wtorek, 20 października 2020.
Strona główna > Nauka > Startują szkoły doktorskie

Startują szkoły doktorskie

Startują szkoły doktorskie
Data publikacji: 2019-07-20 11:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 1614 403103

Na szczecińskich uczelniach trwa rekrutacja nie tylko na studia, ale i do szkół doktorskich. Szkoły zastąpiły dotychczasowe studia doktoranckie - taki był wymóg reformy ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. 

Szkoła doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego obejmuje pięć dziedzin: nauki humanistyczne, nauki medyczne i nauki o zdrowiu, nauki społeczne, nauki ścisłe i przyrodnicze oraz nauki teologicznego. Chętni mogą zdawać na poszczególne dyscypliny, na których są po dwa wolne miejsca. Te dyscypliny to: filozofia, historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o kulturze fizycznej, ekonomia i finanse, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauki o polityce i administracji, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne, pedagogika, matematyka, nauki biologiczne, nauki fizyczne, nauki o Ziemi i środowisku, nauki teologiczne. Są też doktoraty interdyscyplinarne z pulą 16 miejsc. Elektroniczna rejestracja potrwa do 19 sierpnia, rozmowy kwalifikacyjne odbędą się między 28 sierpnia a 18 września, na 18 września zaplanowano rozmowy uzupełniające. 

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oferuje 11 dyscyplin. Są to: architektura i urbanistyka; automatyka, elektronika i elektrotechnika; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria chemiczna; inżynieria lądowa i transport; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; rolnictwo i ogrodnictwo;
technologia żywności i żywienia; zootechnika i rybactwo. Rejestracja zakończy się 27 sierpnia. Dalsze postępowanie zależy do danej dyscypliny. Wyniki zostaną ogłoszone 13 września.

Dyscypliny na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym to nauki o zdrowiu i nauki medyczne. Na stronie PUM wisi lista potencjalnych promotorów, jest ich ponad 75. Obszary badawcze, którymi mogliby zająć się doktoranci, to m.in. farmakologia, neurologia, ginekologia, ortopedia i traumatologia, układ nerwowy. Rekrutacja potrwa do końca sierpnia.

Szkoła doktorska Akademii Morskiej rusza w przyszłym roku akademickim.

Szkoły doktorskie tym różnią się od studiów doktoranckich, że prowadzą je całe uczelnie, a nie uprawnione jednostki. Ponadto w nowej formule zlikwidowano podział na tryby stacjonarny i niestacjonarny. Kształcenie w szkole doktorskiej jest nieodpłatne, a każdy uczestnik dostaje stypendium.

(as)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Na zdjęciu: Promocja nowych doktorów na US w starej formule - teraz ten tytuł będzie można uzyskać tylko w szkole doktorskiej.

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

Komentarze

Zdzicho z IIB
Czy te doktory będą leczyć ?????
2019-07-20 19:35:30
mów mi Boże!
"Promocja nowych doktorów na US w starej formule - teraz ten tytuł(...)". Dłuższy tytuł jest ważniejszy. Czy po teologi zostaje się papieżem, bo Żydzi twierdzą, że jeden z nich został Bogiem (a może w teologii to stopień).
2019-07-20 14:36:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie