wtorek, 15 października 2019.
Strona główna > Nauka > Zobacz, jak powstają fale tsunami

Zobacz, jak powstają fale tsunami

Zobacz, jak powstają fale tsunami
Data publikacji: 2019-03-14 15:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:49
Wywietleń: 862 380109

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli obejrzeć najciekawsze projekty i wynalazki przygotowane przez młodzież z całej Polski. Festiwal Naukowy E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa skierowana do młodzieży w wieku 13-20 lat. Odbędzie się w Technoparku Pomerania w piątek, 15 marca.

Aż 21 projektów naukowych, w tym cztery ze Szczecina, będzie można zobaczyć podczas regionalnego etapu konkursu E(x)plory w Technoparku Pomerania. Ponadto w godz. 9.30-15 odbędą się warsztaty, wykłady i pokazy naukowe przeznaczone dla młodzieży z regionu. Festiwalowi, jak co roku towarzyszy konkurs na najlepsze wynalazki. Młodzi wynalazcy powalczą więc o cenne nagrody i miejsca w ogólnopolskim finale na Gdynia E(x)plory Week 2019.

W tym roku w całej Polsce do konkursu zgłoszono 174 projekty, z czego 144 zakwalifikowały się do regionalnych eliminacji w 5 miastach: Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi i Podzamczu koło Kielc. W Szczecinie zaprezentowane zostaną prace z zakresu m.in. biologii, inżynierii, chemii.

- Dotychczasowe edycje konkursu pokazały, jak wielu mamy w regionie utalentowanych, młodych ludzi, których naukowe pasje i zainteresowania dają początek ciekawym i nowatorskim projektom badawczym. Dzięki E(x)plory mogą nie tylko zaprezentować je światu, ale także zyskać przestrzeń i wsparcie niezbędne do ich rozwijania. Cieszymy się, że możemy tę przestrzeń współtworzyć dla młodzieży z naszego regionu – mówi Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania, który już po raz piąty jest gospodarzem wydarzenia.

Jury konkursowe, złożone z ekspertów nauki i biznesu, wyłoni finalistów, którzy otrzymają akredytację do krajowego finału konkursu E(x)plory w Gdyni. Jesienią młodzi naukowcy powalczą tam o atrakcyjne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł oraz wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe oraz udział w programach stażowych i mentorskich.

Uczestnicy Festiwalu będą mogli m.in. wcielić się w rolę mikrobiologa klinicznego i obserwować niewidoczny świat mikroorganizmów, poznać etapy powstawania fal tsunami na oceanach czy dowiedzieć się, w jaki sposób ludzki mózg przetwarza informacje.

- Bogaty w kreatywne warsztaty i inspirujące wykłady program festiwalu to idealna propozycja dla tych, którzy chcą poznawać otaczający nas świat i nowe technologie - przekonuje Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Udział młodzieży  w wydarzeniach festiwalowych jest bezpłatny, ale wymagane są zapisy. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: szczecin@explory.pl. Konkurs i Festiwal Naukowy E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa skierowana do młodzieży w wieku 13-20 lat, która promuje kulturę naukową i wspiera rozwój najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii. Partnerami regionalnych obchodów tego wielkiego święta nauki są Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecina i  Urząd Marszałkowski.©℗

(el)

 

 

Zobacz, jak powstają fale tsunami Zobacz, jak powstają fale tsunami

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie