piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Kultura > Jubileusz Współczesnego

Jubileusz Współczesnego

Jubileusz Współczesnego
Data publikacji: 2016-03-20 12:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:40
Wywietleń: 2080 124141

– Bez tego teatru Szczecin byłby inny – mówił wiceprezydent Szczecina, Krzysztof Soska, składając w sobotę Teatrowi Współczesnemu życzenia z okazji jego 40. urodzin. Jubileuszową premierą była „Burza” Szekspira w reżyserii Anny Augustynowicz.

Do „Burzy”, tragikomedii, uważanej za najbardziej wieloznaczną ze sztuk Szekspira, przyjdzie jeszcze nie raz wracać. Główną rolę Prospera, maga i zdetronizowanego księcia Mediolanu, Anna Augustynowicz powierzyła Bogusławowi Kiercowi, poecie, aktorowi, pedagogowi i reżyserowi, który w latach 1990-92 był dyrektorem Współczesnego. Kierc stworzył rolę przejmującą, wyrazistą, kreatora wydarzeń, demiurga i sędziego, który pokazuje, że granica między sztuką a rzeczywistością (zdrowiem a chorobą) jest konwencjonalna i sztuczna. Prospero Kierca to jednocześnie reżyser i niewolnik własnej wyobraźni, twórczości i władzy, jaką dysponuje. Mówi o tym we wstrząsającym monologu finałowym. W „Burzy” Anny Augustynowicz można też widzieć gorzką tragikomedię o współczesnej cywilizacji. Poprzez pomarańczowe kapoki, jakie noszą rozbitkowie, sprowadzeni przez Prospera na wyspę, na której żyje, nawiązuje do tragedii uchodźców – największej tragedii naszych czasów.

Gdy po przedstawieniu skończyła się krótka przerwa, na scenę wszedł dr Krzysztof Czeczot, były aktor teatru, który dowcipnie poprowadził jubileuszowe warsztaty aktorskie (wzięli w nich udział: Małgorzata Klara, Robert Gondek i Grzegorz Falkowski).

Następnie aktorzy Współczesnego zostali uhonorowani odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – otrzymali je Grażyna Madej i Robert Gondek – oraz medalami Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”; medale srebrne otrzymali Beata Zygarlicka i Arkadiusz Buszko, a brązowe – Joanna Matuszak i Konrad Pawicki. Odznaczenia wręczał Konrad Szczebiot, od niedawna dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poprzednio stanowisko to pełnił Zenon Butkiewicz, w latach 1993-2009 dyrektor Teatru Współczesnego.

Gości sobotniej premiery obdarowano jubileuszową monografią Kamili Paradowskiej „Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie”. W foyer czynna jest wystawa plakatów „Plakat gada za aktora”.

Przed wejściem do gmachu, w holu i na schodach teatralna młodzież prezentowała przed premierą pomysłowe scenki. W jednej z nich srebrna istota, wyczołgując się spod ławki, wołała: „Toniemy”. Tym niemniej wiceprezydent Szczeci na, Krzysztof Soska, składając po premierze życzenia teatrowi, mówił: - Mam nadzieję, że kolejną okrągłą rocznicę spędzimy w nowej siedzibie, bo na to ten teatr zasługuje.

Tak jest! – mówiono w foyer. Współczesny myśli więc już o swoim pięćdziesięcioleciu. Zapowiada się bardzo hucznie.

(b.t.)

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: W piątek wolontariusze, związani z Teatrem Współczesnym, maszerowali przez miasto i rozdawali przechodniom prezenty.

Komentarze

TW Kaowiec
TW - to Teatr Współczesny. Jak widać popierają go młodzi ludzie i to cieszy. Środowiska tzw. kibiców popierają PiS. A KOD znaczy: Kiedy Odejdzie Duda (ze stanowiska prezydenta oczywiście).
2016-03-22 22:07:29
kibic
nie wiesz,ze ludzie ze srodowiska tzw.sztuki popieraja KOD-ziarzy?
2016-03-21 00:17:39
Oczywiście Teatrowi Współczesnemy życzę najlepszego
ale TEN TRANSPARENT to przecież kredo większośći starszych uczestników KOD-u !!
2016-03-20 16:38:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie