Wtorek 13 kwietnia 2021r. 

Próbna matura z języka polskiego. Młodzież zmierzyła się z Mickiewiczem, Żeromskim i Leśmianem

Data publikacji: 2021-03-03 12:07
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-03 14:36
Próbna matura z języka polskiego. Młodzież zmierzyła się z Mickiewiczem, Żeromskim i Leśmianem
Fot. Ryszard Pakieser  

Dwanaście zadań z analizy tekstu, znajomości struktur gramatycznych i historii literatury oraz wypracowanie na podstawie tekstów – do wyboru – Adama Mickiewicza, Stefana Żeromskiego lub Bolesława Leśmiana –  przyszli maturzyści są już po pierwszej próbie najważniejszego egzaminu w ich życiu. Na sprawdzenie swojej wiedzy z języka polskiego mieli – tak jak na właściwym egzaminie – 170 minut.

Z arkuszy egzaminacyjnych opublikowanych na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu wynika, że młodzież miała do wyboru trzy tematy. W pierwszym musiała zmierzyć się z analizą fragmentu "Pana Tadeusza" i odpowiedzieć pisemnie na pytanie: "Jak wybory człowieka wpływają na jego życie? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu 'Pana Tadeusza', całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury"

Drugi temat to "Czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką? na podstawie fragmentu "Ludzi Bezdomnych" autorstwa Stefana Żeromskiego. 

Ostatnie zadanie do wyboru to interpretacja wiersza Bolesława Leśmiana "Z lat dziecięcych".

Uczniowie musieli także podać  informacje – oczywiście wpisując się w tzw. klucz - z tekstu  pt. "Sztuka słuchania" Walerego Pisarka, który pochodzi z książki "Słowa między ludźmi" i odpowiedzieć na pytania dotyczące "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza i "Lalki" Bolesława Prusa. W tym ostatnim licealiści musieli wyjaśnić, na czym polega "emigracja wewnętrzna" Stanisława Wokulskiego, a na czym – Ignacego Rzeckiego.

Rozwiązane przez uczniów arkusze sprawdzą nauczyciele uczący ich w szkołach a nie – tak jak po egzaminie właściwym - egzaminatorzy spoza ich macierzystych szkół.  Młodzież będzie miała okazję sprawdzić swoje testy sama, bo po południu na stronach komisji egzaminacyjnej pojawią się arkusze z prawidłowymi odpowiedziami.

W czwartek rano uczniów klas maturalnych czeka egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, po południu z historii muzyki i filozofii.

(kel)

 

Komentarze

gimbaza
2021-03-03 14:07:32
Szkoda że nie było tematu z Harry Pottera i zasad pisania na apce ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ