Piątek 03 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Zobacz, jak powstają fale tsunami

Data publikacji: 2019-03-14 15:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:49
Zobacz, jak powstają fale tsunami
 

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli obejrzeć najciekawsze projekty i wynalazki przygotowane przez młodzież z całej Polski. Festiwal Naukowy E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa skierowana do młodzieży w wieku 13-20 lat. Odbędzie się w Technoparku Pomerania w piątek, 15 marca.

Aż 21 projektów naukowych, w tym cztery ze Szczecina, będzie można zobaczyć podczas regionalnego etapu konkursu E(x)plory w Technoparku Pomerania. Ponadto w godz. 9.30-15 odbędą się warsztaty, wykłady i pokazy naukowe przeznaczone dla młodzieży z regionu. Festiwalowi, jak co roku towarzyszy konkurs na najlepsze wynalazki. Młodzi wynalazcy powalczą więc o cenne nagrody i miejsca w ogólnopolskim finale na Gdynia E(x)plory Week 2019.

W tym roku w całej Polsce do konkursu zgłoszono 174 projekty, z czego 144 zakwalifikowały się do regionalnych eliminacji w 5 miastach: Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi i Podzamczu koło Kielc. W Szczecinie zaprezentowane zostaną prace z zakresu m.in. biologii, inżynierii, chemii.

- Dotychczasowe edycje konkursu pokazały, jak wielu mamy w regionie utalentowanych, młodych ludzi, których naukowe pasje i zainteresowania dają początek ciekawym i nowatorskim projektom badawczym. Dzięki E(x)plory mogą nie tylko zaprezentować je światu, ale także zyskać przestrzeń i wsparcie niezbędne do ich rozwijania. Cieszymy się, że możemy tę przestrzeń współtworzyć dla młodzieży z naszego regionu – mówi Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania, który już po raz piąty jest gospodarzem wydarzenia.

Jury konkursowe, złożone z ekspertów nauki i biznesu, wyłoni finalistów, którzy otrzymają akredytację do krajowego finału konkursu E(x)plory w Gdyni. Jesienią młodzi naukowcy powalczą tam o atrakcyjne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł oraz wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe oraz udział w programach stażowych i mentorskich.

Uczestnicy Festiwalu będą mogli m.in. wcielić się w rolę mikrobiologa klinicznego i obserwować niewidoczny świat mikroorganizmów, poznać etapy powstawania fal tsunami na oceanach czy dowiedzieć się, w jaki sposób ludzki mózg przetwarza informacje.

- Bogaty w kreatywne warsztaty i inspirujące wykłady program festiwalu to idealna propozycja dla tych, którzy chcą poznawać otaczający nas świat i nowe technologie - przekonuje Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Udział młodzieży  w wydarzeniach festiwalowych jest bezpłatny, ale wymagane są zapisy. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: szczecin@explory.pl. Konkurs i Festiwal Naukowy E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa skierowana do młodzieży w wieku 13-20 lat, która promuje kulturę naukową i wspiera rozwój najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem jest Fundacja Zaawansowanych Technologii. Partnerami regionalnych obchodów tego wielkiego święta nauki są Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecina i  Urząd Marszałkowski.©℗

(el)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA