Środa 30 listopada 2022r. 
REKLAMA

Cyfrowe antyki w Technoparku

Data publikacji: 2019-02-20 21:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:48
Cyfrowe antyki w Technoparku
Fot. Technopark Pomerania  

W czwartek (21 lutego) o godz. 11 w szczecińskim Technoparku Pomerania zostanie otwarta wystawa „Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki”. Ekspozycja będzie do obejrzenia w budynku F3 przy ulicy Cyfrowej 6.

Pierwszy notebook, który poleciał w kosmos czy jeden z pierwszych przenośnych komputerów AT z zegarem 10 Mhz, a także archaiczne dyski, karty sieciowe i modemy pozwalające prześledzić historię miniaturyzacji komputerów – takie m.in. cyfrowe antyki zaprezentuje Technopark Pomerania podczas wystawy „Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki”. 

Wystawę poświęconą historii rozwoju komputerów osobistych Technopark Pomerania przygotował z Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki. Prezentuje ona cyfrowe eksponaty, których czasy świetności przypadają na złotą erę pecetów. Znalazły się wśród nich m.in. komputery ze znakowym systemem operacyjnym DOS, pecety produkowane 40 lat temu w Szczecinie, kolekcje dysków, modemów i innych elementów komputerów z lat 80. i 90. XX wieku, a także oprogramowania, które w tamtym czasie dominowały na światowym rynku.

Jednym z ciekawszych cyfrowych zabytków jest ojciec laptopa i dziadek smartfona, czyli jeden z pierwszych przenośnych komputerów PC z procesorem taktowanym zegarem 10 MHz.

– Zamontowano w nim dwie stacje dysków 720 KB, co pozwalało na uruchomienie systemu operacyjnego i prostego edytora tekstu – mówi Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania. Jednostkę centralną komputera oraz klawiaturę pakowało się do torby, a monitor trzeba było wziąć pod pachę. Choć był on niewielki, jak na ówczesne rozmiary komputerów, to taka konieczność noszenia monitora sprawiła, że jego mobilność była raczej ograniczona 

Na wystawie zobaczyć będzie można także ThinkPada 750CS firmy IBM – pierwszy model notebooka, którego Amerykanie zabrali w kosmos.

– W latach 90. była to sztandarowa linia notebooków, wówczas właściwie laptopów, które przez wiele lat były topowymi komputerami dla biznesmenów. Wadą modeli linii CS było to, że po 10-12 latach matryce ulegały zniszczeniu i nie były w stanie wyświetlać obrazu. Dlatego podłączyliśmy do tego komputera zewnętrzny monitor, który również jest ciekawym eksponatem. Jest to 17-calowy Flatron firmy LG, jeden z najpopularniejszych modeli w latach 90., który wówczas był obiektem marzeń – wyjaśnia Andrzej Feterowski.

Odwiedzający wystawę będą mogli również się zaznajomić ze znakowym systemem operacyjnym DOS, uruchomić wczesne wersje edytorów tekstu i arkuszy kalkulacyjnych, a także spróbować swoich sił w kultowej grze „Prince of Persia" oraz trójwymiarowym tetrisie „Blockout".

Dla pokolenia, które pamięta początki informatyzacji i popularyzacji komputerów osobistych, będzie to z pewnością sentymentalna podróż do przeszłości. Z kolei dla młodzieży ta wystawa ma wartość edukacyjną. To ciekawa lekcja historii rozwoju technologii cyfrowej – dodaje Andrzej Feterowski.

Otwarcie wystawy odbędzie się 21 lutego o godz. 11 w holu budynku F3 Technoparku Pomerania. Ekspozycja jest stała. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

(g)

Fot. Technopark Pomerania

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA