czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Nauka > Gimnazjaliści po humanistycznym

Gimnazjaliści po humanistycznym [GALERIA]

Gimnazjaliści po humanistycznym
Data publikacji: 2016-04-18 14:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 866 128798

- Było dużo pytań o Sienkiewicza, bo 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza - powiedziały nam zaraz po wyjściu z egzaminu gimnazjalnego uczennice Zespołu Szkół Muzycznych II stopnia w Szczecinie.

W poniedziałek (18 kwietnia) gimnazjaliści z trzecich klas przystąpili do pierwszych dwóch części egzaminu gimnazjalnego. Pierwsza sprawdzała ich wiedzę z zakresu przedmiotów humanistycznych: historii i wiedzy o społeczeństwie. Druga, która odbyła się po godzinnej przerwie, obejmowała język polski. Uczennice z ZSM przyznają, że egzamin z historii nie należał do bardzo trudnych.

- Pytania dotyczyły różnych wydarzeń: były z pierwszej wojny światowej, starożytności i rozbicia dzielnicowego. Cieszę się, że wczoraj jeszcze powtarzałam daty, bo wiele faktów trzeba było umiejscowić w epoce - powiedziała nam Adrianna Jurga z ZSM.

Zdaniem Weroniki Wasieli z ZSM na egzaminie z historii trzeba było wykazać się sporą wiedzą. Gimnazjalistów zaskoczył natomiast egzamin z języka polskiego.

- Była charakterystyka, której nikt się nie spodziewał. W dodatku trzeba było scharakteryzować kogoś, kto wybrał wolność, ja opisałam Latarnika - mówi Weronika Wasiela. Jej koleżanka Joanna Dziembor charakteryzowała Santiago, rybaka z powieści "Stary człowiek i morze", a Adrianna Jurga - Syriusza Blacka z "Harry'ego Pottera".

- Test nie był trudny, był fragment Krzyżaków, do którego było sporo pytań i wiersz o róży - dodały trzecioklasistki.

Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowy, trwa trzy dni. Uczniowie przystępują codziennie do dwóch jego części o godz. 9 i 11. W Szczecinie egzamin ten pisze 3374 uczniów, w całym kraju ponad 360 tysięcy. Wyniki z egzaminu mają duże znaczenie, gdyż dają w rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej więcej punktów niż świadectwo ukończenia gimnazjum.

Gimnazjalistki z ZSM przyznają, że przed egzaminem uczyły się przez cały weekend. Po pierwszych egzaminach w poniedziałek postanowiły również wrócić do książek. We wtorek bowiem uczniowie spodziewają się dużo większego wyzwania. Jest to dzień sprawdzania wiedzy z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Jako pierwszy odbędzie się godzinny egzamin z przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii), a po godzinie przerwy - egzamin z matematyki, który potrwa 90 minut. W środę gimnazjaliści wykażą się znajomością języka obcego nowożytnego na dwóch poziomach, podstawowym i rozszerzonym.©℗

Elżbieta KUBERA

 

Na zdjęciu: Poniedziałkowy egzamin gimnazjalny z przedmiotów humanistycznych w Gimnazjum nr 15 w Szczecinie Podjuchach

Fot. Dariusz GORAJSKI

Więcej zdjęć w naszej galerii

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie