Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Programowanie lepsze od Facebooka

Data publikacji: 2016-04-28 10:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:42
Programowanie lepsze od Facebooka
Fot. Robert WOJCIECHOWSKI  

Nauka programowania ma być nowym przedmiotem wprowadzonym do polskich szkół. Program pilotażowy nauczania programowania ruszy w wybranych placówkach od 1 września. – To świetny pomysł – uważają szczecińscy nauczyciele.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wprowadzić program nauczania programowania w oparciu o innowacje pedagogiczne na wszystkich etapach edukacyjnych.

– Wprowadzenie programowania do szkół uważam za świetny pomysł – mówi Janusz Olczak, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie i nauczyciel informatyki. – Programowanie jest praktycznym rozwinięciem wiedzy z matematyki, uczy algorytmicznego myślenia, rozwiązywania trudnych problemów.

Zdaniem Janusza Olczaka to zajęcia, które przy zastosowaniu odpowiednich metod nauczania sprawdzą się na każdym etapie kształcenia. W szkołach podstawowych programowania uczy się poprzez zabawę i coraz więcej szkół z tego korzysta. Obecnie programowania na tabletach uczy w Szczecinie np. Szkoła Podstawowa nr 48.

– Nauka programowania to przede wszystkim kształcenie logicznego myślenia, ale również umiejętności takiego wyjaśnienia problemu, żeby mógł je zrozumieć komputer, a poza tym jest to kreowanie wizji, kształcenie wyobraźni – wymienia zalety programowania dyrektor IV LO. – To dużo lepsze niż przeglądanie Facebooka. Na pewno jest to też nowa szansa na przyszłość informatyki, jako dziedziny nauki. Jeżeli tylko będzie taka możliwość, zgłoszę akces swojej szkoły do udziału w tym programie, gdyż dysponujemy odpowiednią kadrą i pracownią.

Zapytaliśmy w ministerstwie, które szkoły będą uczestniczyły w programie.

– Trwają ustalenia. Do połowy maja będziemy znali wszystkie szczegóły, które przedstawimy, także listy szkół – powiedziała nam Justyna Sadlak z biura prasowego MEN. ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mamuth
2016-05-02 10:20:44
Mariusz S. Narzekasz na młodzież że leniwa,że zły system nauczania... Pracownicy też sobie winni. Ja w pracy ani jednego szkolenia nie miałem sfinansowanego, chodzę na nie we własnym zakresie. Zaocznie uczę się. Cały czas się dokształcam. Klientom firmy wychodzę na przeciw by awarię lub jakie kolwiek zadania wykonywać np przed pracą lub po pracy by była zachowana u nich ciągłość pracy (sektor medyczny - w którym wszelkie przerwy w funkcjonowaniu systemu to biała gorączka). A od pracodawcy przy próbie odzyskania nadgodzin lub refundacji szkolenia potrafię usłyszeć że się frajerze że tak robię. Czyli dbam o klienta i się dokształcam. Przepraszam ale wina jest po środku.
Mariusz S
2016-04-28 14:33:16
Ja w TE Stargard w 1995 miałem naukę programowania jeszcze na zx spectrum. Basic i Pascal uczono nas, było to bardzo dobre. Czy musi nastać zmiana partii rządzącej by powrócić do tego co było dobre w nauczaniu tyle lat temu już? Zawodówki tez zlikwidowano z czyjegoś pomysłu! Same licencjaty a po nich głąbki wychodzą z ogromnymi aspiracjami odnośnie zarobków, nic więcej pożytecznego nie ma z takiej młodzieży. Śpią do 11 i co drugi dzien zajęcia, jakich szkoła wychowa pracownikow? Jakich obywateli? Starsze osoby dokładnie wiedzą o czym piszę i jak było. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA