Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

PUM otworzył Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Efektem mają być nowe leki i terapie

Data publikacji: 2022-06-22 19:02
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-24 15:21
PUM otworzył Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Efektem mają być nowe leki i terapie
Centrum otwarto w szpitalu przy Unii Lubelskiej. Fot. Ryszard PAKIESER  

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej otworzył Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Ma ono pomóc we wprowadzaniu nowych leków oraz terapii opracowanych na szczecińskiej uczelni.  

- To wielka szansa dla naszej uczelni, która jest liderem nauki w Polsce - ocenił rektor PUM prof. Bogusław Machaliński. - Dziś otrzymaliśmy dodatkowe koło zamachowe, żeby rozwijać się dla dobra naszych pacjentów. 

Rektor poinformował, że trwają prace nad rozwiązaniami, które pomogą chorym na chłoniaka oraz pacjentom, którzy cierpią na choroby neurodegeneracyjne.

Centrum - efekt kooperacji PUM oraz Samodzielnych Publicznych Szpitali Klinicznych 1 i 2 - pomoże badaczom w planowaniu, koordynacji, zarządzaniu i rozliczania badań, zarówno komercyjnych jak i niekomercyjnych. CWBK zadba o standaryzację procesów oraz wdrażanie procedur jakościowych. Zajmie się także zarządzaniem, rozliczaniem, nadzorem i koordynacją projektów, będzie prowadzić również doradztwo naukowe. PUM ocenia to przedsięwzięcie jako unikatowe w skali nie tylko Pomorza Zachodniego, ale całej północno - zachodniej Polski. 

Centrum zapewni usługę prawnika, wyspecjalizowanego w opiniowaniu i realizacji umów ze sponsorami w zakresie zlecanych badań klinicznych. Będzie pracował tam także biostatystyk odpowiedzialny za prawidłowe planowanie badań i interpretację ich wyników. Niezbędną w każdym badaniu pracę administracyjną wykonywać będzie osoba na stanowisku koordynatora ds. badań. Za monitoring realizacji badań, współpracę z lekarzami-badaczami i prowadzenie okresowych szkoleń personelu, odpowiadać będzie osoba na stanowisku specjalisty ds. jakości oraz monitoringu badań. Uczelnia chce zatrudnić rejestratora i archiwistę badań. Nad materiałem biologicznym oraz produktem leczniczym czuwać będzie farmaceuta oraz diagnosta.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 23.06.2022 r.

Alan Sasinowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@do Do @@Były Pisior
2022-06-26 23:07:36
Ale bajki oPOwiadasz, że może nasz PUM nie spełniał warunków na dotację z UE ? Pewnie tak jak nasza Stocznia Szczecińska która została zaorana przez UE. A pamiętasz jak Tusk i KE straszyła Polskę karami finansowymi w 2016r. za nieprzyjmowanie migrantów. A teraz napisz ile konkretnie euro, UE dała Polsce na wsparcie naszej pomocy dla ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali do nas uciekając przed wojną. Pewnie znowu napiszesz że może Polska nie spełnia warunków, albo to wina rządu ?
do Do @@ Były PISior
2022-06-24 16:17:23
A ubiegał się PUM o dofinansowanie z UE ?? Może nieudolnie i nie spełniał warunków , chociaż wątpię ... Faktem jest raz na zawsze : Rząd nie DAJE ! Tylko najpierw musi zabrać !!! , bo swoich nie ma !! Tylko moje , twoje , nasze ..Tak ciężko to pojąć ??
Do @@ Były PISior
2022-06-24 15:19:37
To napisz jeszcze ile konkretnie dotacji UE dała na nasz PUM ? A rząd jest polski, a nie warszawski czy berliński czy inny.
@@ Były PISior
2022-06-24 08:50:42
Zdecydowanie więcej dotacji otrzymujemy od Unii Europejskiej niż od warszawskiego rządu.
Do @ Były PISior
2022-06-23 16:57:02
Zastanów sie lepiej komu zabrali ( SWOICH NIE MAJĄ) , bo w sypaniu kasy z helikoptera nadrukowanej przez Glapińskiego są mistrzami !! Tylko to potrafią KUPOWAĆ GŁOSY WYBORCÓW !!
@ Były PISior
2022-06-22 22:58:24
Czy ty cierpisz na pisofobię jak twój guru Donek ? W twoim komentarzu nie ma nic odnośnie artykułu i prestiżowego dla Szczecina rozwoju PUM, wspartego w 2019r. olbrzymią dotacją obecnego rządu, ponad 590 mln PLN. Zamiast się cieszyć, to ziejesz jadem typowym dla POKOnanych.
Były PISior
2022-06-22 22:00:28
Nie wierzę , znowu ten nierób z nadania PIS ?? Ale wiem na pewno to kandydat PIS na prezydenta Szczecina :)))

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA