środa, 26 czerwca 2019.
Strona główna > Nauka > Rektor US: „Powinien powstać jeden silny uniwersytet”

Rektor US: „Powinien powstać jeden silny uniwersytet”

Rektor US: „Powinien powstać jeden silny uniwersytet”
Data publikacji: 2018-11-08 17:33
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-18 23:15
Wywietleń: 1452 360079

W Szczecinie powinien powstać jeden silny uniwersytet - stwierdził prof. Edward Włodarczyk, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, podczas inauguracji roku akademickiego. "Kurierowi" potwierdza, że US ma "pewne propozycje" dla innych uczelni. 

- Postawię w tym miejscu pytanie o przyszłość Szczecina jako miasta uniwersyteckiego. Odpowiedź wydaje się, przynajmniej w moim rozumieniu, jednoznaczna. Mamy szanse zaistnieć na mapie naukowej, nie tylko krajowej, ale i europejskiej, tylko jako jeden połączony uniwersytet - czytamy w mowie inauguracyjnej przytoczonej przez "Przegląd Uniwersytecki". - Apeluję nie tylko do władz innych uczelni, ale również do tych wszystkich, którym rozwój Szczecina i Pomorza Zachodniego leży na sercu: podejmijmy takie działania. To nie jest tylko nasz interes partykularny, ale wynika on z położenia geopolitycznego: jeden duży i silny uniwersytet w stolicy Pomorza Zachodniego to jeden ważniejszych filarów polskiej racji stanu u ujścia Odry.

W wypowiedzi dla "Kuriera" rektor zwraca uwagę, że Konstytucja dla Nauki przygotowana przez ministra Jarosłowa Gowina umożliwia zróżnicowaną współpracę między uczelniami, jednostkami naukowymi, czy instytutami badawczym.

- Aby jednak taka współpraca mogą zaistnieć, każda z uczelni powinna dokładnie oszacować swoje możliwości naukowe i badawcze, a co za tym idzie odpowiednie dla nich formy rozwoju - dodaje prof. Włodarczyk. - Szczecińskie uczelnie są na etapie badania swoich możliwości oraz poszukiwania odpowiednich rozwiązań. Uniwersytet Szczeciński ma pewne propozycje, zwłaszcza dotyczące możliwości stworzenia federacji pomiędzy uczelniami w obrębie niektórych dyscyplin, o których teraz jest jeszcze za wcześnie w szczegółach mówić. Poczekajmy do momentu wykształtowania się ustroju poszczególnych uczelni w stosunku do nowej sytuacji prawnej.

Do tematu wrócimy. ©℗

(as)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Beton skruszony
US mógłby stać się filią UWarszawskiego, to pozwoliło by mieć studentom dostęp do lepszej kadry niż tego zaścianka i niedorozwoju Socjalistycznej Uczelni Wyższej która nawet w tamtych czasach była słabiutko jak herbata lurka, a przecież Szczecin był wtedy wspierany przez Warszawe..To co jest na US gdy władze centralne nie zajmują się Szczecinem i US?
2018-11-14 18:30:17
fan
Uniwersytet Szczeciński powinien wejść w skład Szczecińskiego Inkubatora Kultury, natomiast ZUT powinien rozwijać się w ramach Samopomocy Chłopskiej i postawić na inseminację.
2018-11-10 12:50:49
Opinia 2.0
Pomysł JM Rektora uważam za właściwy- Szczecin jest zbyt małym miastem z globalnego punktu widzenia, aby skutecznie komercjalizowac wyniki swoich badań na świecie. Trudno wspolpracowac nad innowacjami dla biznesu mając odrębne władze US, ZUT, PUM, AM, AS. Prawda ze US bez ZUT stanie się wyższą szkołą, ale ZUT bez US nie bedzie miał interdyscyplinarnych kadr dla innowacji społecznych, biznesowych, bezpieczenstwa w biotechnologii, inzynierii produkcji, IT, elektyce, rolnictwie, ochronie środowiska (a to podstawa w dzisiejszej top 100 uczelni na świecie). Fuzja byłaby raczej wzmocnieniem ZUT z korzyścią dla US. Mielibyśmy jeden Uniwesytet Zachodniopomorski...
2018-11-10 09:01:59
Wi-wo
Pewnie uniwersyteckie genderystki przebierają już nóżkami na samą myśl o tym,ilu tam jest chłopaków , którym mogłyby zapewnić jedyną słuszną edukację seksualną. Panowie , już teraz powinni zaopatrzyć się w różowa bieliznę , bo może zabraknąć.
2018-11-10 07:12:30
Sedina 2008
Wara Uniwersytetowi o ZUT. To byłoby równie w dół.
2018-11-09 13:08:25
Absolwent
Żeby skutecznie realizować pomysły trzeba posiadać szacunek i wsparcie środowiska. A jak się na uczelni wciąż prowadzi "wojenki" to można sobie tylko formułować pomysły bez wsparcia uczelni, środowisk naukowych , własnych pracowników, ale także przy wielkiej nieufności obserwatorów z zewnątrz!
2018-11-09 12:57:26
Bartek
Była politechnika, która miała całkiem dobre notowania jak na Szczecin i połączyła się z Akademią Rolniczą dla terenów, jednocześnie jako uczelnia spadła w przepaść, teraz propozycja żeby z rownie słaba uczelnia połączyć zut... Masakra, siła jest nie w wielkości a jakości kształcenia, lepiej mieć mniej zdolnych studentów i pozyskiwać pieniądze np. Od miasta jak się Prezio zgodzi.
2018-11-09 10:24:03
„Powinien powstać jeden silny uniwersytet”
...a ja zostanę rektorem :D
2018-11-09 07:22:23
Marzyciel
Przekształcić US w wyższą szkołę pedagogiczną tylko że kim byłby wtedy Krzystek? Prawnikiem z WSP ?
2018-11-09 01:04:05
myślący
Przecież uniwersytet w Szczecinie nie istnieje. Od kilkunastu lat nie spotkałem w telewizji, w prasie poważnych wypowiedzi, informacji artykułów, podejmujących kwestie bieżącej sytuacji społeczno - gospodarczej w Szczecinie. Nie znam żadnego nazwiska uczonego z Uniwersytetu,który być się uczciwie - nie lobbystycznie - wypowiadał na te ważkie kwestie Regionu, Polski i Europy!!!
2018-11-08 22:53:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie