czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Nauka > Trudny przyrodniczy

Trudny przyrodniczy

Trudny przyrodniczy
Data publikacji: 2016-04-19 15:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1686 128920

Matematyka była prosta, liczymy na sto procent, a w najgorszym wypadku na 95 - mówili po wtorkowym egzaminie uczniowie Gimnazjum nr 42 w Szczecinie. W drugim dniu egzaminu gimnazjaliści pisali testy z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Humaniści uznali je za trudne, ścisłowcy za łatwe.

We wtorek trzecioklasiści z gimnazjów w całej Polsce zdawali dwa egzaminy. Pierwszy pisali z przedmiotów przyrodniczych. W skład arkusza wchodziły pytania z zakresu biologii, chemii, fizyki i geografii. Po przerwie mieli egzamin z matematyki

Agata Włodarczyk z Gimnazjum nr 42 ma wysokie oczekiwania i liczy na świetne wyniki. -  Czasu na rozwiązanie zadań było wystarczająco dużo. Z matematyki wyszłam przed czasem - mówi Agata.  - Było jednak sporo liczenia.

Wraz z Katarzyną Serafin wymieniają zadania: - Obliczanie objętości, prawdopodobieństwo, wykres funkcji, potęgi, pierwiastki. Po prostu wszystko było -  mówią.

Przed egzaminem trzecioklasiści w Gimnazjum nr 42 sporo ćwiczyli rozwiązywanie zadań ze specjalnego zbioru z arkuszami egzaminacyjnymi. Co do arkusza z przedmiotów przyrodniczych zdania wśród nich były podzielone. Mikołaj twierdził, że najtrudniejsza była biologia zwłaszcza zadanie dotyczące rozróżnienia płazów i gadów. Jego zdaniem chemia była najłatwiejsza, zwłaszcza metody otrzymywania wodorotlenków. Zdaniem Marii Tomaszewskiej najtrudniejsza była fizyka. Zuzannę Rychter zaskoczyła natomiast geografia. - Było dużo map i pytania o kraje, a nie o województwa, których się spodziewaliśmy. Na mapie Europy południowo-wschodniej trzeba było zaznaczyć trasę przelotu samolotu z Grecji. To było trudne zadanie - mówiła Zuzanna, która wraz z Marią wtorkową część egzaminu uważa za dużo trudniejszą od poniedziałkowej części humanistycznej.

Uczniowie z Gimnazjum nr 42 przyznali, że właściwie z każdego przedmiotu zadania dotyczyły zakresu  programu z trzech lat nauki. Z biologii były pytania m.in. z genetyki, odruchów bezwarunkowych, bakterii, grzybów, wad wzroku człowieka. Jedynie chemia skupiała się głównie na materiale z ostatnich miesięcy.

W środę gimnazjaliści przystąpią już do ostatnich dwóch egzaminów, tym razem z języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W Szczecinie ok. 90 proc. z nich pisać będzie test z języka angielskiego. Na drugim miejscu pod względem liczebności zadawania jest język niemiecki.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego uczniowie poznają 17 czerwca.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: uczniowie Gimnazjum nr 46 w Szczecinie podczas egzaminu z części przyrodniczej

 

Trudny przyrodniczy Trudny przyrodniczy

Komentarze

Fot.
Ten dzieciak w środku daleko zajedzie - minister jak nic hah.
2016-04-20 08:01:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”