niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Uniwersytecki prestiż

Uniwersytecki prestiż

Uniwersytecki prestiż
Data publikacji: 2016-02-19 14:28
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 2419 120678

Na największych uniwersytetach świata, a także coraz częściej w Polsce, pierwszoplanową rolę w utrzymywaniu relacji między uczelnią, a jej byłymi studentami pełnią kluby absolwentów. Jeden z nich zainaugurował swoją działalność w październiku 2015 roku na Uniwersytecie Szczecińskim. Utworzony został przez Fundację Doctus, a jego idea opiera się przede wszystkim na podtrzymywaniu więzi absolwentów z Alma Mater oraz wspieraniu ich po ukończeniu edukacji akademickiej, a także na promocji kształcenia ustawicznego.

Fundacja Doctus powstała w grudniu 2014 roku z inicjatywy czwórki młodych absolwentów Uniwersytetu Szczecińskiego: Marty Chmiel, Pauliny Romanowicz, Katarzyny Orzyłowskiej oraz Bartosza Karolaka. Jedną z pierwszych inicjatyw Fundacji było utworzenie Klubu Absolwenta Uniwersytetu Szczecińskiego, który działa na zasadzie partnerskiej umowy z Uniwersytetem Szczecińskim, a władze rektorskie uczelni wchodzą w skład komitetu honorowego, który równocześnie stanowi organ doradczy fundacji.

Społeczność absolwentów US

Podstawą działalności Klubu jest założenie, że po zakończeniu studiów absolwenci Uniwersytetu Szczecińskiego mogą przyczyniać się do jego promocji i rozwoju. Osoby kończące uczelnię stanowią bowiem jeden z najważniejszych zasobów szkoły wyższej, bez nich trudno jest realizować szeroko rozumianą współpracę z otoczeniem społecznym i gospodarczym. 
- Uznaliśmy, że dzięki pielęgnowaniu wspólnej tożsamości, Uniwersytet może nie tylko realnie wpływać na losy absolwentów, ale także czerpać z ich doświadczeń i dokonań – wyjaśnia Katarzyna Orzyłowska, prezes Fundacji Doctus. 
Klub zainaugurował swoją działalność 2 października 2015 roku. Obecnie najważniejszym celem członków Fundacji jest zachęcanie do uczestnictwa w klubie i przyciągnięcie Absolwentów oraz pokazanie, że warto wspólnie działać – zarówno na rzecz rozwoju uczelni, jak i dla własnego rozwoju zawodowego oraz budowania kariery.

Szeroki wachlarz korzyści

Liczba aktualnie zapisujących się do Klubu osób daje dobrą prognozę na przyszłość –deklaracje członkowskie wypełnia coraz więcej chętnych.
− Ważne jest jednak, aby wszyscy, którzy przejdą przez procedurę rejestracji, dopełniali koniecznych formalności, bo bez nich nie otrzymają karty Klubu – zaznacza Katarzyna Orzyłowska i dodaje − Karta Klubu Absolwenta Uniwersytetu Szczecińskiego jest natomiast podstawową legitymacją członka Klubu, która umożliwia korzystanie z przywilejów.
A owe przywileje, to nic innego jak program lojalnościowy dla członków Klubu, z szeroką ofertą zniżek, przede wszystkim w instytucjach kultury, choć lista partnerów nieustannie się poszerza. 
Absolwenci Uniwersytetu Szczecińskiego, legitymujący się kartami, mogą wrócić do studenckich czasów i skorzystać z ulgowych biletów m.in. w Filharmonii Szczecińskiej, Operze na Zamku, Kinie Pionier, czy Teatrze Lalek Pleciuga. Członkowie Klubu, mogą także skorzystać na preferencyjnych warunkach z oferty domów studenckich należących do Uniwersytetu Szczecińskiego, oczywiście po spełnieniu regulaminowych kryteriów. 
Jednak członkostwo w Klubie to nie tylko bogata oferta kulturalna. Zarząd Klubu pracuje ponadto nad obniżeniem opłat za studia podyplomowe, a także nad umożliwieniem absolwentom dostępu do bibliotek i obiektów sportowych uczelni. Mając na względzie również aktywność fizyczną byłych studentów US, w programie lojalnościowym uwzględniono i atrakcyjny pakiet sportowy. Finalizowane są obecnie działania związane z umożliwieniem członkom Klubu korzystania z ogólnopolskiego systemu sportowego.

Ambasada Absolwenta

Klubowicze będą mieli także pierwszeństwo uczestnictwa w wydarzeniach, wykładach i spotkaniach organizowanych przez fundację. W tym celu powołany został cykl pod nazwą Ambasada Absolwenta. W jego ramach zaplanowano różnorodną działalność − od koncertów, przez wykłady, kończąc na różnorodnych spotkaniach sportowych. Ambasada Absolwenta ma być przestrzenią dla spotkań i działań, przede wszystkim z udziałem Ambasadorów Klubu.
Przedstawiciele fundacji wyszli z założenia, że w budowaniu więzi z uczelnią – poza ofertą programu lojalnościowego, czy dobrze funkcjonującą stroną internetową – bardzo ważne są osoby, które stanowić mogą dla inspirację – i taką rolę pełnią Ambasadorzy Klubu Absolwenta Uniwersytetu Szczecińskiego, którymi do tej pory zostali już m.in: Olgierd Geblewicz, Inga Iwasiów, Marek Kolbowicz, Robert Krupowicz, Piotr Krzystek, Ryszard Leoszewski, Szymon Osowski, Bożena Rochna, Henryk Sawka i Cezary Urban. Osoby te bez wątpienia mogą być dla obecnych i byłych studentów wzorem zarówno sukcesu zawodowego jak i działalności społecznej. Ich przykład i doświadczenie zachęcają do nakreślenia oraz realizacji własnej drogi rozwoju – nie tylko zawodowego. 
Ambasada Absolwenta zainauguruje swoją działalność wraz z nadejściem wiosny. Podczas koncertu rozpoczynającego cykl usłyszymy Ambasadora − Ryszarda Leoszewskiego. O szczegółach tego wydarzenia Klub będzie informował już wkrótce.

- Przed nami jeszcze wiele ciekawych planów, pomysłów i wyzwań. Chcemy uzyskiwać informacje o losach i karierach absolwentów, będziemy prowadzić projekty z wykorzystaniem ich potencjału, promować ofertę edukacyjną Uniwersytetu Szczecińskiego, propagować ideę uczenia się przez całe życie – zapowiada Katarzyna Orzyłowska i dodaje − Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się zgromadzić w Klubie pokaźną grupę absolwentów. Dzięki wymianie naszych doświadczeń i umiejętności oraz poprzez wspólne działania możemy wpłynąć na losy uczelni, miasta i regionu.

Więcej informacji: www.absolwent.us oraz na profilu w portalu społecznościowym Facebook (www.facebook.com/KlubAbsolwentaUS).

Podpis. Ambasadorzy Klubu i władze uczelni (od lewej): Szymon Osowski, Rektor prof. dr hab. Edward Włodarczyk, Cezary Urban, Bożena Rochna, Olgierd Geblewicz, Marek Kolbowicz, Prorektor ds. Finansów i Rozwoju prof. dr hab. Waldemar Gos, Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Jacek Styszyński, prof. US. (Autor: Archiwum Fundacji Doctus).

Uniwersytecki prestiż Uniwersytecki prestiż

Komentarze

Zaszczyt
Dziedziny życia, którymi należy się szczycić, w których zdobyto osiągnięcia to: sport, muzyka, aktorstwo, nauka, architektura, medycyna, prawo, ale na pewno nie polityka...
2016-02-22 08:25:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy