Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Wirtualna przestrzeń współpracy z uczelnią

Data publikacji: 02 marca 2018 r. 16:26
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:46
Wirtualna przestrzeń współpracy z uczelnią
 

Rozmowa z Anetą Szeremetą z Biura Promocji i Informacji Uniwersytetu Szczecińskiego

– Uniwersytet Szczeciński uruchomił serwis internetowy szkoly.usz.edu.pl – do kogo jest on skierowany i skąd pomysł na stworzenie takiej platformy?

– Przez ostatnich kilka lat oferta edukacyjna uniwersytetu dla różnych poziomów szkół sukcesywnie się zwiększała. W tym momencie Uniwersytet Szczeciński jest gospodarzem już kilkunastu ogólnopolskich cyklicznych wydarzeń popularyzujących naukę, takich jak Noc Biologów czy Tydzień Ziemi. Prowadzimy powtórki maturalne, mamy w ofercie szereg zajęć i warsztatów, które przeprowadzamy na terenie szkół, proponujemy także zwiedzanie naszych laboratoriów, organizujemy spotkania w Muzeum Geologicznym. Nie sposób wymienić wszystkich zajęć, które uczelnia ma aktualnie w swojej ofercie i właśnie ta mnogość oraz różnorodność skłoniły nas do zbudowania odrębnego serwisu. Strona szkoly.usz.edu.pl powstała z myślą o nauczycielach i uczniach, którzy chcieliby skorzystać z bardzo szerokiej oferty zajęć dodatkowych na uniwersytecie.

– Powstanie takiej platformy z pewnością ułatwi zainteresowanym dostęp do oferty uczelni.

– Mamy nadzieję, że dzięki powstałej stronie nauczyciele i uczniowie bez trudu odnajdą interesujące ich zajęcia. Serwis pozwala przejrzeć propozycje konkretnego wydziału, dzięki czemu łatwiej jest dotrzeć do oferty z poszukiwanej dziedziny: nauk humanistycznych, przyrodniczych czy ścisłych. Z kolei kalendarium ułatwia poznanie z dużym wyprzedzeniem – na przykład już na początku roku szkolnego – planowanych przez uniwersytet wydarzeń i umieszczenie ich w kalendarzu szkoły. Wszystko jest w jednym miejscu, wystarczy kilka kliknięć i znajdujemy to, co nas interesuje.

– Czy kształt serwisu był na etapie konstruowania strony internetowej konsultowany z głównym zainteresowanym, czyli ze szkołami?

– Sama potrzeba powstania takiego serwisu była sygnalizowana zarówno przez pracowników kuratorium oświaty, jak i pracowników szkół. Oczywiste było zatem, by przy pracy nad serwisem uwzględnić uwagi i potrzeby obu tych stron. Natomiast najważniejsze dla nas było to, by serwis możliwie najrzetelniej ukazywał całe spektrum zajęć dla szkół prowadzonych przez uniwersyteckich wykładowców. I, oczywiście, by był aktualny oraz nadążał za uniwersytecką rzeczywistością, co samo z siebie stanowiło nie lada wyzwanie.

– W jaki sposób zatem tego typu serwis może stanowić wsparcie w pracy nauczyciela i dyrektora szkoły?

– Nauczyciele dzięki portalowi dowiedzą się o interesujących wydarzeniach szybciej i sprawniej, a w morzu informacji wyłowią te dla nich najbardziej interesujące. Mamy również nadzieję, że serwis pogłębi wiedzę o zakresie prac i badań prowadzonych na Uniwersytecie Szczecińskim i przyczyni się do rozbudowy współpracy na linii szkoła – uniwersytet w wielu nowych obszarach. Każdy z wydziałów ma indywidualną ofertę i konkretne propozycje, z których szkoły mogą skorzystać. Ale, aby do tego doszło nauczyciele i dyrektorzy muszą wiedzieć, jakie są możliwości. A jest ich naprawdę wiele, dlatego zebranie ich wszystkich w jednym miejscu pozwoli na dokonanie najlepszego i najszybszego wyboru sprofilowanego pod potrzeby każdej szkoły czy klasy.

– Czy strona dedykowana jest wyłącznie nauczycielom i dyrektorom, czy pojawią się tam również materiały dla uczniów?

– Większość zajęć oferowana jest dla grup zorganizowanych, ale oczywiście nie wszystkie. Świetnym przykładem są chociażby powtórki maturalne, na które uczniowie zgłaszają się, przede wszystkim, indywidualnie. Tych, którzy poszukują interesujących wykładów tematycznych na własną rękę, również zapraszamy do odwiedzania strony.

– Serwis szkoly.usz.edu.pl to niejedyna oferta uczelni bezpośrednio skierowana do uczniów i nauczycieli. US od pewnego już czasu pojawia się cyklicznie w regionalnych szkołach ponadgimnazjalnych. W jaki sposób placówki mogą zgłaszać chęć zrealizowania takiego spotkania w swoich murach?

– W zakładce „wizyty w szkołach” rejestrujemy, w których miastach i szkołach można bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami US o ofercie edukacyjnej uczelni. Tych spotkań z każdym rokiem przeprowadzamy coraz więcej, ponieważ chętnie poszerzamy grono przyjaciół i zawsze pozytywnie odpowiadamy na kierowane do nas drogą e-mailową i telefoniczną zaproszenia. Poza tym jesteśmy stałym partnerem szkół w organizowanych przez nie wydarzeniach: targach szkolnych, Tygodniach Kariery, Dniach Sportu czy Dniach Naukowca. Przy tej okazji nasi wykładowcy i studenci na terenie szkoły przeprowadzają wykłady, warsztaty i doświadczenia. Często taka cykliczna współpraca zostaje po kilku latach sformalizowana i przypieczętowana podpisaniem umowy patronackiej pomiędzy wydziałem uczelni i szkołą. Serwis szkoly.usz.edu.pl będzie dokumentować i taką współpracę.

– Na jakie jeszcze wsparcie ze strony US mogą liczyć szkoły?

– W naszej ofercie są zajęcia i wykłady otwarte, które mogą pomóc uzupełnić i poszerzyć wiedzę z konkretnej dziedziny, a co za tym idzie pomóc nauczycielowi w zainteresowaniu uczniów przedmiotem. Ale mamy też ofertę kursów, szkoleń i studiów podyplomowych skierowaną bezpośrednio do nauczycieli. Tak jak wspominałam już na początku – nasza oferta dla szkół jest naprawdę bardzo szeroka i różnorodna.

– Czy planowane jest rozwijanie serwisu o dodatkowe materiały?

– Nie wykluczamy rozbudowy serwisu o ofertę uniwersytetów dziecięcych i zamieszczenia propozycji dla naszych najmłodszych studentów oraz dział poświęcony uniwersytetom seniora i zajęciom dla tych nieco starszych studentów. Strona będzie się zmieniać, tak jak będzie się zmieniać sama uczelnia. I tak jak będą się zmieniać jej odbiorcy. A jeżeli ci ostatni będą chcieli współtworzyć z nami portal szkoly.usz.edu.pl, to będzie to ogromnym sukcesem.

– Z jakim przyjęciem ze strony szkół spotkał się do tej pory portal?

– Mamy same pozytywne sygnały zwrotne, zarówno od nauczycieli, jak i uczniów. Ale oczywiście jesteśmy otwarci na wszelkie nowe propozycje. Poprzez serwis można się z nami skontaktować i zaproponować swoje pomysły na dodatkowe zajęcia czy tematy, które powinny pojawić się na stronie internetowej. Portal szkoly.usz.edu.pl to wirtualna przestrzeń, na której uczelnia może jeszcze lepiej współdziałać z placówkami edukacyjnymi – dlatego wykorzystujmy to i twórzmy ją wspólnie.

– Dziękuję za rozmowę.

(jps)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA