sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Nauka > Agresja problemem w szkołach

Agresja problemem w szkołach

Agresja problemem w szkołach
Data publikacji: 2016-03-24 14:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1576 125770

Agresja – niekoniecznie fizyczna, ale też słowna, kojarzona z cyberprzestrzenią – to najczęściej wskazywany problem związany z bezpieczeństwem w szkołach – twierdzi minister edukacji Anna Zalewska.

– Problemów związanych z bezpieczeństwem w szkołach jest rzeczywiście bardzo dużo. Najczęściej wskazywanym problemem jest agresja. Niekoniecznie agresja fizyczna, ale właśnie słowna, ta kojarzona z cyberprzestrzenią. Programów profilaktycznych w systemie jest bardzo dużo – powiedziała Zalewska. – Chcemy spojrzeć, jak szkoły wykorzystują te programy i jak one działają, zmieniają postawy uczniów. Chcemy wychowywać dziecko w przedszkolu, szkole, uczyć go odpowiedzialności, współpracy, szacunku i często zwyczajnie kultury – wspierać w tym wychowaniu rodzica.

Cała ogólnopolska debata na ten temat zakończy się 27 czerwca w Toruniu. Minister pytana m.in. o kwestie przyszłości gimnazjów prosiła o poczekanie do tego terminu na informacje o przyszłości polskiego szkolnictwa.

– Toczą się dyskusje i jest debata społeczna na temat systemu edukacji, podstaw programowych i etapów kształcenia. 27 czerwca pokażemy jak zmienić ten system. To, co dla nas ważne to czteroletnie liceum. Nie możemy pozwolić na to, by liceum było wyłącznie kursem przygotowującym do matury – podkreśliła Zalewska. – W tej chwili to nauczyciele, dyrektorzy i samorządowcy wskazują na wady systemu, wskazują w jaki sposób ten system zmieniać – również w zakresie bezpieczeństwa. Dyskutujemy i bardzo intensywnie słuchamy, wszystko jest skrzętnie notowane.

Jak dodała, w ministerstwie edukacji często nie ma już dystansu do różnego rodzaju przepisów. Z kolei „nauczyciele, dyrektorzy, samorządowcy na co dzień mają do czynienia np. z problemem jak zapewnić bezpieczeństwo w szkole”, dlatego trzeba ich wysłuchać. (pap)

 

Fot. EPA/ATTILA BALAZS

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie