Nową formułę egzaminu maturalnego, jaki będzie obowiązywał już w maju 2023 roku, mieli okazję przećwiczyć uczniowie ostatnich klas liceów i techników. W środę, 28 września pochylili się nad arkuszami z języka polskiego na poziomie podstawowym, które dla województwa zachodniopomorskiego przygotowała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu. Przyszłoroczni maturzyści mieli 240 minut na sprawdzenie swojej wiedzy z ojczystego języka. Test diagnostyczny obejmował 16 zadań, z których jedno było pytaniem o przeżycie katharsis. Należało odwołać się do "Poetyki" Arystotelesa.
- Niektórzy uczniowie wychodzili przed czasem - mówi Ewa Budziach, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Szczecinie, w którym do przyszłorocznego egzaminu podejdzie 216 uczniów aż z siedmiu klas czwartych. - Nastroje młodzieży są optymistyczne, bo nasi uczniowie są dobrze przygotowani, tematy, które pojawiły się w arkuszach, są już przerobione i znane. Wszyscy nasi poloniści mają uprawnienia egzaminatorów maturalnych, przechodzili także dodatkowe szkolenia z nowej formuły w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, nasi czwartoklasiści znają więc zmienione zasady.
Warto przypomnieć, że zarówno próba, jak i przyszłoroczne matury wciąż odbywają się na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających - jak podaje CKE - ograniczony zakres wymagań podstawy programowej. To ułatwienie wynikające z długotrwałej nauki zdalnej w czasie pandemii.
W czwartek, równo o godz. 9, młodzież zmierzy się z matematyką, w piątek sprawdzi zakres swojej wiedzy z języka obcego nowożytnego. Kolejną szansę na przećwiczenie nowej matury młodzież będzie miała od 12 do 22 grudnia 2022 r. Wówczas arkusze przygotuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.©℗
(kel)