Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej otworzył Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Ma ono pomóc we wprowadzaniu nowych leków oraz terapii opracowanych na szczecińskiej uczelni.
- To wielka szansa dla naszej uczelni, która jest liderem nauki w Polsce - ocenił rektor PUM prof. Bogusław Machaliński. - Dziś otrzymaliśmy dodatkowe koło zamachowe, żeby rozwijać się dla dobra naszych pacjentów.
Rektor poinformował, że trwają prace nad rozwiązaniami, które pomogą chorym na chłoniaka oraz pacjentom, którzy cierpią na choroby neurodegeneracyjne.
Centrum - efekt kooperacji PUM oraz Samodzielnych Publicznych Szpitali Klinicznych 1 i 2 - pomoże badaczom w planowaniu, koordynacji, zarządzaniu i rozliczania badań, zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych. CWBK zadba o standaryzację procesów oraz wdrażanie procedur jakościowych. Zajmie się także zarządzaniem, rozliczaniem, nadzorem i koordynacją projektów, będzie prowadzić również doradztwo naukowe. PUM ocenia to przedsięwzięcie jako unikatowe w skali nie tylko Pomorza Zachodniego, ale całej północno - zachodniej Polski.
Centrum zapewni usługę prawnika, wyspecjalizowanego w opiniowaniu i realizacji umów ze sponsorami w zakresie zlecanych badań klinicznych. Będzie pracował tam także biostatystyk odpowiedzialny za prawidłowe planowanie badań i interpretację ich wyników. Niezbędną w każdym badaniu pracę administracyjną wykonywać będzie osoba na stanowisku koordynatora ds. badań. Za monitoring realizacji badań, współpracę z lekarzami-badaczami i prowadzenie okresowych szkoleń personelu, odpowiadać będzie osoba na stanowisku specjalisty ds. jakości oraz monitoringu badań. Uczelnia chce zatrudnić rejestratora i archiwistę badań. Nad materiałem biologicznym oraz produktem leczniczym czuwać będzie farmaceuta oraz diagnosta.©℗
Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 23.06.2022 r.
Alan Sasinowski