niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Nauka > Startują szkoły doktorskie

Startują szkoły doktorskie

Startują szkoły doktorskie
Data publikacji: 2019-07-20 11:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 1190 403103

Na szczecińskich uczelniach trwa rekrutacja nie tylko na studia, ale i do szkół doktorskich. Szkoły zastąpiły dotychczasowe studia doktoranckie - taki był wymóg reformy ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. 

Szkoła doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego obejmuje pięć dziedzin: nauki humanistyczne, nauki medyczne i nauki o zdrowiu, nauki społeczne, nauki ścisłe i przyrodnicze oraz nauki teologicznego. Chętni mogą zdawać na poszczególne dyscypliny, na których są po dwa wolne miejsca. Te dyscypliny to: filozofia, historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o kulturze fizycznej, ekonomia i finanse, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauki o polityce i administracji, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne, pedagogika, matematyka, nauki biologiczne, nauki fizyczne, nauki o Ziemi i środowisku, nauki teologiczne. Są też doktoraty interdyscyplinarne z pulą 16 miejsc. Elektroniczna rejestracja potrwa do 19 sierpnia, rozmowy kwalifikacyjne odbędą się między 28 sierpnia a 18 września, na 18 września zaplanowano rozmowy uzupełniające. 

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oferuje 11 dyscyplin. Są to: architektura i urbanistyka; automatyka, elektronika i elektrotechnika; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria chemiczna; inżynieria lądowa i transport; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; rolnictwo i ogrodnictwo;
technologia żywności i żywienia; zootechnika i rybactwo. Rejestracja zakończy się 27 sierpnia. Dalsze postępowanie zależy do danej dyscypliny. Wyniki zostaną ogłoszone 13 września.

Dyscypliny na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym to nauki o zdrowiu i nauki medyczne. Na stronie PUM wisi lista potencjalnych promotorów, jest ich ponad 75. Obszary badawcze, którymi mogliby zająć się doktoranci, to m.in. farmakologia, neurologia, ginekologia, ortopedia i traumatologia, układ nerwowy. Rekrutacja potrwa do końca sierpnia.

Szkoła doktorska Akademii Morskiej rusza w przyszłym roku akademickim.

Szkoły doktorskie tym różnią się od studiów doktoranckich, że prowadzą je całe uczelnie, a nie uprawnione jednostki. Ponadto w nowej formule zlikwidowano podział na tryby stacjonarny i niestacjonarny. Kształcenie w szkole doktorskiej jest nieodpłatne, a każdy uczestnik dostaje stypendium.

(as)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Na zdjęciu: Promocja nowych doktorów na US w starej formule - teraz ten tytuł będzie można uzyskać tylko w szkole doktorskiej.

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

Komentarze

Zdzicho z IIB
Czy te doktory będą leczyć ?????
2019-07-20 19:35:30
mów mi Boże!
"Promocja nowych doktorów na US w starej formule - teraz ten tytuł(...)". Dłuższy tytuł jest ważniejszy. Czy po teologi zostaje się papieżem, bo Żydzi twierdzą, że jeden z nich został Bogiem (a może w teologii to stopień).
2019-07-20 14:36:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie