Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

ZUT ma nowe laboratorium. Jak nie dopuścić do sytuacji niebezpiecznych

Data publikacji: 12 marca 2022 r. 16:22
Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2022 r. 18:49
ZUT ma nowe laboratorium. Jak nie dopuścić do sytuacji niebezpiecznych
Pracownia Badań i Certyfikacji EMC to część szerszego konceptu.  Fot. Aurelia Kołodziej  

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie powstało nowe laboratorium - Pracownia Badań i Certyfikacji EMC (kompatybilności elektromagnetycznej). Naukowcy sprawdzą tu, czy  urządzenia nie emitują zbyt wysokiego poziomu pola elektromagnetycznego oraz czy są odporne na działanie zewnętrznych pól elektromagnetycznych.

Pracownia mieści się w Laboratorium Hala Technologiczna, a nadzór nad nią sprawuje zespół badaczy z Centrum Inżynierii Pól Elektromagnetycznych i Technik Wysokich Częstotliwości: prof. Przemysław Łopato, prof. Grzegorz Psuj oraz prof. Marcin Ziółkowski. 

- W otaczającym nas świecie pojawia się coraz więcej urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dzięki nim nasze życie, staje się wygodniejsze, a praca bardziej wydajna. Urządzenia takie jak telewizor, komputer, pralka, telefon komórkowy, czy systemy energetyczne, telekomunikacyjne wykorzystują w swoim działaniu pola elektromagnetyczne. Ważne jest więc, żeby urządzenia te wzajemnie się nie zakłócały, czyli były kompatybilne elektromagnetycznie – tłumaczy prof. Łopato.

Groźny elektromagnetyczny wpływ

Jak dodał, przy braku kompatybilności elektromagnetycznej, może dochodzić do niekomfortowych lub wręcz niebezpiecznych sytuacji, np. zakłócenia pracy urządzeń elektronicznych w samolocie lub urządzeń medycznych w szpitalu pod wpływem działania telefonu komórkowego przekraczającego normy emisji. 

W pracowni EMC prowadzone będą badania urządzeń i systemów pod kątem kompatybilności elektromagnetycznej, które polegają na sprawdzeniu, czy urządzenia nie emitują zbyt wysokiego poziomu pola elektromagnetycznego oraz czy są odporne na działanie zewnętrznych pól elektromagnetycznych. 

- Wszystkie urządzenia, które są na rynku Unii Europejskiej, muszą być kompatybilne elektromagnetycznie. Badania tego typu można przeprowadzić w komorze bezodbiciowej – mówi prof. Łopato. 

Uczelnia podjęła działania w kierunku uzyskania akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji. Po jej otrzymaniu unikalna w skali regionu pracownia, będzie świadczyła usługi oraz badania w zakresie emisji i odporności urządzeń na rzecz przedsiębiorstw głównie z Pomorza Zachodniego. 

Pracownia Badań i Certyfikacji EMC kosztowała 3,7 mln zł. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 –2020 oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Nowe laboratorium jest częścią większego konceptu pod nazwą „Doposażenie Hali Technologicznej w Laboratorium e-Produkcji realizującej koncepcję Przemysłu 4.0”, którego kierownikiem jest dr. inż. Agnieszka Terelak-Tymczyna. 

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pięknie
2022-03-12 18:10:47
Ale kto będzie z tego korzystał...? W Szczecinie jest zaledwie kilka firm które przeprowadzają takie badania... No i kiedy akredytacja?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA