Na szczecińskich uczelniach trwa rekrutacja nie tylko na studia, ale i do szkół doktorskich. Szkoły zastąpiły dotychczasowe studia doktoranckie - taki był wymóg reformy ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.
Szkoła doktorska Uniwersytetu Szczecińskiego obejmuje pięć dziedzin: nauki humanistyczne, nauki medyczne i nauki o zdrowiu, nauki społeczne, nauki ścisłe i przyrodnicze oraz nauki teologicznego. Chętni mogą zdawać na poszczególne dyscypliny, na których są po dwa wolne miejsca. Te dyscypliny to: filozofia, historia, językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o kulturze fizycznej, ekonomia i finanse, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauki o polityce i administracji, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne, pedagogika, matematyka, nauki biologiczne, nauki fizyczne, nauki o Ziemi i środowisku, nauki teologiczne. Są też doktoraty interdyscyplinarne z pulą 16 miejsc. Elektroniczna rejestracja potrwa do 19 sierpnia, rozmowy kwalifikacyjne odbędą się między 28 sierpnia a 18 września, na 18 września zaplanowano rozmowy uzupełniające.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oferuje 11 dyscyplin. Są to: architektura i urbanistyka; automatyka, elektronika i elektrotechnika; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria chemiczna; inżynieria lądowa i transport; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; rolnictwo i ogrodnictwo;
technologia żywności i żywienia; zootechnika i rybactwo. Rejestracja zakończy się 27 sierpnia. Dalsze postępowanie zależy do danej dyscypliny. Wyniki zostaną ogłoszone 13 września.
Dyscypliny na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym to nauki o zdrowiu i nauki medyczne. Na stronie PUM wisi lista potencjalnych promotorów, jest ich ponad 75. Obszary badawcze, którymi mogliby zająć się doktoranci, to m.in. farmakologia, neurologia, ginekologia, ortopedia i traumatologia, układ nerwowy. Rekrutacja potrwa do końca sierpnia.
Szkoła doktorska Akademii Morskiej rusza w przyszłym roku akademickim.
Szkoły doktorskie tym różnią się od studiów doktoranckich, że prowadzą je całe uczelnie, a nie uprawnione jednostki. Ponadto w nowej formule zlikwidowano podział na tryby stacjonarny i niestacjonarny. Kształcenie w szkole doktorskiej jest nieodpłatne, a każdy uczestnik dostaje stypendium.
(as)
Fot. Robert Stachnik (arch.)
Na zdjęciu: Promocja nowych doktorów na US w starej formule - teraz ten tytuł będzie można uzyskać tylko w szkole doktorskiej.