Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

45 - lecie Stali. Kiedyś to był prężny klub

Data publikacji: 14 kwietnia 2016 r. 09:40
Ostatnia aktualizacja: 21 października 2019 r. 08:16
45 - lecie Stali. Kiedyś to był prężny klub
 

STAL Szczecin obchodzi w tym roku 45-lecie powstania, lecz pod obecną nazwą funkcjonuje zdecydowanie krócej (od 2002 r.), bo wcześniej słynny na całą Polskę wielosekcyjny klub, nazywał się Stal Stocznia Szczecin, gdyż jego patronem był nieistniejący już dziś, a przed laty potężny kombinat, zatrudniający nawet kilkanaście tysięcy pracowników - Stocznia Szczecińska im. Adolfa Warskiego. Po „rozwodzie" ze stocznią, klub przez krótki okres nazywał się Stal Telgom, a później - Odra.

Stal Stocznia powstała w 1971 r. w efekcie tragicznych wydarzeń Szczecińskiego Grudnia 1970. Wcześniej funkcjonował Stoczniowo-Gwardyjski Klub Sportowy Arkonia Szczecin, ale po grudniowych wypadkach (gdy doszło do krwawych starć ulicznych mieszkańców miasta z milicją i wojskiem, w wyniku czego, jak się szacuje, zginęło 16 osób, a przeszło 100 zostało rannych) stoczniowcy nie chcieli już więcej mieć nic wspólnego z milicją.

Podział drużyn

Kierownictwo zakładu postanowiło wycofać się ze wspólnego klubu stoczniowego-milicyjnego i założyć własny (decyzja zapadła na walnym zgromadzeniu 13 maja 1970 r.). Wtedy podzielono drużynę piłki nożnej z Lasku Arkońskiego i najsilniejszy wówczas w Polsce zespół piłki wodnej.

Pierwsze mecze futboliści rozgrywali na nieistniejącym już stadionie przy ul. Dubois, a w 1972 przenieśli się na powstający właśnie kompleks sportowy przy ul. Biskupa Bandurskiego, gdzie piłkarze występują do dziś.

Do treningów zawodnicy mieli też boisko przy ul. 1 Maja (z wybudowanej tam małej hali korzystali także pięściarze i tenisiści stołowi), gdzie przed kilku laty powstało osiedle mieszkaniowe. Trenować też można było na pobliskim, zdewastowanym i zarośniętym obecnie, boisku przy kąpielisku „Gontynka".

Pod wodzą trenera Chojnackiego

Stal Stocznia była prężnym klubem wielosekcyjnym, a najwięcej sukcesów odnosili siatkarze. Podwaliny sukcesów położył trener Tadeusz Chojnacki, a największe triumfy przyszły w drugiej połowie lat 80-tych ubiegłego wieku, gdy drużyna prowadzona przez Jerzego Salwina dwukrotnie została mistrzem Polski, dwukrotnie wicemistrzem i zdobyła dwa brązowe medale, próbując też swych sił w europejskich pucharach.

Do czołowych zawodników należeli trzej reprezentanci Polski: Janusz Wojdyga, Ryszard Kaczyński i Waldemar „Pitek" Kasprzak oraz jego brat Bogumił Kasprzak i Roman Borówko.

Piłkarze przez wiele sezonów grali na zapleczu ekstraklasy, a największe sukcesy zanotowali na przełomie lat 70-tych i 80-tych poprzedniego stulecia, gdy doszli do ćwierćfinału Pucharu Polski i byli bliscy awansu do ekstraklasy (na przeszkodzie stanęła porażka w Szczecinie w stoczniowych derbach z Bałtykiem Gdynia 0:1). Były wtedy nawet ambitne plany rozbudowy obecnego stadionu z trybunami ponad ul. Bandurskiego.

3 miejsce na zapleczu ekstraklasy

Swój najlepszy I-ligowy sezon piłkarze ukończyli na 3 pozycji, a więc byli wówczas najlepsi na Pomorzu Zachodnim, gdyż Pogoń Szczecin, w swym pierwszym sezonie po spadku z ekstraklasy, ukończyła rozgrywki na 8 miejscu.

W Stali grał obecny reprezentant Polski Grzegorz Krychowiak. Do czołowych piłkarzy zaliczali się m. in.: Czesław Jakołcewicz, Jerzy Hawrylewicz, Adam Benesz, Marek Siwa, Andrzej Bartłomowicz, Janusz Makowski, Jerzy Mostowski, Stefan Czerbiński, Henryk Waliłko, Marek Bieniek, Jacek Kurowski, Leszek Żygielewicz, Paweł Drumlak i Sławomir Rafałowicz. Od trzech lat aktywnie działa Stowarzyszenie Byłych Piłkarzy i Sympatyków Stali Stocznia.

Wiele sukcesów odnosili też pięściarze, a gdy drużyna walczyła w ekstraklasie, w hali WDS (obecny SDS) trudno było o wolne miejsca. Trzon zespołowi nadawali reprezentanci Polski, medaliści mistrzostw kraju i uczestnicy prestiżowych zawodów międzynarodowych, w tym igrzysk olimpijskich: Krzysztof Pierwieniecki, Ryszard Majdański, Edward Król, Ryszard Czerwiński czy Antoni Kuskowski.

Znakomici pływacy

Sporo sukcesów na krajowej i międzynarodowej arenie odnosili także pływacy; uczestniczki igrzysk olimpijskich: Dorota Brzozowska i Marta Włodkowska oraz Anna Kaczmarczyk, Agnieszka Zalewska, Dariusz Jarzyna, Ryszard Malec i Tomasz Gawroński. Trenowali ich m. in. Jerzy Troszczyński, Mirosław Drozd i Michał Kantecki. Niektórzy z pływaków zasilali zespół stoczniowych waterpolistów.

W ekstraklasie występowali tenisiści stołowi, którzy próbowali swych sił nawet w europejskich pucharach. Najlepsi pingpongiści zajmowali czołowe lokaty w mistrzostwach Polski. W klubie były też sekcje narciarstwa wodnego, żeglarska, badmintona, warcabowa, brydżowa i szachowa. ©℗ (mij)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bokser
2019-10-21 01:18:40
Król nigdy nie boksował w Kadrze ...
Kibic R.T.S-u.
2018-07-28 16:46:49
Chodziłem na Stal Stocznię w latach 1977-1980 , Pogoń mnie nie interesowała jakoś.
Sigi
2016-11-06 16:51:57
W jakich latach grał Łuczak i co znim się teraz dzieje
Jacek Kubiak
2016-11-04 00:45:36
Byłem, grałem, bardzo miło wspominam tamte czasy.
Henryk
2016-10-01 06:58:03
Mieszkam w Australii.Pracowalem w Stal- Stocznia w latach 1977-78, jako trener pilki noznej.Wprowadzilem juniorow do ligi miedzy-wojewodzkiej i w tym samym czasie, zastalem zaangazowany jako asystent do tego trenera ze Szwecji.W tym czsie Prezesem klubu byl Kazimierz Jamroszka , oraz moim kierownikiem druzyny byl pan Bielecki.Takze moim dobrym kolega byl trener siatkowki kobiecej. Pracowal jako nauczyciel w Zasadniczej szkole.Moze ktos mi pomoze w uzyskaniu kontaktu z osobami wspomnianymi w moim liscie. MOI E-MAIL:tadek.czubala@gmail.com
KJ
2016-04-20 09:02:04
Witam Kibica, Twoje sprostowania są prawdziwe, dziękuję, potwierdza to też p. Janusz Dikczis, w latach 50-ych była Stal-Stocznia., a drużyna uczestniczyła w rozgrywkach Ligi Międzywojewódzkiej. Przygotowania do budowy Stadionu przy ul. Modrzewiowej były dość zaawansowane, ciekawy teren, naturalna niecka, autorem wstępnego projektu był znany polski olimpijczyk, architekt Wojciech Zabłocki. Podziwiam Twoją wiedzę historyczną o KS Stal-Stocznia, zapewne się znamy, ale nie mogę Cię umiejscowić. Może spiszesz w jedną całość historię Klubu – zapewne powstałby ciekawy dokument historyczny. Pozdrawiam. KJ
kibic
2016-04-19 22:15:41
A i jeszcze jedno. Zauwazylem w historii Pana KJ mala niescislosc. W latach 50-tych, a przynajmniej do 1958 nie bylo Klasy Okregowej. W 1955 roku Stal Stocznia uzyskala awans z "A"klasy (wowczas czwarty poziom rozgrywkowy) do Ligi Miedzywojewodzkiej (wowczas trzeci poziom rozgrywkowy, a grupa w ktorej grala Stal Stocznia obejmowal wojewodztwa: szczecinskie, poznanskie i zielonogorskie)
Kibic
2016-04-19 22:01:09
Wyczytalem tez, ze przeprowadzka Stali z Dubois na Bandurskiego miala byc tylko tymczasowa bo w niedalekiej przyszlosci Klub (stocznia) mial w planach wybudowanie nowego stadionu przy ul. Modrzewiowej (niedaleko stacji kolejowej Szczecin Zelechowa). Stadion mial miec trybuny na 15 tys. widzow, tartanowa bieznie, hotel,kawiarnie,silownie, gabinety odnowy biologicznej, korty tenisowe i boiska boczne. Niestety jak widac pozostal jedynie w fazie projektow.
kibic
2016-04-19 21:26:26
do KJ W tabelach z lat 1955, 1956 klub nazywa się Stal Stocznia Szczecin. Pewno było to efektem tego, ze w Szczecinie istniały dwa kluby (wówczas Kola Sportowe) które należały do Zrzeszenia "Stal". Były to Stal-Huta czyli dzisiejszy Hutnik i Stal-Stocznia dzisiejsza Stal. Było to wynikiem reformy z 1949 roku. Hutnik wrócił do oryginalnej nazwy z 1947 roku (choć klub jako datę powstania podaje rok 1949 - czyli rok reformy i zmiany nazwy na Stal-Huta) w roku 1969, a wiec przed reaktywacja Stali. Dodatek "-Stocznia" po reaktywacji był wiec pozostałością z lat 50tych. Tak mi sie wydaje.
KJ
2016-04-19 21:24:00
Reaktywacja Klubu Sportowego W dniach 13-14 lutego 1971 roku odbyła się w Stoczni Szczecińskiej słynna Zakładowa Konferencja Sprawozdawczo-Wyborcza Związku Zawodowego Metalowców, która trwała ponad 26 godzin . Większość czasu poświęcona była sytuacji polityczno- gospodarczej Polski, Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego i jej załogi oraz wyborom nowych władz związkowych. Rozważano też reaktywowanie Klubu Sportowego Stal. Za „matkę chrzestną” decyzji reaktywacji klubu należy uznać działaczkę niepodległościową, pracownicę wydziału rurowni (W4) p. Marię Jabłońska-Chmielewską, która między innymi powiedziała z mównicy: „… nie pozwolę, aby moje dziecko, ani żadnego stoczniowca biegało po murawie boiska razem z milicjantami…” Nowo wybrane władze związkowe powołały komisje roboczą ds. sportu składającą się z 3 zespołów: 1. zespół do kontaktów z załogą: Zdzisław Andrzejczyk -TR, Janusz Dikczis TR, Józef Frej EH, Jerzy Urbański NKJ i Marian Willim TG; 2. zespół ds. kontakt. z klubem Arkonia i Komendą Milicji: Jerzy Jeruzal W2/Związki, Kazimierz Jamroszka K2/TKKF i Jerzy Sokołowski NKJ/Związki; 3. zespół ds. statutu i Walnego Zgromadzenia Założycielskiego: Władysław Boczoń EH, Józef Kulas GK i Zbigniew Szymański W4/Rada Robotnicza. To zebrane poparcie załogi przez bardzo prężnych i zdeterminowanych działaczy zespołu 1 a szczególnie p. p. Jerzego Urbańskiego i Zdzisława Andrzejczyka (ponad 75 % załogi zadeklarowało się jako członkowie wspierający) umożliwiło to zespołowi ds. kontaktów wyegzekwować od milicji wystąpienie ze SGKS Arkonia. 13 maja 1971 roku odbywa się Walny Założycielski Zjazd Klubu Sportowego Stoczni Szczecińskiej. Uchwalono, że reaktywowany Klub powróci do nazwy z przed 1959 r. i będzie się nazywał Klub Sportowy Stal Szczecin, na wniosek dwóch członków komisji (J.U. i K.J.) przyjęto nazwę KS Stal-Stocznia. Prezesami byli Dyrektorzy Stoczni: p. p. Tadeusz Cenkier, Leszek Bednarski, Janusz Malewski, Stanisław Ozimek, Zenon Grabowski a Wiceprezesami byli:  urzędujący p. p. Władysław Boczoń (do lipca 1971), Kazimierz Jamroszka do 1982, Aleksander Szabelski do 1983, p.o. Kosicki Piotr do 1983, Mirosław Felczak do 1985, Stanisław Nowicki do 1993, Stefan Przygoda do 1994, Lech Jerzyk …?  organizacyjnym p. Józef Kulas, …..  sportowym p. p. Kazimierz Jamroszka. Bogusław Łopaciński, Aleksander Szabelski, Piotr Kosicki, Kazimierz Jamroszka, …….  Na Kierowników Sekcji na Walnym zgromadzeniu powołani zostali o TKKF Kazimierz Jamroszka od lipca 1971 Władysław Stojek o Piłki nożnej Józef Bezler o Piłki ręcznej Wojnarowski o Piłka wodna Majdaniec i Zbigniew Moździerz o Żeglarstwa Stefan Rokicki i Mieczysław Dopierała o Pływania Czesław Zalewski o Tenis Stołowy Józef Frej o Szachy Lech Jankowski o Brydź Zenon Pawłowicz o Boks Jerzy Sokołowski i Jan Wróbel o Piłka Siatkowa Czesław Zalewski o Narty wodne Erwin Bedner Z Komendą Wojewódzką Milicji wynegocjowano podział piłki nożnej: LM – pozostaję w GKS Arkonia, zaś Klasa Okręgowa (wówczas IV poziom krajowy) przechodzi do nowo powstałego klubu z częścią zawodników, wyrażających taką chęć i dalej uczestniczy w rozgrywkach na tym szczeblu jako Klub Sportowy Stal-Stocznia. Miejscem rozgrywek zostaję boisko TKKF Stoczniowiec u zbiegu ulic Łyskowskiego i Dubois. Trenerem zespołu zostaję Ginter Ptok, trzon zespołu tworzą: Wacław Czybuk, Ryszard Taszyniec, Jacek Kubiak, Zdzisław Grygier, Jerzy Krystyniak, Andrzej Rynkiewicz, Jerzy Lempke i inni ( nie wszystkie nazwiska pamiętam, przepraszam ich za to). pozdrawiam KJ
KJ
2016-04-19 21:10:36
Historia STALI – Szczecin Klub Sportowy Stal powołany został w 1952 roku, prezesem był Dyrektor Naczelny Stoczni Szczecińskiej p. Henryk Jędza – ówczesny „bożyszcze” Szczecina. Oczkiem Stoczni i Szczecina była wówczas drużyna piłki nożnej, która w 1952 r. rozpoczęła rozgrywki w „A” klasie awansując do Klasy Okręgowej i dalej w kolejnych sezonach do III Ligi (trzeci poziom rozgrywkowy w kraju). Trenerem zespołu był p. Stefan Żywotko. Trzon zespołu tworzyli: Janusz Dikczis- bramkarz drużyny, bronił też w Arkonii (autor tych wspomnień), bracia Eugeniusz i Franciszek Nowak, Krajewski, Jerominek, Lukoszek, Ptok, Putkowski, Pytlik, Gąsior, Kopeć, Majewski, Willim. W 1958 r. ówczesne władze (?) Szczecina, Stoczni i Milicji dokonały fuzji KS Chrobry i Stali Szczecin tworząc SGKS (Stoczniowo-Gwardyjski Klub Sportowy) ARKONIA, który działał i odnosił niezłe sukcesy sportowe (np. I-Liga w piłce nożnej), trzon zespołu Arkonii tworzyli byli zawodnicy Stali Szczecin. Wspomniana wyżej fuzja wywołała wiele kontrowersji w mieście, w Stoczni i wśród zespołu, niektórzy bardziej doświadczeni zawodnicy odmówili gry w nowym „tworze” np. Marian Willim, Pytlik, Gąsior, Kopeć, Majewski.
Założyciel - KJ
2016-04-18 06:52:14
Przepraszam, budynek po byłym hotelu robotniczym istnieje, a w dobudowanej do niego części mieści się teraz firma GUSTAW SECURITAS - to tak do ułatwienia, aby umiejscowić sobie lokalizację boiska u zbiegu ulic Łyskowskiego i Dubois. Pozdrawiam z Sopotu KJ
Założyciel - KJ
2016-04-17 07:07:30
Na zdjęciu widzimy mecz piłkarzy Stali Stocznia rozegrany na boisku przy ul Dubois, za trybunami widoczny jest budynek hotelu robotniczego przy ul. Żeglarskiej (nieistniejący). Na zdjęciu widoczni są (szare koszulki i białe spodenki): kapitan drużyny Jerzy Krystyniak (środkowy pomocnik)i Janusz Stefanik (prawy pomocnik). pozdrawiam KJ
zibi
2016-04-15 21:37:55
Ten stadion nadal istnieje lecz zaniedbany . Teraz jest na terenie politechniki . Stadion jest na koncu ulicy Krasińskiego
m
2016-04-15 12:57:25
byl i pracowal tam jeden z kierownikow pzpr,dzis lobuz sidzi w spolce um i ludzi znow gnebi
Kibic
2016-04-14 20:12:43
Ale Stał Stocznia nie powstała w 1971 roku tylko została reaktywowana po odłączeniu sie od Arkonii. Wiec to nie jest żadna 45 rocznica powstania klubu. Przed połączeniem z Arkonia w 1957 (chyba) Stał Stocznia grała w Lidze Miedzywojewodzkiej (wówczas trzeci poziom rozgrywkowy) a w 1956 zdobyła Puchar Polski na szczeblu okręgu. A wiec zdobyła ten puchar 60 lat temu 😊
zibi
2016-04-14 16:07:24
Zdjecie jest zrobione na Dubois tam grała druzyna Czarni Szczecin.
Tomek
2016-04-14 14:08:43
Boisko było w tym miejscu, gdzie stoją pomarańczowe biurowce i przychodnia...
guciu
2016-04-14 13:44:54
fajna sprawa stalówka dalej istnieje, życzę jej jak najlepiej.
Zyczenia ze Szwecji..
2016-04-14 13:29:39
Czytajac odnajduje nazwiska ktore byly ..moimi wowczas zawodnikami.Milo wspominac a piszac przy okazji trenuje nie tylko jezyk polski ale pamiec o tym teraz jubilacie ..Byla ta Stocznia Warskiego nie tylko najlepsza w Europie a moze na swiecie w budowaniu statkow ale dbajaca wlasnie o pilke tez. NAJLEPSZE ZYCZENIA !
Fan
2016-04-14 10:51:08
Ok już wiem, powyższe zdjęcie jest z okolic ulicy Dubois. Ktoś może przybliżyć w którym miejscu był ten stadion?
Fan
2016-04-14 10:49:36
Gdzie zostało zrobione powyższe zdjęcie? Bo chyba nie na Bandurskiego?
Irek
2016-04-14 10:11:19
Byłem trenowałem i pracowałem, dobre czasy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA