poniedziałek, 01 czerwca 2020.
Strona główna > Nauka > Próbne egzaminy ósmoklasisty i próbna matura przez internet

Próbne egzaminy ósmoklasisty i próbna matura przez internet

Próbne egzaminy ósmoklasisty i próbna matura przez internet
Data publikacji: 2020-03-28 13:23
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-29 08:51
Wywietleń: 992 449159

Po raz pierwszy w historii próbne egzaminy - ósmoklasisty i maturalny - odbędą się zdalnie. W poniedziałek, 30 marca przystąpią do nich uczniowie ósmych klas szkół podstawowych, a od czwartku, 2 kwietnia - maturzyści. Próba jest dobrowolna, ale Centralna Komisja Egzaminacyjna zachęca wszystkich do wzięcia w niej udziału. 

Próbne egzaminy odbędą się przez internet - powiadomiła wszystkie szkoły w czwartek CKE. Jak podkreślił minister edukacji Dariusz Piontkowski powodem takiej formy próbnych egzaminów jest "wyjątkowa sytuacja zawieszenia zajęć w szkołach". Nie powiedział jednak, czy w podobny sposób zostaną przeprowadzone egzaminy właściwe w kwietniu i maju.

Próbny egzamin ósmoklasisty on line

W poniedziałek o godz. 9 uczniowie klas ósmych zamiast w szkolnych salach, usiądą przed swoimi komputerami w domach i zaczną rozwiązywać zadania w arkuszach. Tego dnia sprawdzana będzie ich wiedza z języka polskiego. We wtorek, 31 marca o godz. 9 rozpocznie się egzamin z matematyki, a w środę, 1 kwietnia o godz. 9 - z języków obcych. W arkuszach z języków obcych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego) będą też nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu. 

Jak egzamin ósmoklasisty ma wyglądać w praktyce?

CKE informuje, że uczniowie po pobraniu materiałów ze strony CKE (www.cke.gov.pl) lub stron Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej będą rozwiązywali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie ich na egzaminie. Swoje rozwiązania będą zapisywać w ustalonej przez szkołę formie, np. w pliku w edytorze tekstów; na wydruku, jeśli uczeń dysponuje w domu drukarką; korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem ewentualnie na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania. 

CKE proponuje, by uczniowie przesyłali swoje rozwiązania do nauczycieli np. mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań, aby nauczyciele, korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań, mogli je sprawdzić i ocenić. Zasady oceniania zostaną przekazane dyrektorom szkół, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Natomiast 8 kwietnia zostaną one zamieszczone na stronie internetowej CKE. Informację z wynikami nauczyciele będą mogli przekazać uczniom indywidualnie mailem, podczas indywidualnego lub grupowego spotkania on-line lub jako komentarz w pliku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym. 

Jak będzie przebiegać próbna matura?

Zainteresowane szkoły średnie będą mogły też przeprowadzić próbny egzamin maturalny. Potrwa on pięć dni: od czwartku, 2 kwietnia do środy, 8 kwietnia. Podobnie jak na właściwej maturze, egzaminy będą zorganizowane każdego dnia rano i po południu. O godz. 9 i 14 zostaną zamieszczone próbne arkusze na CKE i OKE. W czwartek, 2 kwietnia godz. 9 - język polski (poziom podstawowy), godz. 14 język polski i fizyka (poziom rozszerzony). W piątek, 3 kwietnia godz. 9 - matematyka (poziom podstawowy), godz. 14 - matematyka, filozofia, język łaciński, historia sztuki, historia muzyki (poziom rozszerzony). W poniedziałek, 6 kwietnia godz. 9 - języki obce: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski (poziom podstawowy), godz. 14 - języki obce na poziomie rozszerzonym. We wtorek, 7 kwietnia godz. 9 - biologia, wos, godz. 14 - geografia informatyka (poziomy rozszerzone). W środę, 8 kwietnia godz. 9 chemia (poziom rozszerzony) i języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy), godz. 14 - historia i języki mniejszości (poziom rozszerzony).

Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań z języków obcych, pliki z danymi do zadań z informatyki oraz zapisy nutowe i fragmenty nagrań do zadań z historii muzyki, zostaną zamieszczone na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych OKE. Uczniowie mają - podobnie jak w przypadku egzaminy ósmoklasisty - rozwiązać zadania w arkuszach w wyznaczonym czasie i odesłać odpowiedzi we wskazany sposób. Zasady oceniania na stronie CKE zostaną zamieszczone 15 kwietnia.

Na www.cke.gov.pl oraz stronach OKE zamieszczono informatory o egzaminach, przykładowe arkusze egzaminacyjne i te z przeprowadzonych egzaminów, zestawy zadań z rozwiązaniami oraz filmy. Próbne egzaminy - jak zaznacza CKE - powinny być przeprowadzane wyłącznie w celu informacyjnym i diagnostycznym. Dzięki nim uczniowie mają możliwość sprawdzić się w pracy z arkuszem egzaminacyjnym w ramach czasowych oraz zorientować się w jakim stopniu opanowali wymagany materiał i co muszą jeszcze powtórzyć. Za nieuzasadnione CKE uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych egzaminu próbnego z poszczególnych przedmiotów.

Elżbieta KUBERA

Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Ubiegłoroczny egzamin ósmoklasisty w SP 63 z OI w Szczecinie. Wciąż nie wiadomo, czy tak zostaną przeprowadzone egzaminy w tym roku

Komentarze

@uczen
matura ,zwłaszcza z matematyki odsiewa debili i nieudaczników od wartościowych ludzi . boisz się ,że kasa starych nie załatwi studiów?? co za KAPUSTA
2020-03-29 01:24:36
uczen
Rozwiazac nikomu niepotrzebna CKE oraz zlikwidowac zbedna "mature".. Te dziwaczne twory niczego nie wnosza do zycia spolecznego.To jest skostniale I "martwe" intelektualnie. Pozdrawiam uczniow
2020-03-28 14:57:06
Koszałek Opałek
W dobie cyfryzacji-pełnej dostępności,pewnie nie stanowiłoby to większego problemu.Jednak Polska szkoła,olbrzymia część gospodarstw domowych pozostają dalej cyfrowo wykluczeni i w głębokim zacofaniu.Trzeba mieć naprawdę płytką wyobraźnię aby w takiej sytuacji coś takiego forsować i w dodatku wmawiać,że wszystko jest ok.Brak sprzętu w domach,brak szybkiego łącza,dzieci w domach często z kilku szkół,rodzice pracujący online .To wszystko co się dzieje w tym obszarze to jakieś rozdwojenie jaźni,prawdziwy armagedon.Ten minister żyje w zupełnie inne rzeczywistości.Cynicznie zaklina rzeczywistość
2020-03-28 13:53:21

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie