Wtorek 27 lipca 2021r. 
REKLAMA

Czy kibice zostali zdradzeni ?

Data publikacji: 2015-12-15 19:57
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-17 19:18
Czy kibice zostali zdradzeni ?
 

Radni Miasta Szczecina nie zadecydowali na wtorkowej sesji Rady Miasta o tym, czy uchwała obywatelska kibiców w sprawie zaprzestania modernizacji stadionu wejdzie w życie. Wszystko rozbiło się o procedury. Uchwała w nieco zmienionej formie ma trafić do Rady Miasta na następnej sesji - już w przyszłym roku w styczniu.

Stało się tak na wniosek radnych z klubu PiS i PO co do których tak naprawdę nie poznaliśmy jednoznacznej intencji, czy popierają inicjatywę uchwałodawczą, czy nie. Najlepszym na to przykładem była prezentacja zademonstrowana przez radnego Rafała Niburskiego z PiS, który jeszcze dwa miesiące temu podczas debaty na temat stadionu miał zupełnie inne zdanie.

We wtorek zwracał uwagę na wysokie koszty nowych stadionów piłkarskich, czym wyraźnie dawał do zrozumienia, że modernizacja jest rozwiązaniem najrozsądniejszym. Nie omieszkał też zdyscyplinować prezesa Pogoni Jarosława Mroczka.

- W tak ważnej chwili, kiedy ważą się losy stadionu, na którym gra drużyna Pogoni, nie ma prezesa Pogoni na sali - mówił R. Niburski. - Dla mnie to bardzo dziwne.

Sesja bez prezesa

Prezesa rzeczywiście nie było. Był w tym czasie w Krakowie, bo tam zaplanowano spotkanie klubów Ekstraklasy.

W teorii okres jednego miesiąca ma być czasem na wypracowanie kompromisów, wspólnych działań, rozmów i dyskusji Piotra Krzystka i projektanta z jednej strony, oraz kibiców i Pogoni Szczecin z drugiej.

W praktyce oznaczać może zupełnie coś innego. Każda ze stron może przygotować na styczniową sesję kolejną porcję argumentów, by przekonać radnych, po czyjej stronie jest racja.

Nie ma bowiem żadnych wątpliwości, że mimo kurtuazyjnych wypowiedzi na mównicy zarówno Piotra Krzystka z jednej strony, jak i Macieja Kasprzyka - przedstawiciela kibiców - z drugiej, to obaj stoją po zupełnie dwóch liniach frontu.

Inwestycja droższa, niż przewidywano

Prezydent Krzystek jest przekonany do modernizacji stadionu, mimo że cena jest mocno kontrowersyjna i znacznie zawyżona w stosunku do oczekiwanej (148 mln. zł. brutto, ale nieco ponad 120 mln. zł. netto). Maciej Kasprzyk natomiast reprezentuje silną grupę opozycjonistów tej idei i jest zagorzałym zwolennikiem budowania stadionu od nowa.

- Cieszę się, że ze sobą rozmawiamy - powiedział we wtorek Maciej Kasprzyk. - Kilka miesięcy temu to nie było jeszcze możliwe. Chciałbym zaapelować do prezydenta o kolejne spotkania celem wypracowania kompromisu, który zadowoli wszystkich.

Maciej Kasprzyk nie określił jednak dokładnie, gdzie i w którym miejscu ten kompromis miałby nastąpić ze strony jego i kibiców, którzy nie akceptują modernizacji nawet z wymodelowanym łukiem. Zupełnie inaczej, jak Piotr Krzystek.

- Otrzymaliśmy z klubu 21 postulatów, które muszą być spełnione, by stadion był funkcjonalny i nowoczesny - mówił Piotr Krzystek. - Z tych 21 postulatów zrealizowaliśmy 19. To świadczy o naszej dobrej woli i chęci dalszej współpracy. Wyprofilowany łuk jest właśnie dowodem na to, że słuchamy głosu kibiców i mieszkańców Szczecina. Gdyby nie liczne uwagi z klubu i od kibiców, projekt stadionu byłby z pewnością dużo tańszy. Będzie droższy, bo chcemy stworzyć kibicom jak najbardziej komfortowe warunki.

Wyliczanka wad

Maciej Kasprzyk po raz kolejny zwracał uwagę na wiele wad forsowanego projektu.

- Zadaszenie będzie przypominało bardziej wiatę budowlaną, niż silną konstrukcję - oceniał dość brutalnie. - Jest mało miejsc parkingowych dla kibiców drużyny gości, a co najważniejsze, to nie wiemy, na jakie niespodzianki mogą natrafić budowlańcy. Boimy się katastrofy budowlanej.

- Na obiekcie wykonano 33 odwierty - ripostował Janus Pachowski z biura projektowego odpowiedzialnego za projekt. - Zbadaliśmy teren i nie ma groźby katastrofy budowlanej.

- Jeżeli radni zagłosują za odrzuceniem uchwały, to kibice nam tego nie darują - groziła Małgorzata Jacyna - Witt. - Ja będę głosowała za jej przyjęciem.

Prezydent Piotr Krzystek kategorycznie też odrzucił pomysł budowy nowego stadionu, przyległego do ulicy Twardowskiego.

- Musielibyśmy odłożyć dotychczasowy projekt na półkę, zapłacić za niego i rozpocząć zupełnie nową procedurę - przestrzegał prezydent. - I nie ma pewności, że nowa koncepcja zaspokoiłaby wszystkich. Tańsza na pewno nie będzie.

Wydaje się, że idea modernizacji stadionu została praktycznie przesądzona. Wyprofilowanie łuku i dość przekonujące argumenty prezydenta powinny okazać się kluczowe przy podjęciu decyzji przez radnych.

Ci po raz kolejny zawiedli kibiców. Przed wyborami deklarowali względem nich swoją lojalność i zrozumienie, a na wtorkowej sesji wyraźnie o swoich deklaracjach zapomnieli. Nawet ich sprzeciw nie może zmusić prezydenta do całkowitej zmiany koncepcji. ©℗ Wojciech Parada

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

BOLO
2015-12-17 17:43:37
Co za pieprzone miasto radni bezradni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! olać ten szczecin wybudować nowy stadion w Kołbaskowie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kiibic33
2015-12-17 13:39:58
Brawo wielkie głowy , budowa filharmonii na 900 osób 119 mln pln , a stadion na 18 tys byłby za ok 180 mln pln , przy współfinansowaniu 2 firm o których pisał prezes Mroczek , byłby dla miasta mniejszym wydatkiem niz ta śmieszna filharmonia , ale jak się już kase podzieliło i profity porozdawało to za wszelką cenę trzeba zrobić , bo nie będzie co dzielić , a jak to nie będzie kiedy sa tacy którzy kasa podzielic się musza !!!
Czytelnik Łukasz
2015-12-17 09:15:06
Alku, szkoda tylko, że sami piłkarze, np. Legia, nie bardzo chcą dbać o ten image. Regularnie biorą cięgi w rozgrywkach europejskich, marnując NASZE pieniądze. Nie przynosi to nam ani tym bardziej im chwały!
witek
2015-12-17 06:21:06
kibicow rzadzacy miastem wydutkaja tak samo robia z mieszkancami,a mieszkancy nie chodza na wybory
Alek
2015-12-16 13:53:19
Po raz nie wiem już który piszę do "fachowców",twierdzących Ze to Pogoń sama sobie powinna budować stadion. I po raz kolejny napiszę KTO budował stadiony w Krakowie [dwa], w Kielcach,Białymstoku,Gliwicach,Lublinie,Warszawie[Legia]. I odpowiem.MIASTA ,miasta nie kluby.Żadnego klubu,nawet Legii nie stać na taki wydatek,ale TAM dbają o kibiców i image miasta.
try
2015-12-16 12:00:17
A co muszą zrobić tenisiści aby im wybudować nowy kort centralny? Nic i tak wybudują!
Nie kibic
2015-12-16 10:26:41
A co mieszkańcy szczecina nie zwiazani z piłkarskim klubem Pogon, będą mieli z modernizacji lub budowy nowego stadionu. Niech Pogon wykupi teren, zaprojektuje i sobie wybuduje nowy stadion. To nie moga być środki ogóle wydatkowane na potrzeby wąskiej grupy.
gość ale mały
2015-12-16 10:24:59
Wydaje się, że wszyscy mają rację więc nie ma jej nikt i w tym przypadku trzeba mierzyć siły na zamiary bo mimo miłości do dobrego (dobrego) futbolu uważam możliwości budżetu naszego miasta za najważniejsze a nowy stadion w kolejce inwestycyjnej jest na przedostatnim miejscu. Mieszkańcy opanujmy się!!!
Czytelnik Łukasz
2015-12-16 09:32:03
Nowy stadion TYLKO jeśli większość kosztów pokryją Azoty i Energopol. A o ile wiem, oba podmioty wyraziły taką wolę. To może się nie upierać, tylko poważnie z nimi pogadać i niech budują!
Czytelnik Łukasz
2015-12-16 09:17:09
No jasne. NOWY stadion, NOWA opera, NOWY dworzec, hala na 20 tys itd., itp. A później co? Wzorem Ostrowic błagalny list do szejków albo Billa Gatesa? Walnijcie się w głowę i zejdźcie na ziemię. Szczecin to jeszcze nie Berlin, Paryż czy Londyn!
stańczyk
2015-12-16 07:32:06
Cytat - "Prezydent Krzystek jest przekonany do modernizacji stadionu, mimo że cena jest mocno kontrowersyjna i znacznie zawyżona w stosunku do oczekiwanej". No to pozamiatane. Ten, jak się uprze, to wołami go od tego nie odwiedzie.
Kaziu
2015-12-16 02:08:11
Szanowny j. wejdź sobie w google i popatrz jaki ma dworzec Elbląg. Zresztą nie tylko ładny, nowoczesny i schludny jest tam dworzec PKP, ale i PKS. Z resztą wypowiedzi j. się zgadzam.
j.
2015-12-15 19:21:52
Szczecin jest miastem, które wciąż decyduje się, z woli włodarzy, pozostać w ogonie najciekawszych miast w Polsce - bezsensowna decyzja o remoncie Opery na Zamku w pomieszczeniach zupełnie się do tego nie nadających, zamiast niezależna siedziba dostosowana do faktycznych potrzeb teatru, dworzec, który w tej wersji powinien stanąć w mieście typu Elbląg ( z całym szacunkiem ), hala widowiskowa zbudowana wg przestarzałego projektu, a co za tym idzie - "stara" już na początku no i teraz stadion. Zamiast dążyć do budowania nowych budynków, które na nowo napiszą historię miasta, pokażą, że się rozwijamy, w Szczecinie ważniejsze jest łapówkarstwo i beznadziejne projekty. Jedna filharmonia nie zrobi ze Szczecina pięknej stolicy regionu.
j.
2015-12-15 19:19:50
Szczecin jest miastem miastem, które wciąż decyduje się, z woli włodarzy, pozostać w ogonie najciekawszych miast w Polsce - bezsensowna decyzja o remoncie Opery na Zamku, w pomieszczeniach zupełnie się do tego nie nadających, zamiast niezależna siedziba dostosowana do faktycznych potrzeb teatru, dworzec, który w tej wersji powinien stanąć w mieście typu Elbląg ( z całym szacunkiem ), hala widowiskowa zbudowana wg przestarzałego projektu, a co za tym idzie - "stara" już na początku no i teraz stadion. Zamiast dążyć do budowania nowych budynków, które na nowo napiszą historię miasta, pokażą, że się rozwijamy, w Szczecinie ważniejsze jest łapówkarstwo i beznadziejne projekty. Jedna filharmonia nie zrobi ze Szczecina pięknej stolicy regionu.
Serial
2015-12-15 17:13:33
Jeżeli Pogoń przez kilka następnych lat będzie grała w ekstraklasie to co najmniej 30 meczy rocznie pokaże telewizja na żywo. Będą to również transmisje z budowy stadionu na wale ziemnym w XXI w. w mieście w którym nikt nie potrafi położyć równo chodnika. Będzie chyba 150 odcinków.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ