Niedziela, 03 marca 2024 r. 
REKLAMA

Rynek czeka na fachowca [GALERIA]

Data publikacji: 25 kwietnia 2016 r. 17:59
Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2017 r. 18:49
Rynek czeka na fachowca
 

Podstawkę pod tablet wykonywali uczestnicy XVI Konkursu Stolarskiego, który odbył się w poniedziałek w Szczecinie. Zjechali na niego najlepsi uczniowie szkół stolarskich z całej Polski.

- Stolarstwo znów staje się zawodem pożądanym i poszukiwanym na rynku pracy. Jeżeli jest się dobrym fachowcem, to jest to dziś naprawdę intratne zajęcie - mówi Joanna Obuchowska, koordynatorka XVI Konkursu Stolarskiego w Szkołach Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu w Szczecinie.

Placówka, która prowadzi nowoczesne stolarskie szkoły zawodowe już po raz 16 zorganizowała zmagania konkursowe. Po eliminacjach szkolnych zakwalifikowali się do niego 42 uczniowie z 15 miast Polski, m.in. Słupska, Złotowa, Poznania, Gdańska, Żywca, Oświęcimia. Uczestnicy konkursu mieli pięć godzin na wykonanie drewnianej podstawki pod tablet.

- Pomysł na taką pracę konkursową wziął się stąd, że na zajęcia stolarskie przychodzą do nas studenci ZUT, niemal każdy z tabletem - opowiada Joanna Obuchowska. - Wzięliśmy też pod uwagę, że przygotowanie pracy konkursowej nie może pochłaniać zbyt wiele czasu i musi to być coś, co można wykorzystać praktycznie.

Uczniowie otrzymali gotowe elementy, które musieli wyszlifować, wygładzić, nawiercić, połączyć i prawidłowo skręcić. Zgodnie z założeniem konkurs stworzył im takie możliwości, by mogli zaprezentować swe praktyczne umiejętności zdobyte podczas nauki zawodu. Przyszli stolarze musieli wykazać się umiejętnościami w zakresie ręcznej obróbki drewna, montażu wyrobów oraz obróbki wykończeniowej. Konkurs promuje także metody wykonywania prac stolarskich zgodnie z zasadami bhp. Szkoły Zawodowe Towarzystwa Salezjańskiego po raz kolejny zorganizowały go wraz z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Szczecinie. Jury konkursowe składało się z ekspertów - praktyków.  Inspektorzy szczecińskiego oddziału PIP oceniali znajomość przestrzegania przepisów bhp przez uczestników konkursu. Natomiast przedstawiciele Ikea Industry ze Stepnicy - kontroler jakości i technolog - oceniali precyzję i funkcjonalność wykonania oraz estetykę pracy.

Podczas obrad jury podkreślało wysoki poziom przygotowania uczestników konkursu.Za najlepiej wykonane uznało prace dwóch uczniów z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Stargardzie Szczecińskim - pierwsze miejsce zajął Mateusz Kopeć, drugie - Szymon Łuczyński, a trzecie Karol Tomczak z ZSZ w Bydgoszczy.

Doroczny konkurs jest okazją do nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń między uczniami, nauczycielami zawodu oraz szkołami. Służy także podniesieniu rangi zawodu stolarz i technik technologii drewna.

- Jest popyt na stolarzy, nawet panowie z Ikea Industry proponowali zatrudnienie naszym uczniom zarówno ze szkoły zasadniczej zawodowej, jak i technikum - dodała koordynatorka konkursu.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe - maszyny przydatne w przyszłej pracy stolarza.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI

NZ. Uczestnicy konkursu wykonali podkładkę pod laptop

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Retaliatior
2016-04-26 07:47:11
Ja dziekuje za takich fachowcow. Wole chinskie wyroby masowej produkcji.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA