Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Przyznano nagrody "Złoty Otis". Pomorski Uniwersytet Medyczny jest godny zaufania

Data publikacji: 28 czerwca 2021 r. 12:13
Ostatnia aktualizacja: 03 lipca 2021 r. 09:53
Przyznano nagrody "Złoty Otis". Pomorski Uniwersytet Medyczny jest godny zaufania
Profesor Bogusław Machaliński, rektor PUM, podczas inauguracji roku akademickiego. Fot. Dariusz Gorajski  

Czworo przedstawicieli Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zostało laureatami Nagrody Zaufania "Złoty Otis". To ceniony w świecie medycznym laur przyznawany przez ekspertów od 2004 roku. Ma wspierać te obszary służby zdrowia, które zostały przeoczone przez decydentów. 

Profesor Mieczysław Walczak dostał nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w organizacji leczenia chorób rzadkich w Polsce. Uczony jest kierownikiem Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego PUM. Pełni funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Przewodniczy Zespołowi Koordynacyjnemu ds. Chorób Ultrarzadkich.

Rzadkie choroby - duży problem

- W ostatnich latach choroby rzadkie i ultrarzadkie zaczęły wreszcie być dostrzegane - mówi uczony w rozmowie dla portalu zlotyotis.pl. -  Jeszcze nie jest tak dobrze, jak byśmy sobie tego życzyli i do tego, żeby było dobrze, sporo brakuje, ale jest dużo lepiej. I widać, że to, co zaczęło się dziać wokół tych chorób, zmierza w dobrym kierunku. W dużej mierze to zasługa pana Macieja Miłkowskiego – podsekretarza stanu Ministerstwa Zdrowia, który w stosunkowo krótkim czasie doprowadził do refundacji kilku terapii, np. w chorobie Fabry’ego czy rdzeniowym zaniku mięśni i w niedoborze L-karnityny. Nowoczesne leczenie weszło zatem w niektórych chorobach metabolicznych. Niestety w przypadku większości z nich nie dysponujemy celowanym leczeniem lub jest ono bardzo drogie, co wydłuża czas do refundacji. Jest to nie tylko polski problem.

W kategorii "debiut naukowy" przyznano cztery nagrody. Aż trzy trafiły do reprezentantów PUM. Są to Wojciech Marciniak z Zakładu Genetyki i Patomorfologii, oraz Filip Machaj i Jakub Rosik, studenci VI roku Wydziału Lekarskiego PUM. 

Walczą z rakiem piersi

Wojciecha Marciniaka, członka zespołu prof. Jana Lubińskiego, doceniono za test diagnostyczny pozwalający na określenie ryzyka zachorowania na raka piersi na podstawie stężeń arsenu we krwi.

- Rak piersi wciąż należy do najczęstszych na świecie i każda nowa inicjatywa, każda nowa metoda diagnostyczna, która mogłaby tę sytuację poprawić, jest bardzo potrzebna - przypomina laureat. 

Rakiem piersi zajmuje się także Filip Machaj. Specjalnością Jakuba Rosika jest za to szpiczak. 

PUM to najwyżej sklasyfikowana szczecińska uczelnia w rankingu "Perspektyw". W tym roku znalazła się na miejscu 13. Rok temu była dziesiąta.

Według "Perspektyw" PUM jest najlepszą uczelnią w Polsce, jeśli brać pod uwagę efektywność naukową. Szczecińska uczelnia wyprzedziła tak potężne ośrodki, jak m.in.: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Gdański Uniwersytet Medyczny czy Uniwersytet Warszawski. ©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gratulacje
2021-07-04 18:46:14
Jedyna uczelnia na poziomie
Arsen
2021-07-04 10:46:53
Arsen we krwi jako test na raka piersi? Medyczna Literatura tego jeszcze nie potwierdza, ale PUM wie ,to chyba dostanie Nobla
Anna
2021-07-03 00:51:21
Doktor Jeżewski powinien dostać....
Anna
2021-06-28 13:32:33
Gratulacje.
Helena
2021-06-28 12:49:16
Gratulacje. PUM to dobra uczelnia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA