcie przewidziano loże dla 118 osób. Zdaniem prezesa Pogoni to zdecydowanie za mało. Najlepiej, jakby było ich dwa razy więcej.

Projekt zakłada, że będą dwie nowe trybuny i pod nimi znajdować się będą pomieszczenia do zagospodarowania. Budowa czwartej trybuny spowoduje, że tej przestrzeni będzie więcej o 3 tys. m kw. Pod czwartą trybuną przewidziano 10 tys. m. kw. do zagospodarowania.

- Mogę kibicom obiecać, że interesuje nas tylko obiekt z czterema trybunami - powiedział nam prezes Jarosław Mroczek. - W trakcie naszych rozmów nie ma tematu powrotu do koncepcji z trzema trybunami. Pracujemy nad dwoma wariantami i dziś nie chcemy niczego konkretnego zdradzać, bo możliwe są jeszcze poprawki.

Symetryczny stadion

Kibicom zależy, żeby trybuny znajdujące się za bramkami były niemalże lustrzanym odbiciem. Chcą stadionu symetrycznego i prawdopodobnie taki powstanie.

- Rozmowy dotyczą funkcjonalności obiektu, ale też estetyki - zdradza nam Jarosław Mroczek. - Ze strony naszego partnera, czyli Urzędu Miasta spotykamy się z bardzo dużym zrozumieniem i generalnie o wielu kwestiach myślimy podobnie.

Prezes Mroczek nie wyklucza, że w procesie budowy stadionu mogą się znaleźć dodatkowe środki.

- Pozyskanie każdych dodatkowych środków spowoduje, że jakość obiektu może zdecydowanie wzrosnąć, a o to nam wszystkim chodzi - powiedział prezes Pogoni. - To ma być obiekt, który będzie spełniać swoje funkcje, ale też musi cieszyć oko.

W połowie maja gotowa koncepcja

Prace nad ostatecznym kształtem nowego projektu mają potrwać jeszcze dwa, góra trzy tygodnie. Prawdopodobnie między 15, a 20 maja zwołana zostanie konferencja prasowa. Będzie to po zakończeniu sezonu, ale tematem ma być ostateczna koncepcja nowego stadionu.

Szczecin jest ostatnim dużym miastem w Polsce, który nie ma jeszcze nowego stadionu. Wydaje się, że konflikt na linii Miasto - Pogoń został zażegnany, a stadion na miarę oczekiwań kibiców i klubu powstanie i to bardzo szybko.

Niewątpliwie niebagatelny wpływ na porozumienie pomiędzy zwaśnionymi stronami miała obecność przed miesiącem w Szczecinie Zbigniewa Bońka. Prezes PZPN krytycznie wypowiedział się na temat konkurencyjnego pomysłu według projektu Jacka Ferdzyna. Kilka tygodni później zaprosił do Warszawy Jarosława Mroczka i prezydenta Piotra Krzystka. Wtedy doszło do porozumienia. ©℗ Wojciech Parada

 

 

Komentarze

LTSK
:)
2016-05-05 00:31:31
Gadu gadu
-Zeniu słyszałeś,będą w Szczecinie stadion rozbudowywać? - A po kiego ? - No żeby było światowo. - Ale tam i tak garstka luda chadza,wiaterki jedynie na trybunach hulają. To jak rozbudują ,to jeszcze bardziej wietrznie będzie! - No niby tak ale taki jest trynd i przepisy , aby każdy kibic miał 5m dla siebie :) - Aaaaaano no to ,jak ten stadion powstanie to tam szpilki nie wciśniesz każdy będzie miał odrobinę luxusu :) - Czyli teraz całe towarzystwo z dworców kolejowych przeniesie się na stadion , no bo niby na dworze a na łeb nie kapie :) - Aha , aha :)
2016-04-27 15:53:21
Poznańska pyra
Mówię ci Mariolka, jak ci powiem, to padniesz . Od razu lepiej usiąź. Na całym swiecie jak budują stadion, no to z dwoma, góra trzema trybunami, a w szczecinie będą cztery trybuny! Jaja, nie?
2016-04-27 10:44:32
guciu
Bardzo dobrze że drgęła ta sprawa z stadionem dla Pogoni Szczecin najlepiej jakby był od nowa budowany w innym miejscu,bo były już problemy z murawą ale lepiej to niż wcale dobrze,że chociaż dochodzą strony do porozumienia bo to już wstyd na cały kraj,przecież nawet GKS Tychy.
2016-04-27 10:31:23
m
a kiedy proste chodniki beda w tym miesci wszyscy na wybory
2016-04-27 10:21:52
pol
~Paweł A ja nie widziałem potrzeby budowania "super szybkiego tramwaja" skoro i tak większość ma samochody i chętnie wydałbym te pieniądze np na nowe przedszkola. Kwestia jest taka że to że my nie widzimy potrzeby wcale nie oznacza że jej nie ma.
2016-04-27 08:53:34
Paweł
Ja nie widzę potrzeby budowania stadionu w Szczecinie. 180 mln można spożytkować w inny, lepszy sposób. Stadion na 20 tys. miejsc gdzie średnia frekwencja na meczach nie sięga nawet 8 tys.
2016-04-27 08:03:17
kibic
Krzystek i tak odpowiesz za swoje wałki wczesniej czy pozniej sprawiedliwosc cie dopadnie za wszystkie przeplacone inwestycje w miescie.
2016-04-26 22:26:16
Yuo
Mądrze robi Pan Mroczek, to oczywiste że stadion powinien być estetyczny i atrakcyjny, mi się marzy coś na miarę sukcesu dyskusyjnej filharmonii. Do tego dołożyć odpowiednią funkcjonalność i troche nowych technologii ( powtorki na telefony kibiców + pewnie reklamy sponsorów, grzane fotele lub rozsuwany dach) i może powstać w Szczecinie coś naprawdę imponującego. Nasze nieszczęsne skarpy mogą jeszcze spotęgować efekt dzięki dosyć ciekawej w koncepcji miasta promenadzie co zapewni oryginalność. Kosmetyczne poprawki przy boiskach treningowych aby połączyć je w jedną całość z obiektem i można stworzyć prawdziwą akademię gdzie młodzież będzie mogła trenować i dążyć do gry na tym dużym z kibicami - nie rozumiem zarzutów niektórych o sponsorowanie prywatnego klubu przecież na zapleczu Pogoni grają setki dzieciaków że Szczecina i regionu zamiast pałętać się od młodego po mieście. Zyska na tym marketingowo miasto. Przecież promować powinno się poprzez naukę, kulturę sport i przemysł. Większość sekcji gra i trenuje na fajnych obiektach (Stadion na Litewskiej, hala Azoty, basen, niedługo korty) które już można powiedzieć że organizacyjnie dają sobie świetnie radę. Wstydliwe jest to że najbardziej zaniedbana jest piłka nożna i fajnie byłoby to zmienić ale z klasą a nie byle jak. Trochę odpłynąłem ale w sumie tak to powinno wyglądać.
2016-04-26 21:54:25
Divecki
Tylko nie taki jak na koronie że przerwa między dachem jest tak duża że wieje jak w Kielcach na wydmach
2016-04-26 21:24:15
sąsiad
Krzystek... pan od niezbędnych... za nasze pieniądze do prezydenta, co z nami nie ma ochoty się rozliczać... z naszych pięniedzy... Całe szczęście, że tą rodzinę ktoś chciał dokarmiać, bo inacze księdza i prawnika nie byłoby na świecie...;)
2016-04-26 20:47:15
doRoni
Bydgoszcz jest mniejsza do Szczecina, skąd więc takie woje zdziwienie?
2016-04-26 19:45:22
Tylko pytam
Symetryczny tzn z dwoma łukami? Odległość między linią bramkową, a pierwszym rzędem siedzeń to 10m? Czy poliwęglan na dachu będzie komorowy?
2016-04-26 19:25:36
Roni
Ostatnie duże miasto? A w Bydgoszczy stadion z którego roku
2016-04-26 18:39:37
zniesmaczony
Proszę sobie popatrzyć na projekty stadionów firmy, która się tym zajmuje np. JSK Architekci i autorski projekt naszego mistrza od projektowania Orlików (wystarczy spojrzeć na jego dokonania, mam wrażenie ze bedzie to taki sam bubel jak nasza hala). Dlaczego w Szczecinie nie można zrobić normalnego przetargu na projekt stadionu na 20 tys. miejsc. Obecny projektant to pokłosie konkursu projektu modernizacji miasta za bodajże 48 mln z łukiem i trzema trybunami. Teraz skoro budżet jest większy trzykrotnie, może powinno się dać szansę innym na pokazanie swoich możliwości. Czy w tym mieście nie można nic zrobić normalnie.
2016-04-26 18:37:38
irek
No ladnie , miało być 100mln już mowao 180mln ciekawe na jakiwj kwocie się skończy?W Lodzi wybudowali za 100mln au nas ....
2016-04-26 18:35:41
Brawo
Zgoda buduje. No to , budujemy. Brawo , panie prezydencie.
2016-04-26 18:29:48
kibic z górnego rzędu
Ile górnych rzędów będzie zalewane zacinającym deszczem? I czy będą dodatkowe osłony, aby nie pizgało ?
2016-04-26 18:10:21
kibic przy murawie
Ile dolnych rzędów będzie zalewane deszczem? Ten pan co to projektował wcześniej domki jednorodzinne powinien przedstawić jako pierwszy punkt w opisie projektu.
2016-04-26 17:13:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie