W środę (25 maja) o g. 17 w sali konferencyjnej Centrum Dialogu „Przełomy”, filii Muzeum Narodowego na placu Solidarności, rozpocznie się prelekcja doktora Tomasza Ślepowrońskiego pod tytułem „Robotnicy przymusowi na Pomorzu Zachodnim”. Wstęp wolny.
Pretekstem do prezentacji jednego z mniej znanych wątków związanych z drugą wojną światową jest wystawa poświęcona polskim robotnikom przymusowym pracującym w Stettinie w latach 1939-1945, stojąca na pl. Solidarności (od strony Cafe Przełomy). Ekspozycję przygotowali studenci z Koła Naukowego Młodych Historyków działającego przy Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, pod kierunkiem dr. Tomasza Ślepowrońskiego. Głównym partnerem instytucjonalnym zostało Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu „Przełomy”, które użyczyło zbiorów, a także udzieliło wsparcia od strony organizacyjnej.
Podczas prelekcji rozwinięte zostaną wątki związane m.in. z życiem w obozach dla robotników przymusowych – w samym Stettinie było ich sto; warunkami pracy przymusowej na rzecz nazistowskich Niemiec; relacjami między ludnością niemiecką a „niewolnikami III Rzeszy”.
Dr Tomasz Ślepowroński to historyk, zastępca dyrektora Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. W swej pracy badawczej zajmuje się m.in. problemami związanymi ze stosunkami politycznymi między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną. Pisał o sporze w Zatoce Pomorskiej (1985-1989). Zajmuje się też historią historiografii i dziejów instytucji naukowych na Pomorzu Zachodnim. W latach 2008-2012 był uczelnianym koordynatorem procesu bolońskiego i punktacji ECTS na Uniwersytecie Szczecińskim, a w okresie 2009-2012 był wiceprezesem Oddziału Szczecińskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 2009 r. jest członkiem redakcji „Przeglądu Zachodniopomorskiego”. W latach 2013-2014 przebywał na stypendium w Pommersches Landesmuseum Greifswald/Muzeum Pomorza w Gryfii, gdzie przygotowywał wystawę stałą: „Polskie Pomorze Zachodnie w latach 1945-2007”.
(as)