Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Gimnazjaliści po humanistycznym [GALERIA]

Data publikacji: 2016-04-18 14:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Gimnazjaliści po humanistycznym
Poniedziałkowy egzamin gimnazjalny z przedmiotów humanistycznych w Gimnazjum nr 15 w Szczecinie Podjuchach Fot. Dariusz GORAJSKI  

- Było dużo pytań o Sienkiewicza, bo 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza - powiedziały nam zaraz po wyjściu z egzaminu gimnazjalnego uczennice Zespołu Szkół Muzycznych II stopnia w Szczecinie.

W poniedziałek (18 kwietnia) gimnazjaliści z trzecich klas przystąpili do pierwszych dwóch części egzaminu gimnazjalnego. Pierwsza sprawdzała ich wiedzę z zakresu przedmiotów humanistycznych: historii i wiedzy o społeczeństwie. Druga, która odbyła się po godzinnej przerwie, obejmowała język polski. Uczennice z ZSM przyznają, że egzamin z historii nie należał do bardzo trudnych.

- Pytania dotyczyły różnych wydarzeń: były z pierwszej wojny światowej, starożytności i rozbicia dzielnicowego. Cieszę się, że wczoraj jeszcze powtarzałam daty, bo wiele faktów trzeba było umiejscowić w epoce - powiedziała nam Adrianna Jurga z ZSM.

Zdaniem Weroniki Wasieli z ZSM na egzaminie z historii trzeba było wykazać się sporą wiedzą. Gimnazjalistów zaskoczył natomiast egzamin z języka polskiego.

- Była charakterystyka, której nikt się nie spodziewał. W dodatku trzeba było scharakteryzować kogoś, kto wybrał wolność, ja opisałam Latarnika - mówi Weronika Wasiela. Jej koleżanka Joanna Dziembor charakteryzowała Santiago, rybaka z powieści "Stary człowiek i morze", a Adrianna Jurga - Syriusza Blacka z "Harry'ego Pottera".

- Test nie był trudny, był fragment Krzyżaków, do którego było sporo pytań i wiersz o róży - dodały trzecioklasistki.

Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowy, trwa trzy dni. Uczniowie przystępują codziennie do dwóch jego części o godz. 9 i 11. W Szczecinie egzamin ten pisze 3374 uczniów, w całym kraju ponad 360 tysięcy. Wyniki z egzaminu mają duże znaczenie, gdyż dają w rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej więcej punktów niż świadectwo ukończenia gimnazjum.

Gimnazjalistki z ZSM przyznają, że przed egzaminem uczyły się przez cały weekend. Po pierwszych egzaminach w poniedziałek postanowiły również wrócić do książek. We wtorek bowiem uczniowie spodziewają się dużo większego wyzwania. Jest to dzień sprawdzania wiedzy z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Jako pierwszy odbędzie się godzinny egzamin z przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii), a po godzinie przerwy - egzamin z matematyki, który potrwa 90 minut. W środę gimnazjaliści wykażą się znajomością języka obcego nowożytnego na dwóch poziomach, podstawowym i rozszerzonym.©℗

Elżbieta KUBERA

 

Na zdjęciu: Poniedziałkowy egzamin gimnazjalny z przedmiotów humanistycznych w Gimnazjum nr 15 w Szczecinie Podjuchach

Fot. Dariusz GORAJSKI

Więcej zdjęć w naszej galerii

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA