Zupełnie nowa struktura organizacyjna, w której nauką zajmują się instytuty a dydaktyką - wydziały. Taka koncepcja zmian jest rozważana przez władze Uniwersytetu Szczecińskiego.
Impulsem do próby ustanowienia nowej struktury jest reforma szkolnictwa wyższego, która weszła w życie w tym roku akademickim. Pojawiły się głosy, że Konstytucja dla Nauki może doprowadzić do marginalizacji uczelni regionalnych, takich jak Uniwersytet Szczeciński. Dlatego, zdaniem części środowiska akademickiego, największa uczelnia w regionie musi wymyślić się na nowo.
W przygotowanym przez Radę Konsultacyjną (której członkami są m.in. prof. Iga Rudawska i prof. Andrzej Skrendo) i współpracujących z nią pracowników US projekcie zmian przeczytamy: "Celem formalnym jest utrzymanie rzeczywistego statusu „uniwersytetu” z punktu widzenia wymagań stawianych przez przepis art. 16 ust. 3 ustawy, czyli uzyskanie w procesie ewaluacji, który będzie przeprowadzony w 2021 roku, kategorii minimum B+ przez co najmniej sześć dyscyplin naukowych z co najmniej trzech dziedzin nauki. Zdaniem autorów „Założeń...” osiągnięcie tego celu wymaga dość zasadniczych zmian w sposobie organizacji prowadzenia działalności naukowej na Uczelni oraz nadzoru nad osiąganiem właściwego poziomu tej działalności".
Krytycy dotychczasowej struktury uniwersytetu argumentują, że daje ona możliwość dziekanom zamieniania ich wydziałów w udzielne księstwa. W nowym porządku miałoby się to zmienić.
Proponowane zmiany obejmują także m.in. nowy tryb wyboru rektora. Osoby mogące kandydować na stanowisko rektora wybierano by w głosowaniu powszechnym (albo alternatywnie w ramach kolegium elektorskiego) w drodze „prawyborów” polegających na możliwości zgłoszenia przez każdego uprawnionego do głosowania kandydatury jednej osoby, spełniającej wymagania stawiane ustawą i statutem. Osoba uzyskująca największą ilość głosów uzyskiwałaby prawo kandydowania w wyborach. Kandydować mogłaby osoba z tytułem profesora lub doktora habilitowanego. Co ważne - nie musiałby być to pracownik US.
Spotkanie informacyjne na temat ewentualnych zmian rozpocznie się 10 stycznia o godz. 14.00 w auli Wydziału Humanistycznego przy ul. Krakowskiej 71-79. ©℗
(as)
Fot. Sylwia Dudek