poniedziałek, 18 listopada 2019.
Strona główna > Nauka > Pierwsza próbna maturzystów

Pierwsza próbna maturzystów

Pierwsza próbna maturzystów
Data publikacji: 2015-11-11 00:05
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-11 00:06
Wywietleń: 2581 36573

Trzecioklasistów z liceów i czwartoklasistów z techników czekają za kilka dni próbne matury. I choć do właściwego egzaminu zostało jeszcze pół roku, uczniowie klas maturalnych, jak co roku, po raz pierwszy sprawdzą swą wiedzę już w listopadzie.

Próbną maturę przygotowuje Wydawnictwo Pedagogiczne Operon. Wezmą w niej udział uczniowie szkół, których dyrekcja zgłosiła chęć udziału w próbie.

- Każda próba maturalna jest ważna, ponieważ służy zmotywowaniu uczniów do powtórzenia dotychczasowego materiału. Nasza szkoła przystępuje do próby z Operonem, mimo że odbywa się ona dość wcześnie i nie cały zakres materiału został już przez uczniów opanowany. Żeby więc wynik był wiarygodny, wyłączamy ze sprawdzania te zadania, których uczniowie jeszcze nie przerabiali - powiedziała nam Bożena Ulchurska-Jackowska, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Próbną maturę zazwyczaj piszą uczniowie większości liceów i techników Szczecina. Nie wszystkie szkoły przeprowadzają ją zgodnie z obowiązującymi na majowym egzaminie procedurami, czyli w ramach wyznaczonego czasu i z użyciem dopuszczonych pomocy naukowych. Zdaniem Ewy Kupidłowskiej, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Szczecinie zachowanie procedur na egzaminie próbnym jest równie ważne, jak samo sprawdzenie wiedzy.

-  Uczeń po raz pierwszy ma okazję przystąpić do egzaminu na zasadach, jakie będą go obowiązywały podczas matury. Może rozplanować sobie czas pracy, sprawdzić tempo pracy z arkuszem oraz poznać zakres swojej wiedzy - dodaje dyrektor Kupidłowska. - Próbny egzamin jest korzystny i dla uczniów, i dla nauczycieli, którzy mogą zorientować się co należy jeszcze powtórzyć.

Jedynym odstępstwem w ZS8 jest fakt, że w komisji zamiast nauczycieli z innych placówek zasiadają nauczyciele tej placówki. Podobną zasadę stosuje VI LO i inne szkoły.

Próbna matura z Operonem odbędzie się w dniach 24-27 listopada. Pierwszego dnia uczniowie zmierzą się z arkuszem zadań z języka polskiego, drugiego z matematyki, trzeciego z wybranym językiem obcym. Próbne egzaminy na poziomie podstawowym rozpoczną się o godz. 9, natomiast na rozszerzonym o godz. 14. Próbę z przedmiotów dodatkowych uczniowie będą zdawać ostatniego dnia.

- W naszej szkole część rozszerzona rozpocznie się o godz. 13, gdyż rytm dnia w listopadzie i maju się różni. Uczniowie, którzy nie będą pisali części egzaminów, będą na lekcjach. W tych dniach mają zagwarantowane, że nie będzie dodatkowych sprawdzianów i prac klasowych - dodaje dyrektor VI LO.

Właściwa matura rozpocznie się 4 maja 2016 egzaminem pisemnym z języka polskiego.©℗

Elżbieta KUBERA

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie