Czworo przedstawicieli Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zostało laureatami Nagrody Zaufania "Złoty Otis". To ceniony w świecie medycznym laur przyznawany przez ekspertów od 2004 roku. Ma wspierać te obszary służby zdrowia, które zostały przeoczone przez decydentów.
Profesor Mieczysław Walczak dostał nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w organizacji leczenia chorób rzadkich w Polsce. Uczony jest kierownikiem Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii, Chorób Metabolicznych i Kardiologii Wieku Rozwojowego PUM. Pełni funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Przewodniczy Zespołowi Koordynacyjnemu ds. Chorób Ultrarzadkich.
- W ostatnich latach choroby rzadkie i ultrarzadkie zaczęły wreszcie być dostrzegane - mówi uczony w rozmowie dla portalu zlotyotis.pl. - Jeszcze nie jest tak dobrze, jak byśmy sobie tego życzyli i do tego, żeby było dobrze, sporo brakuje, ale jest dużo lepiej. I widać, że to, co zaczęło się dziać wokół tych chorób, zmierza w dobrym kierunku. W dużej mierze to zasługa pana Macieja Miłkowskiego – podsekretarza stanu Ministerstwa Zdrowia, który w stosunkowo krótkim czasie doprowadził do refundacji kilku terapii, np. w chorobie Fabry’ego czy rdzeniowym zaniku mięśni i w niedoborze L-karnityny. Nowoczesne leczenie weszło zatem w niektórych chorobach metabolicznych. Niestety w przypadku większości z nich nie dysponujemy celowanym leczeniem lub jest ono bardzo drogie, co wydłuża czas do refundacji. Jest to nie tylko polski problem.
W kategorii "debiut naukowy" przyznano cztery nagrody. Aż trzy trafiły do reprezentantów PUM. Są to Wojciech Marciniak z Zakładu Genetyki i Patomorfologii, oraz Filip Machaj i Jakub Rosik, studenci VI roku Wydziału Lekarskiego PUM.
Wojciecha Marciniaka, członka zespołu prof. Jana Lubińskiego, doceniono za test diagnostyczny pozwalający na określenie ryzyka zachorowania na raka piersi na podstawie stężeń arsenu we krwi.
- Rak piersi wciąż należy do najczęstszych na świecie i każda nowa inicjatywa, każda nowa metoda diagnostyczna, która mogłaby tę sytuację poprawić, jest bardzo potrzebna - przypomina laureat.
Rakiem piersi zajmuje się także Filip Machaj. Specjalnością Jakuba Rosika jest za to szpiczak.
PUM to najwyżej sklasyfikowana szczecińska uczelnia w rankingu "Perspektyw". W tym roku znalazła się na miejscu 13. Rok temu była dziesiąta.
Według "Perspektyw" PUM jest najlepszą uczelnią w Polsce, jeśli brać pod uwagę efektywność naukową. Szczecińska uczelnia wyprzedziła tak potężne ośrodki, jak m.in.: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Gdański Uniwersytet Medyczny czy Uniwersytet Warszawski. ©℗
(as)