Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

Studentka ZUT Polką XXI wieku

Data publikacji: 2022-06-10 11:38
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-13 00:23
Studentka ZUT Polką XXI wieku
Nikola Bukowiecka (na zdjęciu druga od prawej), studentka ZUT, wyróżniona w konkursie „Polka XXI wieku”. Fot. Centrum Badań Kosmicznych PAN  

Nikola Bukowiecka, studentka czwartego roku automatyki i robotyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Polka XXI wieku” za opracowanie systemów wykorzystywanych w misji kosmicznej NASA. W gali, która była poświęcona obecności i roli kobiet w życiu społecznym, gospodarczym, technologicznym oraz kulturowym, wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Uczestniczkami spotkania były przedstawicielki biznesu, polityki, kultury, organizacji społecznych, organizacji branżowych i nauki. Konferencja była okazją do debatowania m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, edukacji, zdrowiu, demografii czy nowych technologiach.

Podczas konferencji wręczono nagrody dla Polek XXI w., które w ubiegłym roku wyróżniły się swoją działalnością. Nagrodzone panie zostały docenione w sześciu kategoriach: przedsiębiorczość, samorząd, edukacja, zdrowie, działalność społeczna, innowacje i nowe technologie.

Premier Morawiecki pogratulował wszystkim laureatkom konkursu „Polka XXI wieku”.

- Jestem absolutnie przekonany, że świat gospodarki, który w XXI wieku będzie naszym doświadczeniem, będzie coraz bardziej należał do kobiet - oświadczył szef polskiego rządu.

Laureatką kategorii innowacje i nowe technologie została Kamila Hankiewicz, która stworzyła Untrite AI Platform. To platforma oparta na sztucznej inteligencji.

Nikola Bukowiecka w ramach tej samej kategorii została wyróżniona za opracowanie systemów wykorzystywanych w misji kosmicznej NASA. Bukowiecka należy do Zespołu Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

- To ogromna radość, że otrzymałam nagrodę za swoją pracę nad systemami do mapowania nieba w ramach projektu GLOWS realizowanego w Centrum Badań Kosmicznych PAN, który jest częścią misji kosmicznej NASA IMAP oraz za pracę nad projektowaniem systemów sterowania przy polskich satelitach - powiedziała Nikola Bukowiecka. - Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, nie tylko w kategorii docenienia ciężkiej pracy, ale również znalezienia się w tak elitarnym gronie. 

Nikola Bukowiecka jest studentką Wydziału Elektrycznego ZUT i finalistką XIII edycji Studenckiego Nobla.

Jest także fizykiem w Centrum Badań Kosmicznych PAN, gdzie pracuje w Zespole Fizyki Układu Słonecznego i Astrofizyki. Bierze udział w projekcie GLOWS, który jest częścią misji kosmicznej NASA – IMAP/IBEX. Jest także inżynierem w firmie Creotech Instruments, w której zajmuje się projektowaniem układów sterowania orientacją i kontroli orbit.

Dyplom z automatyki i robotyki pisała w Centrum Badań Kosmicznych PAN przy projekcie polskiego satelity obserwacyjnego EagleEye.

Dyplom I stopnia fizyki (specjalizacja fizyka medyczna) pisała podczas stażu w Instytucie Fizyki Plazmy Maxa Plancka w Greifswaldzie w Niemczech na temat reaktora fuzyjnego Wendelstein 7-X.

(as)

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

J.
2022-06-19 15:08:11
Pani Nikolo, przepraszam za wcześniejsze komentarze czytelników. Ogromne gratulacje!
Do - zs 91 i tfuu...
2022-06-12 22:42:08
A paszli Wy za Bug... i to jak najszybciej i jak najdalej...!/!
Gale
2022-06-10 14:23:49
Gdyby kobiety były na równi z mężczyznami, to chyba nie trzeba by było robić jakichkolwiek gal gloryfikujących kobiece dokonania, skoro byłoby to czymś naturalnym?
tfuu
2022-06-10 12:15:43
A ten oszust Morawiecki tu po co?
zs 91
2022-06-10 11:43:31
Boże chroń gospodarkę i inteligencję przed takim managerem jak Pinokio.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA