poniedziałek, 10 sierpnia 2020.
Strona główna > Nauka > Rynek czeka na fachowca

Rynek czeka na fachowca [GALERIA]

Rynek czeka na fachowca
Data publikacji: 2016-04-25 17:59
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 2477 131041

Podstawkę pod tablet wykonywali uczestnicy XVI Konkursu Stolarskiego, który odbył się w poniedziałek w Szczecinie. Zjechali na niego najlepsi uczniowie szkół stolarskich z całej Polski.

- Stolarstwo znów staje się zawodem pożądanym i poszukiwanym na rynku pracy. Jeżeli jest się dobrym fachowcem, to jest to dziś naprawdę intratne zajęcie - mówi Joanna Obuchowska, koordynatorka XVI Konkursu Stolarskiego w Szkołach Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu w Szczecinie.

Placówka, która prowadzi nowoczesne stolarskie szkoły zawodowe już po raz 16 zorganizowała zmagania konkursowe. Po eliminacjach szkolnych zakwalifikowali się do niego 42 uczniowie z 15 miast Polski, m.in. Słupska, Złotowa, Poznania, Gdańska, Żywca, Oświęcimia. Uczestnicy konkursu mieli pięć godzin na wykonanie drewnianej podstawki pod tablet.

- Pomysł na taką pracę konkursową wziął się stąd, że na zajęcia stolarskie przychodzą do nas studenci ZUT, niemal każdy z tabletem - opowiada Joanna Obuchowska. - Wzięliśmy też pod uwagę, że przygotowanie pracy konkursowej nie może pochłaniać zbyt wiele czasu i musi to być coś, co można wykorzystać praktycznie.

Uczniowie otrzymali gotowe elementy, które musieli wyszlifować, wygładzić, nawiercić, połączyć i prawidłowo skręcić. Zgodnie z założeniem konkurs stworzył im takie możliwości, by mogli zaprezentować swe praktyczne umiejętności zdobyte podczas nauki zawodu. Przyszli stolarze musieli wykazać się umiejętnościami w zakresie ręcznej obróbki drewna, montażu wyrobów oraz obróbki wykończeniowej. Konkurs promuje także metody wykonywania prac stolarskich zgodnie z zasadami bhp. Szkoły Zawodowe Towarzystwa Salezjańskiego po raz kolejny zorganizowały go wraz z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Szczecinie. Jury konkursowe składało się z ekspertów - praktyków.  Inspektorzy szczecińskiego oddziału PIP oceniali znajomość przestrzegania przepisów bhp przez uczestników konkursu. Natomiast przedstawiciele Ikea Industry ze Stepnicy - kontroler jakości i technolog - oceniali precyzję i funkcjonalność wykonania oraz estetykę pracy.

Podczas obrad jury podkreślało wysoki poziom przygotowania uczestników konkursu.Za najlepiej wykonane uznało prace dwóch uczniów z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Stargardzie Szczecińskim - pierwsze miejsce zajął Mateusz Kopeć, drugie - Szymon Łuczyński, a trzecie Karol Tomczak z ZSZ w Bydgoszczy.

Doroczny konkurs jest okazją do nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń między uczniami, nauczycielami zawodu oraz szkołami. Służy także podniesieniu rangi zawodu stolarz i technik technologii drewna.

- Jest popyt na stolarzy, nawet panowie z Ikea Industry proponowali zatrudnienie naszym uczniom zarówno ze szkoły zasadniczej zawodowej, jak i technikum - dodała koordynatorka konkursu.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe - maszyny przydatne w przyszłej pracy stolarza.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

NZ. Uczestnicy konkursu wykonali podkładkę pod laptop

 

 

 

Rynek czeka na fachowca Rynek czeka na fachowca Rynek czeka na fachowca

Komentarze

Retaliatior
Ja dziekuje za takich fachowcow. Wole chinskie wyroby masowej produkcji.
2016-04-26 07:47:11

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie